پروتکل تعطیلی و بازگشایی موزه ها و تاسیسات گردشگری ابلاغ شد

به گزارش وبلاگ لاوان، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، مقررات و پروتکل های تعطیلی و بازگشایی موزه ها و تاسیسات گردشگری را ابلاغ و تاکید نمود: واحدهای تعطیل شده حق بازگشایی خودسرانه ندارند.

پروتکل تعطیلی و بازگشایی موزه ها و تاسیسات گردشگری ابلاغ شد

به گزارش وبلاگ لاوان به نقل از روابط عمومی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، علی اصغر مونسان ـ وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و رییس کمیته گردشگری و فضاهای ورزشی ستاد ملی مدیریت کرونا ـ در نامه ای به مدیران کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی 31 استان کشور، دستورالعمل جامع با نام دستورالعمل شماره 2 را ابلاغ کرد.

این دستورالعمل شامل مقررات ابلاغی و پروتکل های تعطیلی و بازگشایی موزه ها، اماکن و تاسیسات گردشگری اقدامات بهداشتی و حفاظتی است که در هر یک وظایف و ماموریت های تاسیسات گردشگری و موزه ها را تشریح نموده است:

پروتکل تعطیلی واحدهای اقامتی در اثر شیوع کرونا

در این پروتکل به حضور نگهبان و فرد جوابگو در زمان تعطیلی، درج اطلاعات تماس ضروری با مدیریت روی در واحد، خاموش کردن تاسیسات غیر لازم در زمان تعطیلی واحد به منظور جلوگیری از اتلاف انرژی، اطمینان از کارکرد دوربین مدار بسته و سیستم اعلام حریق قبل از تعطیلی واحد، عملیات عمرانی، تعمیرات، سمپاشی، شست وشوی مخازن و به روز رسانی سیستم ها که در زمان شلوغی اجرای آن سخت است، قطع آب، برق و گاز قسمت های تعطیل شده، کنترل روزانه واحد به منظور جلوگیری از وقوع حریق، اتصالی برق و ترکیدگی لوله آب، نظافت و ضدعفونی تمام بخش ها قبل از تعطیلی و تخلیه زباله و ضایعات قابل فساد اشاره شده است.

پروتکل بازگشایی واحدهای اقامتی تعطیل شده بر اثر شیوع کرونا

1- تمام واحدهای اقامتی برای بازگشایی، مراتب را به صورت کتبی به معاونت گردشگری استان اعلام و مجوز فعالیت دوباره دریافت نمایند.

2- هیچ یک از واحدهای تعطیل شده حق بازگشایی خودسرانه و قبل از اعلام به معاونت گردشگری استان یا بخشنامه کشوری وزارت متبوع را نخواهند داشت.

3- تاسیسات سیستم های تهویه، سرمایش و گرمایش پیش از بازگشایی کنترل و تست گردد.

4- تمام مواد غذایی فاسدشدنی در صورت اتمام تاریخ مصرف معدوم گردد.

5- برق، گاز و آب شرب تمام قسمت ها برقرار گردد.

6- تا حد ممکن از پرسنل قبلی به منظور کار دعوت گردد.

7- پیش از بازگشایی واحد تمام بخش های قابل نظافت و ضدعفونی نظافت و گندزدایی گردد.

8- پیش از آغاز دوباره فعالیت از سلامت پرسنل از طریق انجام معاینات طب کار و تهیه کارت بهداشت اطمینان حاصل گردد.

9- مراتب بازگشایی واحدها به نیروی انتظامی و اماکن استان اعلام گردد.

پروتکل تعطیلی موزه ها در اثر شیوع کرونا

در این پروتکل نیز به مواردی چون گندزادیی تمام بخش ها، کنترل روزانه واحدها به منظور جلوگیری از وقوع اتفاقاتی مانند حریق، اتصالی برق، ترکیدگی لوله آب و...، حضور نگهبان در واحدهای تعطیل شده، خاموش کردن تاسیسات غیر لازم و سیستم های تهویه، اطمینان از عملکرد صحیح اعلام حریق و دوربین های مداربسته قبل از تعطیلی موزه ها و... اشاره شده است.

پروتکل بهداشتی و حفاظتی واحدهای اقامتی فعال در زمان شیوع کرونا

تهیه اقلام بهداشتی اعم از محلول های ضدعفونی دست و محیط، تهیه ماسک به اندازه لازم برای پرسنل و و مهمانان، گندزادیی تمام بخش ها و اتاق ها، شت وشوی حوله و ملحفه با حرارات بالا، مدیریت صحیح پسماند، تخلیه مینی بار، اعلام مراتب به واحدهای درمانی در صورت مشاهده علائم کرونا در هر یک از مهمانان، خاموش کردن تاسیسات غیر لازم به منظور صرفه جویی در مصرف انرژی، استفاده از خدمات روم سرویس تا حتی الامکان از موارد ذکرشده در این پروتکل است.

پروتکل بازگشایی واحدهای سیاحتی، تفریحی و موزه های تعطیل شده بر اثر شیوع کرونا

1. هیچ یک از واحدهای تعطیل شده حق بازگشایی خودسرانه و قبل از اعلام معاونت گردشگری استان یا بخشنامه کشوری وزارت متبوع را نخواهند داشت.

2. تاسیسات، سیستم های تهویه و سرمایش و گرمایش پیش از بازگشایی کنترل و تست گردد.

3. تمام مواد غذایی فاسد شدنی در صورت اتمام تاریخ مصرف معدوم شوند.

4. برق، گاز و آب شرب تمام قسمت ها برقرار گردد.

5. تا حد ممکن از پرسنل قبلی برای کار دعوت به عمل آید.

6. پیش از بازگشایی واحد، تمام بخش های قابل نظافت و ضدعفونی مورد نظافت و گندزادیی قرار گیرد تا احتمال باقی ماندن عوامل بیماری زا در محیط حذف گردد.

7. پیش از آغاز مجدد فعالیت از سلامت پرسنل از طریق انجام معاینات طب کار و تهیه کارت بهداشت اطمینان حاصل فرمایید.

8. مراتب بازگشایی واحدها به نیروی انتظامی و اماکن استان اعلام گردد.

پروتکل بهداشتی و حفاظتی واحدهای اقامتی طرف قرارداد با وزارت بهداشت و درمان برای اسکان بیماران بهبود یافته

تهیه اقلام بهداشتی اعم از محلول های ضدعفونی دست و محیط و همچنین ماسک به اندازه لازم برای مصرف پرسنل و مهمانان از سوی واحد اقامتی، تمرکز مهمانان در یک قسمت از هتل به منظور تمرکز خدمات بهداشتی و کنترل، مهمانان و پرسنل موظف به رعایت حداکثر شرایط بهداشت فردی و حفاظتی هستند. تمام بخش های اتاق ها به دقت با مواد استاندارد گندزادیی گردد و شست وشوی حوله و ملحفه با حرارت بالا و مواد لازم انجام گردد، مدیریت پسماند به درستی انجام گردد، ظروف و تجهیزات و لازم اضافی در معرض آلودگی محدود شوند و مینی بار اتاق ها نیز تخلیه شوند، ضمن این که واحدهایی که لاندری استاندار و تجهیزات کافی ندارند مجاز به پذیرش این نوع مهمانان نیستند.

حذف شست وشو با تی و... انجام شت وشوی ماشینی، نپذیرفتن مهمان در واحدهایی که دارای بخش های اشتراکی مانند آبدارخانه و سرویس بهداشتی مشترک هستند، خودداری از تردد غیر ضرور و کاهش عملیات تعمیرات و عمرانی، تعطیلی استخر، سونا و تالارهای پذیرایی واحدها تا زمان حضور مهمانان، رعایت دمای پخت استاندارد مواد غذایی و ضدعفونی مداوم، حضور کارشناس بهداشت، گندزدایی اماکن پرتردد مانند، آسانسورها، لابی، راهروها و سرویس های بهداشتی پرسنل، جلوگیری از تردد افراد غیر مقیم، عدم پذیرش مهمانان عادی، استفاده از کفپوش آغشته به مواد ضدعفونی در ورودی هر واحد، ممنوعیت کامل استعمال دخانیات و کاهش تردد پرسنل به اتاق بیماران.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "پروتکل تعطیلی و بازگشایی موزه ها و تاسیسات گردشگری ابلاغ شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پروتکل تعطیلی و بازگشایی موزه ها و تاسیسات گردشگری ابلاغ شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید