محققان: از دانش آموزان امتحان نگیرید، مغزشان را اسکن کنید!

به گزارش وبلاگ لاوان، صد ها سال است که آزمون و امتحان گرفتن در مدرسه و دانشگاه به عنوان ابزاری عملی برای آزمایش توانایی های یادگیری دانش آموزان و دانشجویان در سراسر جهان استفاده می شود.

محققان: از دانش آموزان امتحان نگیرید، مغزشان را اسکن کنید!

به گزارش ایسنا و به نقل از آی ای، اما جالب اینجاست که اکنون تیمی از پژوهشگران دانشگاه جورج تاون ادعا کرده اند که اسکن های مغزی نسبت به سیستم های مبتنی بر نمره مرسوم، میزان گیری دقیق تری از میزان یادگیری دانش آموزان ارائه می دهند.

پژوهشگران، مطالعه خود را حول یک برنامه درسی منحصر به فرد که در برخی مدارس دولتی در ویرجینیا در ایالات متحده تدریس می شود، متمرکز کردند. این برنامه درسی دوره زمین فضایی نامیده می شود که از طریق دانشگاه جیمز مدیسون (JMU) در سال 2005 پیشرفته است.

این برنامه بر تفکر فضایی تمرکز دارد که می تواند به عنوان توانایی فکر برای به کارگیری مهارت ها، دانش و اقدامات مختلف برای درک فضا و اشیاء و خواص آن ها مانند ابعاد، شکل، مکان و ... که در اطراف یک فرد وجود دارد، تعریف شود.

رابرت کورتس دکترای علوم اعصاب و یکی از نویسندگان این مطالعه از دانشگاه جورج تاون، گفت: تفکر فضایی، قدرتی است برای بازنمایی فکری و دستکاری انواع مختلف اطلاعات در فضا. به عنوان مثال، توانایی جستجوی نقشه برای یافتن یک مکان یا نقشه برداری از یک راستا است.

در حالی که دانش آموزان در مدرسه، دوره تفکر زمین فضایی را یاد می گرفتند، توانایی های یادگیری آن ها با اسکن مغز و تست های سنتی مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت و نتایج شگفت انگیز بود!

اسکن مغز می تواند به ما در بهبود سیستم آموزشی کمک کند

پژوهشگران از دانش آموزان این مدرسه اسکن ام آرآی (MRI) گرفتند و همزمان، آزمون های سنتی را نیز برای آزمایش دانش آن ها برگزار کردند. آن ها دریافتند که اسکن مغز بهتر از نمرات امتحان، میزان یادگیری دانش آموزان را پیش بینی می کند.

علاوه بر این اسکن های ام آرآی، جزئیاتی را در مورد انتقال دور (far transfer) نشان می دهند که یک نوع پیشرفته از یادگیری شناختی است که به فرد اجازه می دهد از دانش آموخته شده خود برای حل مسائلی استفاده کند که هرگز به او آموزش داده نشده است.

نمرات کسب شده در آزمون ها چیزی در مورد فراگیری دانش آموز نمی گوید. با این حال، این نتایج به این معنی نیست که ما باید از برگزاری امتحان های سنتی خودداری کنیم و فقط اسکن مغزی هر دانش آموزی را برای آزمایش یادگیری وی انجام دهیم، چرا که امتحانات مدرسه و دانشگاه برای رشد روانی و شخصی دانش آموزان بسیار مهم است.

برگزاری امتحان ها، حس نظم و انضباط، خودکنترلی و رقابت سالم را در بین دانش آموزان ایجاد می کند، به علاوه اینکه آن ها را از نقاط قوت و ضعف خود آگاه می کند و ما به جای استفاده از اسکن مغزی برای جایگزینی با امتحانات، می توانیم از اسکن مغزی برای یافتن دوره هایی استفاده کنیم که به بهترین وجه، توانایی یادگیری دانش آموزان را بهبود می بخشند. داده های اسکن مغز می تواند به ما کمک کند تا برنامه های درسی و مطالعه مؤثرتری را در مؤسسات آموزشی خود انتخاب و اجرا کنیم.

کورتس می گوید: ما پیشنهاد نمی کنیم که مغز هر دانش آموزی را اسکن کنید، چرا که فوق العاده گران و زمان بر است. در عوض، ما می توانیم از تصویربرداری عصبی برای تشخیص تغییرات ناشی از یادگیری یک برنامه درسی خاص در کلاس های درس واقعی استفاده کنیم و سپس از این تغییرات مغزی برای مقایسه برنامه های درسی مختلف برای یافتن بهترین روش تدریس دروس مختلف استفاده کنیم.

پژوهشگران در مطالعه خود تاکید کردند که روانشناسان و عصب شناسان هنوز مطمئن نیستند که آیا استدلال کلامی و توانایی های تفکر فضایی مکمل یکدیگر هستند یا خیر. با این حال، نتایج تحقیقات آن ها این سردرگمی را روشن می کند. اسکن های مغزی نشان داد که دانش آموزان با یادگیری تفکر فضایی، استدلال کلامی بهتری را نیز تجربه می کنند.

این یافته ها نظریه مدل فکری را نیز تأیید می کند که نشان می دهد انسان ها اغلب از دانش خود در مورد فضا و یادگیری از تجربیات مرتبط گذشته بیش از استدلال منطقی برای پیمایش در تنظیمات پیچیده استفاده می کنند. این رویکرد از این باور پشتیبانی می کند که مغز انسان اطلاعات شفاهی و نوشتاری را به صورت یکسان فضایی می کند. با این حال، محدودیت هایی نیز در این مطالعه وجود دارد.

کورتس می گوید: یکی از محدودیت های اصلی این مطالعه این است که از آنجایی که این مطالعه در دنیای واقعی یعنی در یک کلاس دبیرستان واقعی اجرا شده است، ما نمی توانیم از دانش آموزان گروه شاهد یا کنترل استفاده کنیم. در عوض، ما از نزدیکترین تقریب ممکن به تخصیص تصادفی استفاده کردیم که یک تکنیک شبه تجربی به نام تطبیق امتیاز تمایل است. این روش، سوگیری انتخاب را در آزمایش های دنیای واقعی که تصادفی سازی گروه ها غیرممکن است، کاهش می دهد.

پژوهشگران اکنون قصد دارند این نتایج را در یک مطالعه بعدی، تکرار و بررسی کنند و در عین حال، رمز و راز های تازه مرتبط با یادگیری و اسکن مغز را تحلیل کنند.

نتایج این مطالعه در مجله Science Advances منتشر شده است.

منبع: فرارو

به "محققان: از دانش آموزان امتحان نگیرید، مغزشان را اسکن کنید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محققان: از دانش آموزان امتحان نگیرید، مغزشان را اسکن کنید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید