آیا قیمت بلیت موزه ها افزایش می یابد؟

به گزارش وبلاگ لاوان، ایسنا/ بدنبال آخرین خبرهای منتشر شده، این پرسش مطرح می گردد که آیا قیمت بلیت موزه ها افزایش می یابد؟

آیا قیمت بلیت موزه ها افزایش می یابد؟

قضیه چیست؟

موزه ها به دلیل تعطیلی های پی در پی در دوران کرونا با افت شدید عایدی روبرو شده اند. پیش بینی ها بر این بود که عایدی موزه ها در سال 99 به عدد 200 میلیارد تومان برسد، اما بنابر آماری که محمدرضا کارگر، مدیرکل موزه ها داد، موزه ها تا آبان 99 حدود چهار میلیارد تومان عایدی کسب کردند و پس از آن تا اسفند 99 دوباره تعطیل شدند.

تعداد بازدیدنمایندگان موزه ها در تعطیلات نوروز 99 هم به گفته کارگر، یک هشتم نوروز 98 بود و عایدی این بخش در حد صفر شمارش شده است. او می گوید بیشترین عایدی موزه ها از گردشگران خارجی بوده که بیشتر از یک سال است آنها را در ایران نداریم.

پیش بینی اداره کل موزه ها برای عایدی سال 1400 عدد 300 میلیارد تومان است که به نظر می رسد با وجود تجربه سال 99 و با علم به ادامه شرایط کرونا در کشور و توقف سفر گردشگران خارجی به ایران، پیش بینی درستی صورت نگرفته است.

با این حال، شرایط موزه های دولتی با توجه به بودجه درنظر گرفته شده شاید چندان وخیم نباشد، مگر اینکه اعتبارات تجهیز و تامین امنیت و یا پرداخت حقوق نیروهای بدون قرارداد موزه ها و محوطه های تاریخی از محل این عایدیها تامین می شده که در وضع موجود، قطعا سال جاری با کمبود و چالش روبرو خواهند شد. گمان مدیرکل موزه ها بر این است که موزه های خصوصی سال جاری با کاستی بیشتری روبرو شوند، چون از بودجه و اعتباری برخوردار نیستند.

کمبود عایدی در یک سال گذشته، نه تنها موزه های خصوصی که بعضی موزه های خارج از حوزه اختیار وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی را بر آن داشته تا نرخ ورودیه را افزایش دهند؛ مثلا موزه مقدم که زیرمجموعه دانشگاه تهران واقع شده است، در اسفند که باز شد بیان کرد از سال 1400 قیمت بلیت ورودیش از هشت هزار تومان به 10 هزار تومان افزایش خواهد یافت.

در تعطیلات نوروز که محدودیت سفر برداشته شد، موزه های وابسته به سازمان ها و نهادهایی غیر از وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و موزه های خصوصی هم مبلغ ورودیه ها را کمی افزایش دادند تا بخشی از خسارت های کرونا را جبران نمایند. با این حال مدیرکل موزه ها و اموال منقول تاریخی تاکید می نماید که قرار نیست سال جاری شاهد افزایش نرخ در ورودیه موزه ها و اماکن تاریخی باشیم و گرانی نخواهیم داشت.

آخرین تغییر قیمت موزه ها در سال 98 اتفاق افتاده است. هیات وزیران در تیر همان سال با ذکر دلایلی چون بالا رفتن هزینه نگهداری، بازسازی و تجهیز موزه ها و بناهای تاریخی در سالهای اخیر، با افزایش مبلغ ورودیه موزه ها و اماکن فرهنگی - تاریخی موافقت کرد. بر همین اساس، ورودیه موزه های ملی، منطقه ای، کاخ موزه ها و آثار تاریخی (غیرمنقول)، ثبت جهانی و شاخص برای بازدیدنمایندگان داخلی حداکثر به مبلغ 50 هزار ریال (پنج هزار تومان) و برای بازدیدنمایندگان خارجی حداکثر به مبلغ یک میلیون ریال (یکصدهزار تومان) و ورودیه موزه های محلی، استانی و سایر آثار تاریخی - فرهنگی برای بازدیدنمایندگان داخلی حداکثر به 40 هزار ریال (چهارهزار تومان) و برای بازدیدنمایندگان خارجی حداکثر به 500 هزار ریال (50هزار تومان) افزایش یافت.

این مصوبه در آن سال که بازدید از موزه ها را برای گردشگران خارجی تا پنج برابر گران کرد، با اعتراض شدید فعالان گردشگری روبرو شد که مدیرکل موزه ها در واکنش به آن انتقادها گفت قانون اجازه داد تا براساس تورم سالانه و نرخ دلار، هر سه سال یک بار قیمت ورودی موزه ها بازبینی گردد.

منبع: همگردی

به "آیا قیمت بلیت موزه ها افزایش می یابد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا قیمت بلیت موزه ها افزایش می یابد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید