افزایش 106 سانتی متری تراز دریاچه ارومیه نسبت به سال گذشته

به گزارش وبلاگ لاوان، مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی گفت: خوشبختانه به برکت بارندگی های اخیر، وضعیت دریاچه ارومیه مطلوب برآورد شده و بر اساس آمار 19 خرداد ماه، تراز فعلی دریاچه 1271.90 متر است که نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته یک متر و شش سانتی متر افزایش یافت.

افزایش 106 سانتی متری تراز دریاچه ارومیه نسبت به سال گذشته

به گزارش وبلاگ لاوان، حمید قاسمی در نشست خبری، با بیان این که اکنون حدود 50 بیمارستان دولتی و خصوصی در سطح استان وجود دارد، گفت: طی چند سال اخیر بحث مدیریت پسماند پزشکی در بیش از پنج بیمارستان استان اعمال نمی شد بر اساس قانون در بحث مدیریت پسماندهای پزشکی، وزارت بهداشت ناظر پسماندهای پزشکی و در استان ها نیز دانشگاه های علوم پزشکی و محیط زیست نیز ناظر عالی این موضوع است .

وی با بیان این که بزرگ ترین دغدغه محیط زیست بحث مدیریت پسماند کلینیک ها، مطب ها و آزمایشگاه های استان است، گفت: نزدیک به هفت هزار مطب پزشکی در استان وجود دارد ولی هنوز به طور کامل نتوانسته ایم مطب ها را مجاب به بی خطر سازی و امحای پسماندهای پزشکی کنیم.

قاسمی ادامه داد: خارج از بحث پسماند بیمارستانی، سه شرکت در بحث پسماند کلینیک ها، آزمایشگاه و مطب ها در استان فعالیت می نمایند و از بعضی کلینیک ها و مطب ها نیز برای بی خطرسازی و امحای پسماندها تعهد گرفته شده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان با بیان این که مساحت جنگل های آذربایجان 188 هزار هکتار برآورد شده است، اظهار کرد: حدود 80 هزار هکتار از جنگل های استان داخل محدوده حفاظت شده قرار گرفته است که این جنگل ها از انواع گونه های گیاهی و جانوری غنی هستند؛ به طوری که از 346 گونه جانوری و 500 گونه گیاهی برخوردار است.

وی با اشاره به مهم ترین چالش های محیط زیست، اضافه نمود: مسائلی از جمله عدم اجرای سند آمایش سرزمین از جمله چالش های محیط زیست است که با پیگیری های اخیر اکنون این طرح نهایی شده و اجرایی می گردد، همچنین مطالعه بحث حق آبه رودخانه ها و تالاب ها نیز صورت گرفته است.

قاسمی ادامه داد: عدم انجام تعهداتی در رابطه با اصلاح پل میان گذر دریاچه ارومیه نیز جز چالش های محیط زیست استان است که خواهان رسیدگی به این موضوع توسط وزارت راه هستیم.

وی با اشاره به توسعه و بهره برداری غیراصولی از معادن استان، اضافه نمود: معادن خارج از مناطق تحت مدیریت محیط زیست به هیچ وجه از محیط زیست استعلام نمی شوند، حدود 590 هزار هکتار از اراضی استان مناطق چهارگانه تحت مدیریت محیط زیست استان محسوب می گردد، مابقی نیز حدود 87 درصد از مساحت استان خارج از مناطق تحت مدیریت محیط زیست استان است.

وضعیت مطلوب دریاچه ارومیه

قاسمی اعلام کرد: علی رغم وجود 650 نفر در پست سازمانی محیط زیست، کل مساحت حفاظت شده را با 200 نفر اداره می کنیم. در حالی که طبق استانداردهای جهانی به ازای هر 1000 هکتار زمین حفاظت شده باید یک محیط بان داشته باشیم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی با بیان این که متأسفانه در مناطق حفاظت شده راهسازی بی رویه انجام می گردد، گفت: این چالش ها بحث های دادگاهی و دادسرایی به همراه دارد، به طوری که امروز رئیس یکی از ادارات حفاطت محیط زیست به دلیل حمله یک قلاده گرگ به یک روستا بازداشت شده بود که در نتیجه با وثیقه آزاد شد.

وی ادامه داد: حیات وحش جز اموال محیط زیست نیستند، ولی ما وظیفه داریم از آن ها حفاظت کنیم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی با اشاره به آخرین وضعیت دریاچه ارومیه، گفت: خوشبختانه به برکت بارندگی های اخیر، وضعیت دریاچه ارومیه مطلوب برآورد شده و بر اساس آمار 19 خرداد ماه، تراز فعلی دریاچه 1271.90 متر است که نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته یک متر و شش سانتی متر افزایش یافت.

وی با بیان این که آذربایجان شرقی یکی از استان های صنعتی محسوب می گردد، گفت: هفت هزار واحد صنعتی، معدنی و سه هزار و 600 واحد فعال در استان وجود دارد، همچنین 12 واحد تصفیه خانه در استان فعال و 15 واحد نیز در دست ساخت است.

قاسمی در مورد تهدیدهای آلودگی های فاضلاب شهری، اظهار کرد: زمانی تصفیه خانه شهر تبریز برای 600 هزار نفر طراحی شده بود ولی با افزایش جمعیت باید فاضلاب شهری نیز توسعه می یافت، به همین دلیل اکنون به دنبال راه اندازی مدل دوم فاضلاب شهری تبریز هستیم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی فراوری زباله های شهری و روستایی را نیز از چالش های محیط زیست استان مطرح نمود و گفت: میزان زباله های فراوری شده در استان دو هزار و 200 تن در روز است که بر اساس ضوابط و قوانین، وظایف مختلفی برای دستگاه ها تعریف شده است.

تمامی واحدهای صنعتی و فراوریی در مرحله ساخت دارای پتانسیل آلایندگی هستند

وی با بیان این که 14 واحد تصفیه خانه در شهرک های صنعتی استان راه اندازی شده است، گفت: برای پایش آلودگی هوای استان، 15 ایستگاه پایش هوا در استان راه انداری شده است همچنین تعداد پایش آنلاین در سال 92، چهار واحد بود که اکنون تعداد آن به 40 واحد رسیده است، پایش شبانه روزی در سال 97، 7500 نفر ساعت پایش شبانه روزی شده است.

قاسمی در بخش دیگر سخنان با بیان این که تمامی واحدهای صنعتی و فراوریی در مرحله ساخت دارای پتانسیل آلایندگی هستند، اضافه نمود: اگر واحدی به ضوابط ابلاغ شده، تمکین نکند در مرحله اول از سوی حفاظت محیط زیست به واحد فراوریی اخطاریه صادر می گردد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی ادامه داد: در استان توزیع سوخت با کیفیت از سال 93 پیگیری شد و خوشبختانه بلافاصله فراوری و توزیع سوخت با کیفیت برای خودروها شروع شد؛ با توجه به این که 70 درصد آلودگی شهر تبریز مربوط به خودروها بود، با شناسایی عوارض آن تا حدودی از آلودگی هوا جلوگیری شد و در سال 97، 334 روز سالم و پاک در استان ثبت شده است.

وی در ادامه با بیان این که طرح LEZ نیز جز مصوبات و وظایف هدایت و رانندگی و شهرداری است، گفت: برای اجرای این طرح در شهر محدوده معین شده اما متأسفانه بین شهرداری و هدایت و رانندگی اختلاف وجود دارد که معتقدم باید این مشکل برطرف گردد.

قاسمی با بیان این که عدم انجام کامل تکالیف در بحث مدیریت پسماند توسط سایر دستگاه ها نیز از چالش های محیط زیست استان است، گفت: با توجه به پیشرفت در بخش مدیریت پسماند عادی، پزشکی و صنعتی، تکالیف بعضی از دستگاه ها در این خصوص به طور کامل تعیین نشده است، دستگاه های اجرایی متولی باید به وظایف خود در بحث مدیریت پسماند عمل نمایند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی در رابطه با فرآیند انتخاب واحدهای سبز، اظهار کرد: هر سال یک جشنواره توسط سازمان حفاظت محیط زیست کشور برگزار می گردد که دارای دستورالعمل خاصی است و واحدها بر اساس اقدامات خود در آن جشنواره ثبت نام می نمایند و بر اساس آن هر واحد را با واحد مشابه خود مقایسه می نمایند، در این جشنواره بعضی از واحدها نمی توانند امتیاز لازم را به دلیل این که جز واحدهای سبز محسوب نمی شوند، کسب نمایند.

در مناطق گردشگری ارسباران با چالش پسماند روبرو هستیم

قاسمی ادامه داد: در فرآیند صنایع آلاینده بر اساس پایش ها، بازدیدهای کارشناسی و نتایج آزمایشات، فهرستی تدوین و به تهران ارسال می گردد و سازمان مرکزی بر اساس آن، مستندات را آنالیز می نماید و بعد از آن فرایند آلایندگی واحدها به سازمان امور اقتصادیاتی ابلاغ می گردد و بر اساس عملکرد اقتصادی هر واحد که به عنوان واحد آلاینده معرفی شده، عوارض آلایندگی آن اخذ می گردد.

وی تاکید نمود: ما به دنبال محیط زیست سالمی هستیم و معتقدم با ایجاد حساسیت در این موضوع می توان از محیط زیست خود به خوبی صیانت کنیم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی با بیان این که در مناطق گردشگری ارسباران با چالش پسماند روبرو می شویم، گفت: مردم در بحث پسماند با محیط زیست همکاری نمایند و در مناطق گردشگری از خود پسماندی بر جای نگذارند.

وی با اشاره به این که بارندگی ها باعث شده بعضی پوشش گیاهی به صورت مطلوب در منطقه ایجاد گردد، گفت: متأسفانه از سویی عدم مدیریت چرای دام در مراتع باعث تخریب و از بین رفتن پوشش گیاهی و خاک زراعی می گردد، اکنون پروانه چرایی که در مراتع صادر می گردد، متناسب با توان اکولوژی هر منطقه نیست.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "افزایش 106 سانتی متری تراز دریاچه ارومیه نسبت به سال گذشته" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش 106 سانتی متری تراز دریاچه ارومیه نسبت به سال گذشته"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید