آنفلوانزا گرفته اید؟ این کارها را نکنید

به گزارش وبلاگ لاوان، تبیان/ درست است که این روزها گفته می گردد هر بیماری کرونا است مگر اینکه خلافش ثابت گردد؛ اما بدانید که آنفلوانزا مثل هر سال وجود دارد بنابراین با بروز کوچک ترین مشکل وحشت نکنید چون ممکن است آنفلوانزا گرفته باشید. البته واقعیت این است که برخلاف سرماخوردگی که در عین آزاردهنده بودن خطرناک نیست، باید آنفلوانزا را جدی گرفت. چون ممکن است دردسرساز گردد. به همین دلیل باید حواستان به بدن و سلامتی تان باشد.

آنفلوانزا گرفته اید؟ این کارها را نکنید

همگی به خوبی می دانیم که برای خلاص شدن از شر این بیماری باید مایعات بیشتری مصرف کرد، غذای سالم و مقوی خورد و به خوبی استراحت کرد؛ اما در کنار این کارها و برای اینکه فرایند بهبودی زودتر طی گردد ضروری است بعضی کارها را انجام ندهید. در ادامه به این نبایدها اشاره می کنیم. لطفاً با ما همراه باشید.

برای اینکه زودتر به سرکار برگردید خودتان را به دارو نبندید

به گفته متخصصین بهداشت و سلامت آمریکا کسی نمی داند که در امسال آنفلوانزا چگونه آغاز می گردد. اما آنچه مسلم است ویروس آنفلوانزا بشدت مسری است و با سرعت بالایی انتشار پیدا می نماید. بنابراین اگر کوشش می کنید که برای بازگشت به سرکار یا انجام فعالیت های عادی علائمتان را با مصرف قرص و داروهای رنگارنگ پنهان نکنید سخت در اشتباهید. حین مبارزه با یک عفونت ویروسی نباید برای از سرگیری کار و فعالیت عجله داشت. این کار به نفع خودتان و دیگران نیست. چون افراد دیگری را نیز در معرض بیماری قرار می دهید. با وجود اینکه بعضی از کارفرماها برای دادن مرخصی خساست به خرج می دهند اما اگر شما دچار آنفلوانزا شده اید در منزل بمانید. چون این کار به نفع همه است. از عصاره های روغنی برای تسکین علائم سرماخوردگی و آنفلوانزا بهره ببرید.

برای رفتن به مراکز درمانی اصرار نکنید

به گفته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده آمریکا، آنفلوانزا برای بعضی افراد کاملاً جدی و حتی خطرناک است. این افراد عبارت اند از:

بچه ها زیر 5 سال

افراد بالای 65 سال

خانم های باردار

افراد مبتلا به بیماری های مزمن

افراد دچار نقص ایمنی بدن

مبتلایان به آسم

بیماران قلبی و دیابتی ها.

اگر جزو این گروه افراد نیستید بدنتان قادر است که با آنفلوانزا مقابله کند. بنابراین بهتر است در این روزهای اپیدمی کرونا برای مواردی مانند آنفلوانزا به اورژانس و مراکز درمانی مراجعه نکنید. در منزل بمانید و با استراحت و تغذیه مناسب با آنفلوانزا مقابله کنید.

به دیگران نزدیک نشوید

اگر آنفلوانزا گرفته اید فعالیت های خود را کاهش دهید اما از شما خواهش می گردد به دوستان و عزیزانتان نزدیک نشوید و آن ها را در آغوش نگیرید. ویروس آنفلوانزا بسیار مسری است. همچنان توصیه می گردد در منزل بمانید اما به دور از نزدیکانتان. احتیاجی نیست خودتان را قرنطینه کنید. صرفاً بیش از اندازه به افراد دیگر نزدیک نشوید و از دست دادن، روبوسی، در آغوش کشیدن، استفاده از لوازم مشترک و غیره بپرهیزید.

در شستشوی دست ها خساست به خرج ندهید

شما می توانید به راحتی حتی با خاموش و روشن کردن یک لامپ اطرافیانتان را آلوده کنید. احتمالاً نمی دانید که ویروس آنفلوانزا تا 24 ساعت روی سطوح سخت زنده می ماند. برای پیشگیری از سرایت بیماری به اطرافیان حتماً دست ها را به طور مرتب بشوید. با همین کار ساده نه تنها مانع از انتشار ویروس آنفلوانزا می شوید بلکه یکی از اقدامات اساسی برای پیشگیری از ابتلا به کروناویروس را نیز به خوبی انجام می دهید.

تا دیروقت جلوی تلویزیون ننشینید

زمانی که احساس مریضی دارید و در خانه استراحت می کنید تماشای فیلم و سریال لذت بخش است. اما بهتر است این کار را در طول روز انجام دهید و شب تا دیروقت جلوی تلویزیون نباشید. برای کاهش دوره بیماری بهتر است شب ها خیلی زود به رختخواب بروید و استراحت کنید. نتایج پژوهشی که در سال 2019 و در Journal of Experimental Medicine به چاپ رسیده نشان می دهد که داشتن خواب خوب شبانه کارایی بعضی سلول های ایمنی (سلول های T) را بیشتر می نماید. یادتان باشد که سیستم ایمنی بدن احتیاج به زمان دارد تا قدرت خود را بازیابد. استراحت و خواب خوب این فرصت را به دستگاه ایمنی داده و باعث تقویت آن می گردد. بنابراین تا جایی که می توانید بخوابید تا بدنتان شانس بیشتری برای ترمیم و احیای سلول های خود داشته باشد.

تصور نکنید که برای مصرف داروی تامیفلو دیر شده است

حتماً می دانید که برای درمان آنفلوانزا مصرف آنتی بیوتیک بی فایده است؛ اما باید بدانید که نتایج آنالیز های متخصصان که در سال 2015 در The Lancet ارائه شده است نشان می دهد که مصرف داروهای ضدویروس مانند تامیفلو می تواند مؤثر باشد. البته این دارو باید با نظر پزشک مصرف گردد. اگر داروهای ضدویروس در دو روز نخست بیماری مصرف شوند تأثیر بیشتری دارند. اما این داروها در بعضی افراد حتی اگر دیرتر نیز مصرف شوند مؤثر هستند.

شرکت در جلسات کاری یا مهمانی را فراموش کنید

درست است که حوصله تان سر می رود اما بخصوص در این روزها که کروناویروس بیداد می نماید، حتی اگر علائم آنفلوانزایتان خفیف است باز هم زندگی اجتماعی را فراموش کنید. ریزقطرات آلوده به ویروس در حین سرفه کردن تا حداقل 2 متر در هوا پخش می شوند. علاوه براین خستگی و یا مصرف بعضی نوشیدنی ها و غذاهای نامناسب در مهمانی ها باعث ضعیف تر شدن سیستم ایمنی می گردد و در نتیجه بدن برای مقابله با ویروس به مشکل برمی خورد.

مایعات را از قلم نیاندازید

به عقیده متخصصان برای جلوگیری از دهیدراته شدن ناشی از تب ضروری است که به طور مرتب مایعاتی مانند آب، چای بدون کافئین، دمنوش های مناسب و هر نوشیدنی سالم بدون قند بنوشید. نتایج پژوهش های متعدد نشان می دهند که آب می تواند به طور موقت مخاط را تمیز و پاک کند و باعث گردد که احساس احتقان و گرفتگی بینی کمتری داشته باشید.

در مصرف دارو زیاده روی نکنید

همه ما برای تسکین درد و کاهش تب خیلی زود به سراغ قرص استامینوفن می رویم. اما اگر داروهای دیگری مانند داروی ضدسرفه، قرص خواب یا داروی ضداحتقان بینی مصرف می کنید باید حواستان بیشتر جمع باشد. چون این داروها که بعضی علائم آنفلوانزا را تسکین می دهند نیز حاوی استامینوفن هستند. در نتیجه مصرف همزمان باعث می گردد که دوز دارو دو برابر شده و ممکن است به کبدتان آسیب وارد گردد.

از پزشک نخواهید که آنتی بیوتیک تجویز کند

سرماخوردگی و آنفلوانزا منشأ ویروسی دارند و آنتی بیوتیک ها صرفاً برای عفونت های باکتریایی مؤثر عمل می نمایند. بنابراین نه تنها کمکی به درمان شما نمی نمایند بلکه مضر نیز هستند. یادتان باشد زمانی که احتیاج به آنتی بیوتیک ندارید اما اقدام به مصرف آن می کنید احتمال افزایش مقاومت باکتری ها به آنتی بیوتیک ها بیشتر می گردد. متأسفانه این باکتری ها نابود نمی شوند و در بدنتان باقی می مانند. بنابراین ممکن است بعدها باعث بروز بیماری ها و عفونت های جدی شوند و شما مجبور شوید داروهای قوی مصرف کنید و یا حتی بستری شوید.

تحرک بدنی شدید را فراموش کنید

زمانی که دچار آنفلوانزا می شوید داشتن فعالیت بدنی جزئی و ملایم باعث تقویت دستگاه ایمنی بدن می گردد اما انجام ورزش های سنگین می تواند شرایط بیماری را بدتر کند. در این صورت نیز بیماری به جای بهبودی بدتر می گردد. بنابراین ضروری است که بخوابید و به خوبی استراحت کنید. اگر عاشق ورزش هستید شدت حرکات را کاهش دهید و به پیاده روی کوتاه بسنده کنید.

داخل دست هایتان عطسه یا سرفه نکنید

بدون شک بهتر است داخل دست هایتان عطسه یا سرفه کنید تا اینکه قطرات آب دهانتان که آلوده به ویروس است را در هوا پخش کنید. اما بعد از این کار دست به هر چیزی که بزنید آلوده به ویروس خواهد شد. بهتر است بدانید که ویروس آنفلوانزا ممکن است ساعت ها روی اشیاء صاف باقی بماند و افراد دیگر را نیز آلوده کند. بهترین کار این است که داخل دستمال یا آرنجتان عطسه یا سرفه کنید.

در کنار یک فرد سیگاری ننشینید

حتماً می دانید که دود سیگار برای سلامتی ریه ها مضر است خواه خودتان سیگاری باشید، خواه در معرض دود سیگار دیگران قرار بگیرید. بدانید که این آسیب زمانی که بیمار هستید دو برابر بیشتر است. نتایج پژوهشی که در سال 2017 صورت گرفته است نشان می دهد که دود سیگار باعث ضعیف شدن ایمنی بدن در برابر ویروس ها می گردد. قرار داشتن در معرض دود سیگار باعث تحریک ریه ها شده و گرفتگی بینی و سرفه را تشدید می نماید.

منبع: همگردی

به "آنفلوانزا گرفته اید؟ این کارها را نکنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنفلوانزا گرفته اید؟ این کارها را نکنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید