اسنپدارگون 8 نسل 1؛ معرفی قدرتمندترین تراشه موبایل دنیا

به گزارش وبلاگ لاوان، با معرفی تراشه پرچمدار اسنپدراگون 8 نسل 1 بی شک شاهد افزایش عملکرد و ویژگی ها در گوشی های نسل بعدی خواهیم بود. در سال آینده تلفن همراه پرچمدار جدیدی با اسنپدراگون 8 نسل 1 معرفی خواهد شد.اسنپدراگون 8 نسل 1 کوالکام، نهمین تراشه از سری پرچمداران اسنپدراگون است که برای استفاده در گوشی ها بالا رده در نظر گرفته شده است.

اسنپدارگون 8 نسل 1؛ معرفی قدرتمندترین تراشه موبایل دنیا

به گزارش وبلاگ لاوان، این مدل هجدهمین مدل در سری 8 تراشه های اسنپدارگون می باشد که با تصمیم شرکت کوالکام، فرایند شماره گذاری را از پردازنده گرافیکی Adreno، Hexagon DSP و سایر قطعات مختلف داخل تراشه کنار گذاشته و نام تازهی به خود گرفته است. به هر حال سازنده این چیپست مدعی است که این تراشه پرچمدار، قدرتمندترین تراشه فراوری شده برای گوشی های هوشمند خواهد بود و به همین علت در اینجا قصد داریم تا این تراشه را به شما معرفی کنیم.

پردازنده و گرافیک اسنپدراگون 8 نسل 1

اسنپدراگون 8 نسل 1 از یک هسته پردازنده قدرتمند Cortex-X2 با کلاک 3 گیگاهرتز بالاتر نسبت به سال گذشته، دو هسته بزرگ Cortex-A710 با فرکانس 2.5 گیگاهرتز و چهار هسته کم مصرف Cortex-A510 با فرکانس میانه 1.8 گیگاهرتز تغذیه می نماید. کوالکام به جای استفاده از چیدمان 2+2+4 Google Tensor (تراشه اختصاصی گوگل)، از چیدمان سه خوشه ای خود (1+3+4) استفاده نموده است.کوالکام در پی بهبود عملکرد 20 درصدی و صرفه جویی 30 درصدی در مصرف انرژی نسبت به پردازنده نسل قبلی اسنپدراگون 888 می باشد.

گرچه کوالکام اعلام نموده که با تکیه بر قدرت خود و سیستم های دیگر این هسته ها را بهینه میکند، که ممکن است به جای اینکه صرفاً منجر به بهبود عملکرد گردد،سبب افزایش کارایی نیز خواهد. و اگر بخواهیم منصفانه با کوالکام رفتار کنیم، این شرکت این روز ها در پی افزایش عمر باتری می باشد.

کوالکام Cortex-X2 را با 1 مگابایت حافظه کش L2 در کنار هم قرار داده و بعلاوه و برای هر هسته A710 یک کش 512 کیلوبایتی وجود دارد. این شرکت سال گذشته نیز همین تنظیمات را در تراشه های خود اعمال نموده بود. این امر می تواند این موضوع را نشان دهد شاید عملکرد این تراشه کمی پایین تر از حداکثر ادعای Arm برای X2 است. گرچه حافظه نهان L3 شش مگابایتی به کار رفته در این تراشه بزرگتر از 4 مگابایتی نسل قبلی می باشد که قطعا به تغذیه این هسته های تازه نیز یاری خواهد نمود.

کوالکام جزئیات حافظه نهان L2 را برای هسته های کوچک A510 اعلام ننموده است. این را می دانیم که کوالکام از قابلیت های تازه ریز معماری merged-core استفاده می نماید؛ که در این نمونه، دو هسته مشترک یک خط لوله NEON/SIMD و حافظه نهان L2 را به اشتراک می گذارند. این مورد می تواند عملکرد را در مواردی که هسته ها حافظه پنهان بزرگ تری نسبت به آن ها دارند ،بهبود ببخشد.با این حال، کوالکام هنوز میزان حافظه پنهان را فاش ننموده است و این سوء ظن را ایجاد می نماید که ممکن است از یک حافظه پنهان کوچک استفاده کند و بنابراین بعضی از عملکرد ها را با این کار کاهش می دهد.

اسنپدراگون 8 نسل 1 شامل یک پردازنده گرافیکی داخلی Adreno می باشد. از نظر عملکرد، کوالکام نسبت به نسل قبلی SoC خود 30 درصد افزایش عملکرد و 25 درصد صرفه جویی در مصرف انرژی دارد.در هنگام استفاده از Vulkan API افزایش عملکرد به 60% می رسد.

ویژگی های بازی Snapdragon Elite در این تراشه به جای مانده است. (Snapdragon Elite Gaming اصطلاحی برای توصیف سطح بالایی از پردازش ها است که تجربه خوبی را در بستر اسنپدراگون، در زمان بازی برای کاربر ایجاد میکند)

Adreno Frame Motion می تواند نرخ فریم را بدون استفاده از نیروی اضافی دو برابر کند یا همان فریم را حفظ کند و در عین حال مصرف انرژی را کاهش دهد. این کار در واقع یک پیاده سازی درون یابی فریم است که مستقیماً روی GPU اجرا می گردد. موارد مشابهی برای صاف کردن فریم MEMC نیز مشاهده شده است که در پردازنده های نمایشگر خارجی در بعضی گوشی ها پیاده سازی شده اند.

20 درصد افزایش CPU و 30 درصدافزایش GPU

آخرین هسته Adreno بعلاوه از قابلیت گرافیکی desktop-level نیز پشتیبانی می نماید. قابلیت VRS Pro نیز در این تراشه وجود دارد که پردازش فریم مبتنی بر تصویر را با قابلیت variable-rate shading (نرخ شیدینگ متغیر) ادغام نموده و با این کار مصرف انرژی را به طور قابل توجهی کاهش می دهد.باید ببینیم این تراشه برای مصرف انرژی در سناریو های با عملکرد بالا چگونه عمل می نماید.فروشندگان سیلیکون بودجه برق گوشی های هوشمند را با چیپست های اخیر، به حداکثر مطلق رسانده اند.

ویژگی های اسنپدراگون 8 نسل 1: عکاسی بهتر با گوشی های هوشمند و یادگیری ماشینی

مطمئنا تا به حال متوجه شده اید که پردازش تصویر و یادگیری ماشینی، بخش های کلیدی چیپست های مدرن کوالکام هستند. همانطور که این روز ها تقریباً برای هر فروشنده SoC دیگری وجود دارد. این رویکرد منجر به ارتقاء بیشتری در این نسل می گردد که قابل توجه ترین آن ها مربوط به ISP است.

طرح ISP سه گانه نسل گذشته همچنان باقی بوده و از imaging pipeline 14 بیتی به 18 بیتی ارتقا یافته است و از خروجی تصویر RAW 18 بیتی پشتیبانی می نماید. این مساله منجر به توانایی تصویربرداری 3.2 گیگاپیکسلی در هر ثانیه شده که نسبت به نسل قبلی 2.7 بیشتر است.این تنظیمات به اسنپدراگون 8 نسل 1 این امکان را می دهد تا تصاویر 108 مگاپیکسلی با تاخیر شاتر صفر بگیرد یا از سه دوربین 36 مگاپیکسلی برای فیلم برداری 30 فریم در ثانیه با تاخیر شاتر صفر استفاده کند. در حالی که فیلمبرداری اکثراً مشابه نسل آخر است، HDR 8K 30 فریم در ثانیه برای اولین بار در اینجا مشاهده می گردد.

ISP هجده بیتی کوالکام دارای دامنه داینامیکی بهبود یافته است

این پهنای باند اضافی را می توان در جهت بهبود ضبط تصاویر HDR قرار داد. عمق بیت تنها بخشی از تصویر عکاسی HDR است، و دستیابی به آن در دنیای واقعی به نویز بستگی دارد. مسئله ای ثابت برای سنسور های تصاویر تلفن های هوشمند.کوالکام چندین ترفند تصویربرداری دیگر را نیز در آخرین پردازنده پرچمدار خود تعبیه نموده است. یک bokeh engine اختصاصی برای اعمال تاری ملایم در ویدیو های 4K، قابلیت های بهبود یافته تشخیص چهره مبتنی بر هوش مصنوعی، استفاده از ویژگی ultra-wide برای تصحیح انحرافات رنگی، وضوح تصویر فوق العاده، و قابلیت استفاده از حداکثر 30 فریم به جای شش فریم در HDR چند فریم و عکسبرداری در نور کم، همه این ویژگی ها با نام تجاری تازه Snapdragon Sight در کمپانی کوالکام ارائه می شوند.

در بخش یادگیری ماشینی، کوالکام عملکرد شتاب تانسور را در تازهترین پردازشگر Hexagon DSP خود دو برابر نموده است، تا حدی به لطف دو برابر کردن حافظه مشترک سیستم روی تراشه، کار های خاصی که به عملیات تانسور متکی هستند سریعتر از قبل اجرا می شوند، زیرسیستم کوالکام نیز اکنون در بعضی از بار های کاری تا 1.7 برابر بازده انرژی بیشتری دارد.

اسنپدراگون 8 نسل 1؛ یک تصویربردار و هوش مصنوعی قدرتمندتر است

Snapdragon 8 Gen 1 با پشتیبانی از محاسبات دقیق int8 و int16 به عنوان بخشی از نرم افزار SDK، قابلیت های ML خود را بیش از قبل افزایش می دهد. در نتیجه، کوالکام اعلام نموده که بعضی از بار های کاری ممکن است با ترکیب بهبود های سخت افزاری و نرم افزاری، تا 4 برابر افزایش عملکرد داشته باشند.

هگزاگون تنها بخشی از موتور هوش مصنوعی نسل هفتم اسنپدراگون 8 نسل 1 است. نسل سوم Sensing Hub اکنون یک ISP اختصاصی دارد که از سنسور رزولوشن VGA پشتیبانی می نماید. این قابلیت برای تشخیص زمان بازگشایی قفل با چهره استفاده می گردد.از آخرین بهبود های ISP و ML Qualcomm می توان بهبود در بخش عکاسی را نام برد.

سایر ویژگی ها

کوالکام سطح امنیتی تازهی را در چیپست خود معرفی نموده است که در زیر لایه Hypervisor قرار گرفته است و سیستم عامل اندروید و سرویس های امن دیگر را اجرا می نماید.

این موتور مدیریت برای ایمن نگه داشتن داده های سطح پایین ساخته شده است، حتی اگر سطوح بالاتر پشته نرم افزار به خطر بیفتد. کوالکام اعلام نموده است که الزامات iSIM و Android Ready SE را برآورده می نماید. با تکیه بر کار Google با ماژول امنیتی Titan M و StrongBox، Android Ready SE Alliance الزاماتی را برای طیف وسیعی از اپلت های امنیتی مبتنی بر سخت افزار با استفاده از محیط های امن ایجاد و تنظیم می نماید. دستگاه های نسل اول اسنپدراگون 8 آینده می توانند به عنوان کلید ماشین، کیف پول دیجیتال، گواهینامه رانندگی و سایر اشکال شناسایی شما استفاده شوند.

با Android Ready SE، ممکن است از تلفن های هوشمند اسنپدراگون آینده برای قرار دادن ایمن کلید های دیجیتال خودرو، شناسه و موارد دیگر استفاده گردد

همانطور که از زیرسیستم بی سیم Fast Connect 6900 کوالکام انتظار داشتیم، بلوتوث 5.2 و از وای فای 6E پشتیبانی می نماید.

جالب تر برای علاقه مندان به موسیقی، aptX Lossless با کیفیت صدای CD به عنوان بخشی از مجموعه صوتی aptX Lossless و Snapdragon Sound نیز در این تراشه وجود دارد. این چیپست بعلاوه از مشخصات هسته اصلاح شده بلوتوث LE Audio پشتیبانی می نماید. اکنون شما فقط به یک جفت هدفون احتیاج دارید که از هر دو فناوری استفاده کند.

مودم Snapdragon x65، 5G از نظر تئوری، سرعت دانلود سریعتری (حدود 10 گیگابیت بر ثانیه) در شبکه های mmWave دارد. این خیلی سریع به نظر می رسد. تغییر مهم تر، افزایش 50 درصدی پهنای باند زیر 6 گیگاهرتز، از 200 مگاهرتز به 300 مگاهرتز است که امکان استفاده گسترده تر از تکنیک های تجمیع فرکانس را در سال های آینده فراهم می نماید. این خبر خوبی میتواند باشد و سرعت دانلود بالا را تضمین می نماید. مودم X65 بعلاوه از باند n259 mmWave و بعلاوه باند های جهانی n70 و n53 زیر 6 گیگاهرتز پشتیبانی می نماید.اسنپدراگون 8 نسل 1 برای شبکه های پیشرفته تر 5G که در نهایت در سال های آینده وارد بازار می شوند، آینده نگرتر خواهد بود.

از چیپست اسنپدراگون 8 نسل 1 چه انتظاری داریم

اگر از یک گوشی هوشمند نسل فعلی اسنپدراگون 888 استفاده می کنید، احتمالاً فشار زیادی برای خرید یکی از گوشی های اسنپدراگون 8 نسل 1، 2022 احساس نمی کنید. البته، مجموعه ای از مزایای عملکردی معمولی در این تراشه وجود دارد که مطمئناً برای گیمر های موبایلی که در پی نرخ فریم بالاتری هستند، در این تراشه اضافه خواهد شد. افزایش 20 درصدی CPU و 30 درصدی پردازنده گرافیکی قابل توجه است، با این حال، این تراشه احتمالاً تا حدودی از آخرین مدل آیفون شرکت اپل A15 Bionic در بنچمارک عقب خواهد ماند. البته کوالکام در کوشش است با طراحی cpu هایی به عملکرد بالاتر شکاف خود را با اپل در هر دو عرصه محاسبات موبایل و دسکتاپ کاهش دهد. ما منتظر اولین تراشه در سال 2023 هستیم.

اسنپدراگون 8 نسل 1 مانند همواره پر از ویژگی های تازه است، اما شاید در نسل بعدی شاهد تغییرات بزرگ تری باشیم.

قابلیت هایی همانند هوش مصنوعی، تصویربرداری، ML، 5G و بهبود های امنیتی در این تراشه وجود خواهد داشت. باز هم، بعید است که این ها اساساً الگوریتم گوشی های هوشمند را تغییر دهند. با این حال، چیپست مرز ها را کمی فراتر می برد و امکان استفاده بیشتر از این قابلیت را نسبت به سال گذشته فراهم می نماید.

کوالکام تایید نموده است که Black Shark، Honor، Iqoo، Motorola، Nubia، OnePlus، Oppo، Realme، Sharp، Sony، Vivo، Xiaomi و ZTE در حال آنالیز این تراشه هستند. ما در واقع منتظر اولین معرفی این محصول قبل از خاتمه سال 2021 هستیم.

منبع: androidauthority

منبع: فرارو

به "اسنپدارگون 8 نسل 1؛ معرفی قدرتمندترین تراشه موبایل دنیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اسنپدارگون 8 نسل 1؛ معرفی قدرتمندترین تراشه موبایل دنیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید