ابوالهول چگونه ساخته شد؟

به گزارش وبلاگ لاوان، یک تحقیق نو مدعی شده است که مصریان باستان مجسمه بزرگ و 4500ساله ابوالهول در جیزه را که در مقابل هرم خفره واقع شده است، فقط با تراشیدن خلق نکرده اند، بلکه این مجسمه در ابتدا بر اثر وزش باد به نحوی شکل گرفته بود که شبیه یک ابوالهول به نظر می رسید.

ابوالهول چگونه ساخته شد؟

بر اساس مقاله ای که در هفدهم اکتبر در ژورنال Physical Review Fluids منتشر شده است، گروهی از محققان دانشگاه نیویورک این فرضیه را مطرح نموده اند که یک یاردانگ یا کلوت (برآمدگی سنگی که از زمین بیرون زده است)، می تواند به طور طبیعی به شکلی شبیه ابوالهول تبدیل گردد.

با این وجود، حتی اگر طرح اولیه مجسمه مشهور ابوالهول بر اثر وزش باد شکل گرفته باشد، مصریان باستان برای خلق این مجسمه باید با دقت و ظرافت بالایی جزئیات این مجسمه را ایجاد می کردند تا طرح نهایی که امروزه همچنان پس از گذشت سال ها پابرجاست شکل بگیرد.

تیم تحقیقاتی در بیانیه ای بیان کرد برای آنالیز شکل ابوالهول، تپه ای از خاک رس نرم با مواد سخت تری را که در داخل آن قرار داشت، درون یک تونل قرار داد که در جریانی بسیار سریع، آب از آن عبور می کرد تا با این روش هزاران سال فرسایش باد را شبیه سازی نمایند. در آغاز آزمایش، محققان خاک رس را به شکل نیمه بیضی درآوردند و پس از آنکه آب مقداری از خاک رس را فرسایش داد، شکلی شبیه ابوالهول به جا گذاشت. به عنوان مثال، آن ها دریافتند که مواد سخت تر یا مقاوم تر به سر شیر تبدیل شدند.

لیف ریستروف، نویسنده ارشد این مطالعه و دانشیار ریاضیات در دانشگاه نیویورک در ایمیلی به لایوساینس گفت: نشان دادیم که فرآیند طبیعی فرسایش می تواند شکلی شبیه یک شیر دراز کشیده با سر بلند را ایجاد کند. البته ریستروف به این نکته اشاره نمود اگرچه ممکن است چنین سنگ طبیعی در جیزه وجود داشته، اما نمی توانیم با قطعیت بگوییم چنین چیزی در واقعیت وجود داشته است یا خیر.

محققان این نکته را خاطرنشان کردند که حتی با وجود شکل طبیعی این سنگ، ویژگی های چهره و جزئیات این مجسمه بدون شک به وسیله انسان ها خلق شده است.

مصرشناسان و سایر دانشمندانی که در این مطالعه دخیل نبودند گفتند اگرچه این یافته ها جالب هستند، اما به این معنی نیست که یک سنگ طبیعی به شکل ابوالهول واقعاً در جیزه وجود داشته است.

کاترین بارد، استاد بازنشسته باستان شناسی و مطالعات کلاسیک در دانشگاه بوستون که تحقیقات گسترده ای در مصر انجام داده است، شرح داد که تا به امروز یاردانگی را که شبیه نتیجه آزمایش این گروه تحقیقاتی باشد، مشاهده ننموده است.

بارد شرح داد که حتی اگر چنین سنگ طبیعی با شکل کلی ابوالهول در جیزه وجود داشته است، مصری ه

منبع: گردشبان

به "ابوالهول چگونه ساخته شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابوالهول چگونه ساخته شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید