سفر به لهستان و راهنمای جاذبه های آن

به گزارش وبلاگ لاوان، راهنمای سفر به لهستان

در این مقاله از وب سایت مجله گردشگری خبرنگاران درباره راهنمای سفر به لهستان سخن خواهیم گفت .

سفر به لهستان و راهنمای جاذبه های آن

کشور لهستان کجاست ؟

کشوری فوق العاده در مرکز اروپا با تاریخی کهن و قدیمی که مقصدی ایده آل برای گردشگران جهان می باشد لهستان نام دارد این کشور دارای مکان های و منطقه های است که در لیست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است . شما می توانید در شهرهای مختلف این کشور و گشت و گذار در ورشو و تماشای های این شهر برترین لحظات را بگذرانید. بعلاوه سری به پارک های زیبا و منطقه ها طبیعی با غذاهای خوشمزه بزنید تا سفری خوش را تجربه کنید این مقاله راهنمای سفر شما به لهستان است . با وبلاگ لاوان همراه باشید.

لهستان با تاریخ پرفراز و نشیب و 14 اثر تاریخی ارزشمندش که در لیست میراث جهانی یونسکو قرار گرفته است، یکی از مقصدهای گردشگری مجذوب کنندهی است که معمولا نادیده گرفته می شود. بیشتر گردشگرانی که به این کشور سفر می نمایند، معمولا به کراکوف سر می زنند و یک روز هم در ورشو می مانند و به خانه خود برمی گردند. افراد کمی پیدا می شوند که چند روزی را کامل در این کشور به گشت و گذار مشغول شوند و از بخش های مختلف این کشور و جنبه های مختلف زندگی در آن تماشا نمایند. در صورتی که لهستان جاذبه های متعددی برای عرضه به گردشگران دارد؛ از پارک های زیبا گرفته تا محله های تاریخی، غذاهای لذیذ و سواحل خلوت.

اطلاعات ضروری قبل از سفر به لهستان

اختلاف ساعت با تهران : مرکز لهستان در منطقه زمانی UTC/GMT +2 قرار گرفته است و دو و نیم ساعت از تهران عقب تر است.

زبان رسمی : لهستانی

واحد پول : زلوتی (Złoty (PLN))

نوع برق شهری : برق شهری در لهستان 230 ولت و 50 هرتز است. دوشاخه ها و پریزها از نوع E است

کد کشور : +48

شماره های اضطراری: شماره اضطراری عمومی در لهستان 112 است. البته شماره های اضطراری قدیمی هنوز هم فعال هستند:

آمبولانس: 999

پلیس: 997

آتش نشانی: 998

جهت رانندگی : راست

فرودگاه های بین المللی

فرودگاه ایگناسی یان پادرفسکی بیدگوشچ

فرودگاه گدایسک لخ والسا

فرودگاه بین المللی کاتوویتس

کراکوف - فرودگاه بین المللی جان پل دوم - بالیس

فرودگاه لودز لوبلینک

فرودگاه پوزنان - لاویکا

فرودگاه رزسزاوشو-جسینکا

فرودگاه سولیدارنوشج شچچن - جولینیو

فرودگاه شوپن ورشو

ورشو - فرودگاه وارساو مادلن

وروتسواف - فرودگاه وروتسواف کوپرنیکوس

شرایط آب و هوا در لهستان چگونه است

آب و هوای لهستان ، معتدل است و زمستان های نسبتا سرد و تابستان های گرم دارد. از طرف غرب، جریان های هوای اقیانوسی، از طرف اسکاندیناوی و روسیه جریان هوای قطبی و از طرف جنوب جریان هوای گرم و نیمه گرراستای، آب و هوای این کشور را تحت تاثیر قرار می دهند.

در فصل زمستان جبهه هوای قطبی قاره ای غالب می شود و سرما و یخبندان را در پی دارد. دمای هوا به زیر صفر می رسد و بارش سنگین برف هم به وقوع می پیوندد. اواخر تابستان و در ماه های پاییزی، آب و هوای این کشور تحت تاثیر توده هوای گرم و نیمه گرراستای قرار می گیرد که روزهای گرم را در پی دارد. میانگین بارش سالانه در لهستان بین 500 تا 700 میلی متر است که 5 تا 20 درصد آن را برف تشکیل می دهد.

بیشترین اندازه روزهای آفتابی در فصل تابستان در سواحل بالتیک و در زمستان در کوهستان Carpathian است. در نواحی کوهستانی در تمام طول سال، آب و هوا به اندازه ارتفاع بستگی دارد. میانگین دمای هوا در ورشو در فصل تابستان بین 20 تا 25 درجه و در زمستان بین صفر تا منفی 5 درجه سانتیگراد است.

برترین زمان برای سفر لهستان چه موقع می باشد

بهار برترین فصل برای سفر به لهستان است. در این فصل می توانید در نواحی کوهستانی، پیاده گردی در طبیعت را تجربه کنید در حالی که گل ها و شکوفه ها، زمین را زینت داده اند. البته احتمال بارش باران هم وجود دارد. تابستان، فصل شلوغ گردشگری در لهستان است. روزهای آفتابی متعددی به خصوص در نواحی ساحلی دریای بالتیک وجود دارد جایی که گردشگاه های تفریحی آن از ژوئن تا آگوست بسیار شلوغ هستند و میانگین دمای هوا در حدود 24 درجه سانتیگراد است.

اگر می خواهید تجربه ای کامل از سفر به لهستان داشته باشید و رویدادهای مختلف را تجربه کنید، بهتر است که در فصل پاییز به این کشور سفر کنید. در این فصل، رویدادهای فرهنگی متعددی برگزار می شوند و قیمت هتل ها کاهش پیدا می نمایند.

در نواحی حومه شهرها و در منطقه ها روستایی می توانید اکتبر طلایی لهستان را تجربه کنید و سفری خاطره انگیز داشته باشید. در این زمان از سال، درختان و نواحی جنگلی در زیباترین حالت خود قرار دارند و البته هوا به اندازه کافی گرم هست و مجبور نیستید لباس گرم بپوشید.

در فصل زمستان، دمای هوا به سرعت کاهش می یابد. بادهای سرد سیبری بخش زیادی از این کشور را در بر می گیرند و در حدود یک تا سه ماه از سال، بخش های زیادی از این کشور پوشیده از برف است. در نواحی جنوبی این کشور، اسکی بازان و علاقه مندان به ورزش های زمستانی می توانند از این فرصت عالی برای لذت بردن از طبیعت استفاده نمایند. در اواسط دسامبر، دامنه های Tatras و سایر کوهستان های مرزی، میزبان تعداد زیادی از گردشگران است.

هزینه سفر به لهستان چقدر است ؟

هزینه اقامت

با مبلغی در حدود شبی 25 زلوتی (22 هزار تومان) می توانید در خوابگاه های 12 تخته هاستل ها اقامت کنید. هزینه تخت خواب در خوابگاه های 4 تا 6 تخته، شبی 45 زلوتی (40 هزار تومان) است. اتاق های خصوصی هاستل ها بین 100 تا 150 زلوتی (90 تا 130 هزار تومان) هزینه دارند و این قیمت بسته به شهر مقصد، متغیر است. معمولا همه هاستل ها وای فای رایگان دارند اما تعداد کمی از آنها صبحانه رایگان هم می دهند. بیشتر هاستل ها آشپزخانه دارند بنابراین با اقامت در این هاستل ها می توانید خودتان آشپزی کنید.

اگر همراه تان چادر مسافرتی دارید، در سراسر این کشور اردوگاه های متعددی وجود دارد که می توانید در آنها چادر بزنید. برای استفاده از این اردوگاه ها و امکانات آنها شبی 25 تا 60 زلوتی (22 تا 52 هزار تومان) باید بپردازید.

هزینه اقامت در هتل های ارزان شبی 110 تا 250 زلوتی (100 تا 220 هزار تومان) است. استفاده از خدمات سایت Airbnb و کرایه اتاق هم در شهرهای بزرگتر رواج دارد البته تعداد اماکن اقامتی آن محدود است. برای اقامتگاه های اشتراکی به طور میانگین باید شبی 95 زلوتی (85 هزار تومان) بپردازید. کرایه یک آپارتمان کامل در حدود شبی 150 زلوتی (130 هزار تومان) هزینه دارد.

هزینه غذا

در مجموع، همه چیز در لهستان قیمت های معقول و ارزان ای دارد. با وجود این اگر می خواهید بیرون غذا بخورید و در عین حال زیاد هزینه نکنید، غذا خوردن در کافه ها و رستوران های محلی را به شما پیشنهاد می کنیم. یک وعده غذای ارزان را در این رستوران ها و کافه تریاها می توانید با 25 زلوتی (22 هزار تومان) خریداری کنید. در واقع این رستوران ها برترین مکان برای خوردن یک وعده غذای خوب در لهستان هستند. اگر دنبال فست فود، پیتزا، انواع ساندویچ و برگر هستید، به ازای هر وعده باید 20 زلوتی (18 هزار تومان) بپردازید.

یک وعده غذای میان رده در یک رستوران با سرویس میز، همراه با نوشیدنی 60 زلوتی (52 هزار تومان) هزینه دارد. اگر بخواهید خودتان آشپزی کنید، برای خرید مواد غذایی مورد احتیاج برای یک هفته باید بین 80 تا 100 زلوتی (70 تا 87 هزار تومان) بپردازید. این هزینه شامل مواد غذایی ضروری مثل برنج، پاستا، سبزیجات، نان، مرغ و… است.

هزینه حمل و نقل عمومی

لهستان سیستم ریلی ارزان ای دارد. هزینه سفر سه ساعته از کراکوف به ورشو 45 زلوتی (40 هزار تومان) است. سفر 5 ساعته از ورشو به گدانسک، 65 زلوتی (57 هزار تومان) هزینه دارد. بلیط های تک سفره اتوبوس های محلی در نواحی مرکزی به طور میانگین 4 زلوتی هزینه دارند.

در شهرهای بزرگ بلیط های یک روزه را می توانید با پرداخت 20 زلوتی (18 هزار تومان) خریداری کنید. کرایه تاکسی ها از 6 تا 8 زلوتی (5 تا 7 هزار تومان) آغاز می شود و بسیار ارزان است. ولی اگر بخواهید در طول شب سفر کنید یا به نواحی حومه شهر سفر کنید باید دوبرابر بپردازید.

هزینه فعالیت های تفریحی

هزینه بازدید از جاذبه های گردشگری، فرق دارد اما برای بیشتر جاذبه ها و موزه ها باید بین 10 تا 40 زلوتی (8 تا 35 هزار تومان) بپردازید. بازدید از اردوگاه آشویتس رایگان است اما اگر بخواهید گروهی از آن بازدید کنید، باید یک راهنما استخدام کنید تا شما را هدایت کند. برای بازتماشامایندگان انفرادی هزینه راهنما در حدود 30 تا 40 زلوتی (25 تا 35 هزار تومان) است. لهستان بیش از 20 پارک ملی دارد که ورودی آنها برای هر نفر، کمتر از 10 زلوتی (8 هزار تومان) است.

میانگین هزینه روزانه پیشنهادی: 120 تا 180 زلوتی (100 تا 160 هزار تومان)

البته این اندازه در شرایطی است که در هاستل اقامت کنید، کمتر بیرون غذا بخورید و بیشتر وعده های غذایی را خودتان بپزید و از وسایل حمل و نقل عمومی بهره ببرید. با به کار بستن نکات زیر می توانید هزینه های سفرتان را باز هم کاهش دهید اما اگر بخواهید سفری لوکس یا میان رده را تجربه کنید باید بیشتر از این هزینه کنید.

توصیه هایی برای صرفه جویی در هزینه ها

در کافه تریا غذا بخورید

در کافه تریاهای مخصوصی که در لهستان وجود دارند و به آنها Bar Mleczny می گویند، غذا بخورید. در این کافه ها می توانید سوپ خانگی، غذاهای گوشتی، نوشیدنی های محلی و وعده های غذایی مختلف را با کمتر از 30 زلوتی (کمتر از 26 هزار تومان) سفارش دهید. غذا خوردن در چنین مکان هایی علاوه بر اینکه هزینه های سفر شما را کاهش می دهد، تجربه ای متفاوت و مجذوب کننده در سفر به این کشور را برای شما رقم می زند.

کارت گردشگری بگیرید

در بعضی از شهرهای بزرگ مثل کراکوف می توانید کارت گردشگری بگیرید. با این کارت ها می توانید به طور نامحدود از وسایل حمل و نقل عمومی به رایگان بهره ببرید و از جاذبه های مختلف رایگان یا با تخفیف های زیادی بازدید کنید. این کارت ها معمولا یک روزه یا سه روزه هستند. اگر می خواهید جاذبه های زیادی را ببینید و چند روزی را با وسایل حمل و نقل عمومی جابه جا شوید، حتما به یکی از دفاتر توریستی مراجعه کنید و یکی از این کارت ها بگیرید تا هزینه های سفرتان به اندازه قابل توجهی کاهش پیدا کند.

از تورهای پیاده روی رایگان بهره ببرید

در شهرهای بزرگ لهستان مثل کراکوف و ورشو می توانید در تورهای پیاده روی رایگان شرکت کنید که به وسیله آژانس های گردشگری مختلف برگزار می شوند. این تورها برترین فرصت برای گشت و گذار در شهر، بازدید از جاذبه های گردشگری، آشنایی با تاریخ و فرهنگ شهرهای بزرگ لهستان هستند. فقط انعام دادن را نباید فراموش کنید.

از اپلیکیشن های کرایه اشتراکی ماشین بهره ببرید

با استفاده از اپلیکیشن ها و سرویس هایی مثل BlaBlaCar می توانید با هزینه کم به گوشه و کنار این کشور سفر کنید. کافی است این اپلیکیشن را دانلود کنید و کسی را پیدا کنید که دنبال مسافر می شود. همه راننده های عضو این سرویس، تایید شده هستند و استفاده از این سرویس امن و راحت و ارزان است.

از سرویس کوچ سرفینگ بهره ببرید

اماکن اقامتی در لهستان، گران نیستند اما همین هزینه کم را هم می توانید با استفاده از سرویس کوچ سرفینگ به صفر برسانید. با استفاده از کوچ سرفینگ در منزل یکی از اهالی اقامت می کنید. در این صورت، علاوه بر اینکه هزینه سفرتان را کاهش می دهید، با زندگی اهالی این کشور از نزدیک آشنا می شوید و دوستان لهستانی پیدا می کنید. از آنها می توانید اطلاعات بیشتری در خصوص این کشور و جاذبه های آن به دست آورید.

جاهای تماشای لهستان

لهستان، تاریخ پرفراز و نشیبی را پشت سر گذاشته است. همین مسئله باعث شده که جاذبه های تاریخی متعددی در این کشور وجود داشته باشد؛ از جمله بناهای تاریخی، موزه ها و آثار معماری از دوره های مختلف. علاوه بر این در لهستان تعداد زیادی پارک ملی وجود دارد که فرصتی عالی برای رهایی از زندگی شلوغ شهری و قدم زدن در آرامش طبیعت است. در ادامه با تعدادی از مهم ترین جاذبه ها و مقاصد گردشگری در این کشور آشنا می شویم.

اردوگاه کار اجباری آشویتس (Auschwitz Concentration Camps)

این اردوگاه کار اجباری خارج از شهر کراکوف قرار گرفته است و به وسیله نازی ها در دوران جنگ جهانی دوم مورد استفاده قرار می گرفته است. این مرکز به یک موزه تبدیل شده است و اکنون عموم مردم می توانند از آن بازدید نمایند. این مجموعه، هزینه ورودی ندارد اما اگر می خواهید با تاریخ جنگ جهانی دوم و اردوگاه های کار اجباری نازی ها بهتر آشنا شوید و اطلاعات کاملی دریافت کنید باید برای بازدید از این موزه از تورهای همراه با راهنما بهره ببرید. راهنمای انگلیسی زبان هم در این مجموعه وجود دارد. اردوگاه شامل سه اردوگاه اصلی است. اتاق های گاز و کوره های آدم سوزی برای اولین بار در این اردوگاه به طور وسیع راه اندازی شدند. این مجموعه اردوگاه ها، نزدیک به مرز آلمان - لهستان (پیش از جنگ) در سیلسیا قرار دارند. شعار معروف آلمانی کار شما را آزاد خواهد نمود (ARBEIT MACHT FREI) به صورت یادگاری از آن دوران هنوز بر سر در معروف اردوگاه آشویتس به جای مانده است.

معدن نمک ویلیچکا (Wieliczka Salt Mine)

این معدن برای اولین بار در قرون وسطی مورد استفاده قرار گرفته و یکی از مهم ترین صنایع کراکوف بوده است. این معدن تا سال 2007، نمک سفره فراوری می کرد. امروزه دیگر از این معدن استفاده نمی شود و امروزه در لیست آثار میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. در این مجموعه تماشای، گردشگران از غارها، اتاق ها، تندیس ها، شاپل ها، شمعدان ها و کلیساهایی تماشا می نمایند که همگی از سنگ نمک و به وسیله معدنچیان تراشیده شده اند. هر سال، 1/2 میلیون نفر از این مجموعه بازدید می نمایند. یک پلکان چوبی با 378 پله دسترسی به عمق 64 متری معدن را فراهم می نماید. تابلوی شام آخر داوینچی روی یکی از دیوارهای معدن تراشیده شده است.

وروتسلاوا (Wroclaw)

این شهر، مرکز سابق سیلسیا، یکی از کمتر شناخته شده ترین مقصدهای گردشگری در لهستان است در حالی که در زمینه معماری می تواند با بسیاری از شهرهای بزرگ رقابت کند. این شهر زیبا، مقصدی ارزان و خلوت است و در کرانه رود اودر (Oder) قرار گرفته است. تاریخ این شهر به هزاران سال قبل برمی شود و این شهر در طول تاریخ متعلق به کشورهای مختلفی از جمله پروسیا و آلمان بوده است. در این شهر دانشگاهی، تنوع فرهنگی را می توانید به وضوح مشاهده کنید. رویدادهای هنری و نمایشی متعددی در این شهر برگزار می شود. کلیسای جامع، باغ وحش، آب نمای مالتی مدیا، دانشگاه قدیمی شهر، سالن اپرا و کاخ وروتسواف از جاذبه های گردشگری مهمی هستند که در سفر به این شهر می توانید از آنها بازدید کنید.

پارک ملی Białowieża

این پارک ملی در مرز لهستان و بلاروس قرار گرفته است و میراث جهانی یونسکو است. آخرین بازمانده های جنگل های باستانی که بیشتر مساحت اروپا را می پوشاندند در این پارک قرار دارند. این پارک تنها جایی است که در آن گاومیش اروپایی در محیط طبیعی خود زندگی می نماید. مساحت این پارک، 152/2 کیلومترمربع است. این پارک گاهی آخرین منطقه طبیعی بکر اروپا نامیده می شود. بخش هایی از این پارک، منطقه ها حفاظت شده هستند و فقط دانشمندان اجازه ورود رایگان به این منطقه ها را دارند. بازدید سایر گردشگران محدود است و فقط در گروه های 20 نفره اجازه ورود به این بخش ها داده می شود و حضور یک راهنمای رسمی در میان گردشگران، اجباری است.

کلیساهای صلح

این کلیساها بزرگترین کلیساها با اسکلت چوبی در اروپا هستند که در شهرهای Jawor و Swidnica قرار دارند. این کلیساها در اواسط قرن هفدهم میلادی ساخته شده اند و در لیست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده اند. کلیسای واقع در Jawor، 43/5 متر طول، 14 متر عرض و 15/7 متر ارتفاع دارد. معماری به نام Albrecht von Saebisch آن را ساخته است. ساخت این کلیسا در طول یک سال صورت گرفته و در سال 1655 به سرانجام رسیده است.

تونل های زیرزمینی شچچین (Szczecin)

این تونل های بتنی زیر شهر شچچین قرار گرفته اند و در دهه 1940 به عنوان پناهگاه مورد استفاده قرار می گرفتند. تورهای مختلفی برای بازدید از این مجموعه با موضوعات جنگ جهانی دوم و جنگ سرد برگزار می شود. از دیگر تماشای های شهر شچچین می توان به آثار معماری آن اشاره نمود. این شهر موزه ها و گالری های متعددی دارد و رویدادهای فرهنگی زیادی در آن برگزار می شود. بخش تاریخی شهر، قلعه Ducal، تالار شهر، فواره عقاب سفید و کاخ Joński از دیگر جاذبه های گردشگری این شهر هستند.

گشت و گذار در پارک های ملی

پارک های ملی لهستان فقط یک درصد از مساحت این کشور را در بر می گیرند اما تعداد آنها زیاد است. 23 پارک ملی در این کشور وجود دارد که کوچک ترین آن پارک ملی Ojcowski است. وسعت این پارک در ابتدا 14 کیلومترمربع بوده و بعدها به 21 کیلومترمربع رسیده است. در این پارک کوچک علاوه بر صخره و دره، بیش از 400 غار هم وجود دارد. بزرگترین غار این پارک، Łokietek نام دارد و عمق آن به 320 متر می رسد. این پارک از نظر تنوع زیستی هم قابل توجه است. بیش از 5500 گونه مختلف جانداران در این پارک زندگی می نمایند.

قلعه Wawel

یکی از برترین نمونه های قلعه های قرون وسطایی، همین قلعه است که اهمیت تاریخی زیادی برای لهستان دارد. این قلعه در کراکوف قرار گرفته است. در همین مجموعه تاریخی یک موزه هم وجود دارد که در آن می توانید از پرده های نقش دار قرون وسطایی، جواهرات خانواده سلطنتی و میراث امپراتوری عثمانی تماشا کنید. این قلعه تماشای یکی از بزرگترین قلعه ها در لهستان است و تمام سبک های معماری اروپایی از دوره های قرون وسطی، رنسانس و باروک را به نمایش می گذارد. این مجموعه به عنوان میراث جهانی یونسکو انتخاب شده و برای قرن ها محل زندگی خانواده سلطنتی و مقر پادشاه بوده است. این قلعه 7040 مترمربع وسعت دارد و مراحل ساخت آن در قرن های سیزدهم و چهاردهم طی شده است. در سال 2015، یک میلیون 500 هزار نفر از این قلعه تاریخی بازدید نموده اند.

کلیساهای چوبی لهستان کوچک جنوبی

این کلیساها که در لیست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده اند، 6 کلیسای کاتولیک رومی هستند که معماری مذهبی ادوار مختلف تاریخ را به نمایش می گذارند؛ از قرون وسطی تا سبک گوتیک، روکوکو، باروک و… گنبدهای پیازی و صلیب های یونانی از دیگر ویژگی های این کلیساها هستند که از نطر تاریخی و معماری اهمیت زیادی دارند. مجموعه این چند کلیسا امروزه به یک موزه روباز بزرگ تبدیل شده اند.

گدانسک (Gdansk)

گدانسک یک شهر تاریخی زیباست که در گذشته با نام دانتسیگ (Danzig) شناخته می شد. البته بیشتر بخش های این شهر بعد از جنگ بازسازی شده است اما هنوز هم رد پای تاریخ را می توانید در گوشه و کنار آن نظاره کنید. این شهر در شمال لهستان و در مجاورت دیای بالتیک قرار گرفته است. موزه ملی، دروازه طلایی، دروازه سبز، فواره نپتون، تئاتر شکسپیر و کلیساهای تاریخی متعدد از تماشای های این شهر زیبا هستند.

منطقه Kalwaria Zebrzydowska

این مجموعه که میراث جهانی یونسکو است، میزبان یکی از مهم ترین بناهای مذهبی لهستان یعنی صومعه ای است که قدمت آن به قرن هفدهم میلادی برمی شود. این صومعه به خوبی حفظ و نگهداری شده و نمونه فوق العاده ای از سبک معماری منریسم است. تورهای بازدید از این مجموعه رایگان هستند و باید آنها را از قبل رزرو کنید.

لوبلین (Lublin)

لوبلین یکی از مهم ترین شهرهای شرق لهستان است که در دوران قرون وسطی، یک مرکز مهم تجاری و نظامی بوده است. این شهر سبک معماری خاص خود را دارد که رنسانس لوبلین نامیده می شود. در سفر به این شهر از دروازه های قدیمی، صومعه و قلعه آن تماشا کنید.

بلندترین تندیس پاپ

تندیس پاپ ژان پل دوم که لهستانی بود، 13/8 متر طول دارد و از فایبرگلاس ساخته شده است. این تندیس در شهر چستوهووا (Częstochowa) یکی از شهرهای جنوبی لهستان واقع شده است.

ورشو

ورشو، مرکز لهستان، رویدادهای تاریخی متعددی را پشت سر گذاشته است. در موزه های متعدد این شهر می توانید در خصوص تاریخ متلاطم این کشور، اطلاعات جامعی به دست آورید. بخش قدیمی شهر یکی از تماشای های ورشو است که نباید آن را از دست بدهید. منطقه ها مدرن ورشو در کنار این منطقه تاریخی، تلفیقی تماشای از سنت و مدرنیته هستند. قلعه ورشو یکی دیگر از جاذبه های تماشایی شهر است. این شهر در جریان جنگ جهانی دوم به شدت آسیب دید. سابقه سکونت در ورشو به قرن نهم میلادی برمی شود. کاخ ها، کلیساها و آثار تاریخی متعددی در ورشو به خصوص در منطقه تاریخی آن وجود دارند که در سفر به این شهر باید از آنها تماشا کنید. این آثار قدیمی در کنار بناهای مدرن و آسمان خراش های تماشای، جلوه دیگری به شهر تماشای ورشو داده اند.

جاهای تماشای شهر ورشو لهستان

شهر قدیم ورشو

این منطقه تاریخی شهر ورشو یکی از مهم ترین جاذبه هایی است که در سفر به این شهر باید از آن تماشا کنید. این شهر قدیمی در میان سایر شهرهای قدیمی اروپایی، جدیدتر است. از خیابان های سنگ فرش این منطقه عبور کنید تا از بخش های مختلف این منطقه مثل Castle Square و Market Square تماشا کنید. از سر زدن به خیابان های خلوت و کم رفت و آمد این منطقه نترسید تا بتوانید جاذبه های تاریخی و زیبایی را کشف کنید که از چشم بیشتر گردشگران دور می مانند.

راستا سلطنتی

این راستا به خاطر بناهایی که در ابتدا و آخر آن قرار گرفته است، راستا سلطنتی نام گرفته است. اقمتگاه سلطنتی Wilanow و قلعه سلطنتی در ابتدا و انتهای این راستا قرار دارند. با قدم زدن در این راستا سنگ فرش سفری به تاریخ و گذشته ورشو را تجربه خواهید کرد. راستا خود را ادامه دهید تا به کاخ ریاست جمهوری برسید. هتل بریستول یکی دیگر از تماشای های شهر و نمادی از مجذوب کنندهیت قرن بیستم است. خیابان نیو ورلد (New World) جایی است که تاریخ و عصر حاضر به هم می پیوندند. برترین فروشگاه ها، رستوران ها، کافه ها و خانه های تاریخی را در این خیابان خواهید دید.

میدان Trzech Krzyzy به معنای سه پادشاه، یکی از مهم ترین تقاطع ها در راستا سلطنتی بوده اما امروزه به فروشگاه های لوکس معروفیت دارد. قصر سلطنتی Wilanow یکی از معدود بناهایی است که از جنگ جهانی دوم جان سالم به در برده است و بازدید از آن خالی از لطف نیست.

پارک Lazienki

این پارک که ریه سبز ورشو هم نامیده می شود، مکانی عالی برای فاصله گرفتن از شلوغی شهر و استراحت در طبیعت و فضار باز است. آمفی تئاتر، دریاچه مصنوعی و سایر امکانات رایج پارک های شهری در این پارک وجود دارد. حتی در شلوغ ترین روزهای اخر هفته، به راحتی می توانید یک جای خلوت و دنج برای استراحت در این پارک پیدا کنید.

رژیم غذایی در لهستان چگونه است

رژیم غذایی لهستان در طول تاریخ به مرور زمان تغییر نموده و سبک آشپزی امروزی آن با تاثیر از کشورهای اطراف و رویدادهای تاریخی، شکل گرفته است. بسیاری از کشورهای اروپای مرکزی بر آشپزی لهستان تاثیرگذار بوده اند. غذاهای این کشور از نظر مواد گوشتی، سبزیجات و ادویه، غنی هستند. در لهستان استفاده از نوعی نودل خاص به نام kluski و غلاتی تحت عنوان kasha رواج دارد. در آشپری این کشور از خامه و تخم مرغ زیاد استفاده می شود. غذاهای سنتی این کشور مراحل آماده سازی طولانی ای دارند و بسیاری از اهالی این کشور برای تهیه غذای سنتی به خصوص برای مناسبت های خاص مثل کریسمس زمان زیادی را در نظر می گیرند.

غذاهای سنتی لهستانی، پرکالری هستند اما اگر یک بار آنها را امتحان کنید، عاشق طعم و عطر بی نظیر آنها می شوید. در این کشور از انواع گوشت به وفور در طبخ غذا استفاده می شود و البته لهستان به نان های عالی و سوسیس های لذیذش معروفیت دارد. در ادامه با لذیذترین غذاهای سنتی لهستان آشنا می شویم.

Pierogi، دامپلینگ لهستانی

دامپلینگ ها قطعات خمیر کوچکی هستند که با مواد مختلف پر می شوند و در کشورهای مختلف به شیوه ها و با مواد مختلف تهیه می شوند. در لهستان عموما از گوشت، قارچ، کلم ترش، میوه ها فصل مثل بلوبری، توت فرنگی و گیلاس، گندم سیاه، سیب زمینی پخته، پنیر و پیاز سرخ شده برای پر کردن دامپلینگ ها استفاده می نمایند. این غذا همواره برای کریسمس سرو می شود.

Rosół، سوپ مرغ

یکی از رایج ترین انواع سوپ که در لهستان تهیه می نمایند همین سوپ است. این سوپ را در روزهای سرد زمستانی می پزند. پخت آن بسیار ساده و سریع است. معمولا آن را با نودل خانگی تهیه می نمایند. مواد مورد احتیاج برای تهیه این سوپ عبارت است از آب، گوشت مرغ، پیاز، تره فرنگی، کرفس، جعفری و کلم. برای طعم دار کردن غذا از نمک و فلفل استفاده می نمایند.

Gołąbki، رول کلم

این غذای سنتی لهستانی با گوشت خرد شده، برنج، پیاز و قارچ تهیه می شود. این مواد را در برگ کلم می پیچند. این رول های کلم را قبل از سرو یا در روغن سرخ می نمایند یا در آب می پزند.

Polskie naleśniki، پنکیک لهستانی

پنکیک لهستانی بسیار نازک است و با مواد مختلفی مثل انواع پنیر، شکر، مربا، میوه جات یا با گوشت و سبزیجات سرو می شود.

Łazanki z kapustą i grzybami

این غذای لذیذ و ساده با کلم، گوشت، نودل و پاستای خانگی، سبزیجات، هویج و پیاز سرخ نموده تهیه می شود.

Śledź w oleju z cebulą، شاه ماهی سرخ شده با پیاز

شاه ماهی، نوعی ماهی روغنی است که در آب های کم ژرفا و معتدل اقیانوس آرام شمالی و اقیانوس اطلس شمالی و دریای بالتیک زندگی می نماید. برای طبخ این ماهی، روش های مختلفی وجود دارد. در لهستان آن را با خامه ترش و ترشی پیاز سرو می نمایند یا به شکل سرخ نموده با سیر و پیاز.

Bigos

این غذا یکی از معروف ترین و قدیمی ترین غذاهای لهستان است. مواد اولیه تهیه این خوراک، عبارت است از کلم، کلم ترش، انواع مختلف گوشت و سوسیس، قارچ، آلو، پیاز و ادویه جات.

Kotlet schabowy، کتلت لهستانی

این کتلت یکی از غذاهای قدیمی و لذیذ لهستان است که معمولا با گوشت خوک تهیه می شود و آن را با پوره سیب زمینی و سالاد کلم سرو می نمایند. همین غذا را با دستور یکسان با گوشت مرغ هم تهیه می نمایند که این غذا برای مسلمانانی که گوشت خوک نمی خورند، مناسب است.

Gulasz، گولاش

این غذا اصالتا متعلق به مجارستان است اما در لهستان هم با کمی تغییر در دستور اولیه، رواج دارد. این غذا، خوراکی است که با گوشت تهیه و با سیب زمینی و سبزیجات سرو می شود. این خوراک را با پیاز و فلفل، طعم دار می نمایند.

کوکی کرواسان لهستانی (Polish croissant cookies)

این دسر لذیذ یکی از محبوب ترین دسرهای لهستانی است. برای تهیه آن خمیر پایه شیرینی را با مربا پر می نمایند.

+ آشنایی با جاذبه های کراکوف در لهستان ملقب به فلورانس لهستان

+ https://www.theguardian.com/world/poland

منبع: تاپ تراول

به "سفر به لهستان و راهنمای جاذبه های آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفر به لهستان و راهنمای جاذبه های آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید