احساس خوشبختی ژنتیکی است یا اکتسابی؟

به گزارش وبلاگ لاوان، استادیار دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران گفت: حدود 50 درصد احساس خوشبختی به ژنتیک ما مرتبط است. یعنی به صورت ژنتیکی استعداد برخی افراد برای اینکه حال خوبی داشته باشند بهتر است و برعکس برخی افراد استعداد این را دارند که از حال خوب خود فاصله بگیرند و درگیر افکار منفی شوند.

احساس خوشبختی ژنتیکی است یا اکتسابی؟

به گزارش بهداشت نیوز، استادیار دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران ضمن تعریف احساس خوشبختی اظهار کرد: حدود 50 درصد احساس خوشبختی به ژنتیک ما مرتبط است. یعنی به صورت ژنتیکی استعداد برخی افراد برای اینکه حال خوبی داشته باشند بهتر است و برعکس برخی افراد استعداد این را دارند که از حال خوب خود فاصله بگیرند و درگیر افکار منفی شوند.

دکتر عباس جواهری در تعریف احساس خوشبختی گفت: شادکامی یا احساس خوشبختی (happiness) دو قسمت مهم دارد. یک قسمت از آن تجربه احساسات مثبت است. مثل لذت، شادی، احساسی که در لحظه داریم و این حس را که من الان خوشحالم و حالم خوب است مثلا یک اتفاق خوب افتاده است. در واقع این ها تجربه احساسات مثبت هستند. این قسمت نسبت به قسمت دیگر مقطعی تر و کوتاه تر است.

وی اضافه نمود: شادکامی یک قسمت دیگر دارد که بیشتر جنبه رضایت درونی از زندگی، جایگاهی که هستیم، کاری که انجام می دهیم را دارد. این قسمت طولانی تر و بادوام تر است. نمی گردد در همین لحظه پرسید که از زندگی راضی هستید یا خیر. رضایت معنای وسیع تری دارد.

استادیار دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران در خصوص ژنتیکی یا اکتسابی بودن احساس خوشبختی گفت: حدود 50 درصد احساس شادکامی و خوشبختی به ژنتیک ما مرتبط است. یعنی به صورت ژنتیکی استعداد برخی از افراد برای این که حال خوبی داشته باشند بهتر است و برعکس برخی افراد استعداد این را دارند که از حال خوب خود فاصله بگیرند و درگیر افکار منفی شوند.

وی ادامه داد: حدود 10 تا 15 درصد شرایط محیط در احساس شادکامی تاثیرگذار است. محیط چیزی است که ما فکر می کنیم در احساس شادکامی خیلی تاثیر دارد. مثلا اگر من پولدارتر بشوم یا در کنکور پیروز شوم حال خیلی بهتری دارم. آن رضایت مندی باعث می گردد که وقتی به زندگی خود نگاه کنم احساس کنم مدتی که برای من گذشته است از این مدت راضی هستم. بقیه احساس شادکامی دقیقا به خود ما بستگی دارد. یعنی یک انتخاب است.

عامل تحت کنترل در احساس خوشبختی چیست؟

جواهری در خصوص کنترل روی احساس شادمانی مطرح کرد: ما خیلی می گوییم که اگر این اتفاق برای من بیفتد من خیلی حال بهتر و احساس شادکامی بیشتری دارم. اما واقعیت این است که ما یک بیس لاینی (نقطه آغاز) داریم که یک مقدارش ژنتیک است یک مقدارش محیط و یک مقدارش که خیلی روی آن کنترل داریم کار ها و انتخاب هایی است که ما انجام می دهیم و در واقع این معین می نماید که افراد از لحاظ شادکامی کجا می ایستند و اگر اتفاقات خوب و بد بیفتد دوباره روی بیس لاین (نقطه آغاز) خود می فرایند.

منبع: فرارو

به "احساس خوشبختی ژنتیکی است یا اکتسابی؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احساس خوشبختی ژنتیکی است یا اکتسابی؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید