توسعه صنعت گردشگری با موضوع پرنده نگری یکی از ضروریات در شهر اهواز و استان خوزستان است

به گزارش وبلاگ لاوان، خبرگزاری مهر/ براساس آخرین خبرهای واصله، توسعه صنعت گردشگری با موضوع پرنده نگری یکی از ضروریات در شهر اهواز و استان خوزستان است.

توسعه صنعت گردشگری با موضوع پرنده نگری یکی از ضروریات در شهر اهواز و استان خوزستان است

پل سفید اهواز (ساخته شده در سال 1315) به عنوان اولین پل معلق ایران و چهارمین پل معلق دنیا یکی از هشت پل ساخته شده بر رودخانه کارون در محدوده شهر اهواز است.

تابستان سال 1389 عملیات بازسازی و بازسازی این پل انجام و تجهیزات نورپردازی آن از کشور ایتالیا تهیه و بعد از عملیات رنگ آمیزی، عملیات نورپردازی پل آغاز شد.

پل سفید 26 آبان سال 1378 به عنوان یکی از آثار ملی ثبت ملی شده است؛ بعلاوه با توجه به قدمت بالای این پل فعالان حوزه توریستی بارها درخواست کردند تا منع تردد وسایل نقلیه حداقل در روزهای آدینه و استفاده از آن برای پیاده روی و رونق توریستی در دستور کار قرار بگیرد.

حضور پرندگان مهاجر در فصل پاییز و زمستان در اهواز و بخصوص گونه کاکایی سرسفید در کنار پل سفید باعث زیبایی دوچندان جاذبه های توریستی در رودخانه کارون شده است.

حضور گسترده مردم روی پل سفید برای ثبت عکسهای یادگاری به عنوان یکی از نمادهای قدیمی شهر اهواز در فصول مختلف سال تکرار می گردد ولی در فصل زمستان تعداد زیادی از شهروندان با ظروف یا کیسه های پلاستیکی مختلف حاوی نان و خوراکی های متعدد برای پرندگان روی پل سفید حضور پیدا می نمایند.

فعالان محیط زیست و کارشناسان متخصص این حوزه در مورد غذا دادن به حیات وحش از جمله پرندگان نظر دیگری دارند که نباید به حیات وحش و از جمله پرندگان غذادهی صورت بگیرد، چون انجام این کار تبعات منفی مختلفی دارد که از آن جمله میتوان به رشد گونه های مهاجم و تأثیرگذاری بر خلق و خوی این جانداران اشاره نمود.

ورود سالانه 600 هزار پرنده به خوزستان

رئیس اداره حیات وحش حفاظت محیط زیست خوزستان بیان می نماید: گونه های مهاجر پرندگان که بطور عمومی مهاجر زمستان گذران هستند، هر ساله بطور تقریبی از اوایل مهر وارد خوزستان می شوند و اواخر اسفند به نواحی شمالی مهاجرت می نمایند.

رحیم الوندی ادامه می دهد: بطور عمده این پرندگان آبزی و کنار آبزی هستند که در تالاب ها، آبگیرها، کنار رودخانه ها، برکه ها و هر کجا منابع آبی وجود داشته باشد، زمستان گذرانی می نمایند؛ البته گونه های دیگر خشک زی و پرندگان شکاری همانند بازها، شاهین ها، سارگپ ها، عقاب ها و بطور کلی پرنده های گوشتخوار یا پرندگان خشکی مثل هوبره برای زمستان گذرانی به نواحی جنوبی مثل خوزستان، نواحی ساحلی خلیج فارس و تالاب ها کوچ می نمایند.

او یادآور می گردد: عمده این پرندگان مثل مرغابی سانان آبزی و گونه هایی نظیر غاز پیشانی سفید کوچک، عروس غاز، درنا، بالکان کوچک در معرض خطر انقراض قرار دارند.

رئیس اداره حیات وحش حفاظت محیط زیست خوزستان خبر می دهد: طبق آمار اعلام شده هر سال 500 تا 600 هزار پرنده مهاجر که شامل 375 گونه مختلف است، وارد خوزستان می گردد.

الوندی در مورد گونه هایی که در پل سفید اهواز وجود دارد، بیان می نماید: بطور عمده این نوع پرندگان گونه های کنار آبزی مثل کاکایی ها و حواصیل کنار پل کابلی و جزایر رودخانه کارون هستند.

او در مورد غذا رسانی به گونه های حیات وحش از جمله به پرندگان تصریح می نماید: به دلایل علمی به هیچ عنوان توصیه نمی گردد که به گونه های حیات وحش خواه پرندگان یا سایر حیوانات باشد، غذا رسانی گردد، چون بطور عمده به جای اینکه نفعی برای گونه باشد، به آنها آسیب می رساند.

الوندی تأکید می نماید: غذا رسانی به گونه های حیات وحش از جمله به پرندگان باید در شرایط بسیار خاص مثلاً به هنگام گرمای شدید یا خشکسالی و آن هم زیر نظر کارشناس سازمان محیط زیست باشد.

برنامه ریزی برای توریستان

رئیس اداره میراث فرهنگی، توریستی و صنایع دستی اهواز اظهار می نماید: در حال برنامه ریزی هستیم تا حداقل در ماههای حضور پرندگان مهاجر که شرایط آب و هوایی مطلوبی و فصل حضور توریست است، تردد وسایل نقلیه از پل سفید محدودتر گردد.

تبار قریب اضافه می نماید: سال گذشته جلسات متعددی برای اجرای طرح پیاده رو شدن پل سفید برگزار گردید و طرح پیشنهادی از سوی میراث فرهنگی ارائه شده بود؛ بعلاوه در سال جای نیز پیگیری های لازم برای اجرایی شدن این طرح را در دستور کار داریم.

او با اشاره به اینکه پل سفید به عنوان یکی از محورها و مسیرهای راهبردی کلانشهر اهواز است که در صورت تغییر کاربری ترافیک سنگینی را به هسته مرکزی شهر اهواز تحمیل می نماید، یادآور می گردد: پل سفید یکی از آثار ثبت ملی شده و از جاذبه های توریستی مهم خوزستان در شهر اهواز بشمار می رود.

رئیس اداره میراث فرهنگی، توریستی و صنایع دستی اهواز تصریح می نماید: پل سفید آثار تاریخی غرب و شرق رودخانه کارون را با هم مرتبط می نماید و همیشه در مسیر ورود توریستان و تورهای توریستی واقع شده است.

خوزستان، شاهراه مهاجرت پرندگان 3 قاره دنیا

فعال محیط زیست خوزستان بیان می نماید: خوزستان به لحاظ تعداد گونه های پرندگان در خاورمیانه موقعیت ممتازی دارد و محلی که خوزستان واقع شده به نوعی شاهراه ارتباط و در مسیر مهاجرت آسیا، اروپا و آفریقا است، یعنی پرندگان مهاجر این سه قاره از خوزستان تردد می نمایند.

کرامت حافظی ادامه می دهد: چون خوزستان در شمال خلیج فارس قرار گرفته و بطور معمول بیشتر پرندگان سعی می نمایند از روی دریاها عبور ننمایند، معمولا از جنوب غرب ایران و خوزستان تردد می نمایند.

او اظهار می نماید: پرندگان با توجه به نوع تغذیه و عادت نسبت به آب و هوای مطبوع مهاجرت می نمایند، پرندگانی که تابستان ها در سرزمین های شمالی مثل شمال سیبری و اروپا هستند و آنجا زادآوری می نمایند، معمولاً زمستان ها به جنوب یا در ایران یا در آفریقا مهاجرت می نمایند.

فعال محیط زیست خوزستان می افزاید: پرندگانی هم که زمستان ها در آفریقا هستند در فصل تابستان به سمت خوزستان می آیند.

حافظی تصریح می نماید: خوزستان مقصدی برای پرندگان مهاجر در فصل تابستان و زمستان محسوب می گردد؛ آن دسته از پرندگانی که تابستان ها به این استان مهاجرت دارند برای زادآوری است.

او میگوید: هر گونه پرنده برنامه مهاجرتی خود را دارد و خوزستان هم مسیر عبور گذری و چند روزه برای پرندگان محسوب شده و هم محلی برای تابستان و زمستان گذرانی پرندگان است.

حافظی بیان می نماید: خوزستان زیستگاه های متنوعی شامل جنگل های زاگرس، مزارع کشاورزی، شن زار، نیزار، رودخانه ها و تالاب های متعددی دارد که هر کدام گونه های خاص خود را جذب می نماید.

او اضافه می نماید: پرنده های مختلفی در اطراف رودخانه کارون از گنجک سانان کوچک تا مرغ دریایی یا همان کاکایی حضور دارند که کاکایی و پرستوهای دریایی هستند؛ پرستوهای دریایی کوچکتر و آنهایی که اطراف کارون زادآوری دارند، تابستان ها به خوزستان می آیند و بخاطر جثه کوچک خیلی جلب توجه نمی نمایند.

حافظی شرح می دهد: کاکایی ها که عمدتا سرسیاه کوچک هستند در اطراف رودخانه کارون زمستان گذرانی دارند؛ البته فقط اواخر زمستان که به ایام زادآوری نزدیک می شوند، کله آنها سیاه می گردد، هنگام زادآوری از خوزستان خارج و به منطقه ها ارزهای شمالی و سرزمین های شمالی مهاجرت می نمایند.

فعال محیط زیست خوزستان می افزاید: کاکایی صورتی هم اطراف کارون و هورالعظیم دیده می شوند، این کاکایی بومی خوزستان و جمعیت همیشگی محسوب می گردد.

او ادامه می دهد: در میان گونه کاکایی سرسیاه کوچک در رودخانه کارون بعضی مواقع گونه کاکایی ارمنی و چند زیرگونه از کاکایی پشت سیاه کوچک دیده می شوند؛ بعلاوه کاکایی سر سیاه بزرگ هم در کارون دیده می گردد که کمتر از گونه های دیگر هستند.

تبعات منفی غذادهی به حیات وحش و پرندگان

حافظی اظهار می نماید: تغذیه کاکایی سرسیاه کوچک (بلک هدد گال) از ماهی ها و مواد غذایی موجود در رودخانه هاست و غذا دادن به پرندگان و به حیات وحش کار اشتباهی است و در کشورهای پیشرفته و منطقه های که دانش محیط زیستی کاملتری دارند، این کار جرم محسوب شده و جریمه سنگینی هم دارد.

فعال محیط زیست خوزستان خبر می دهد: این غذا دادن به پرندگان خوب نیست، چون ممکن است آنها را بیمار کند و یا اینکه به انسان عادت و از فعالیت های طبیعی برای پیدا کردن غذا باز بمانند؛ بعلاوه شاید باعث افزایش یک گونه از آنها و برهم خوردن تعادل گونه های دیگر گردد.

او ادامه می دهد: غذایی که انسان ها به این پرندگان می دهد می تواند باعث بیماری یا حتی مرگ آنها گردد؛ البته با توجه به اینکه پایش هم نمی شوند، پس چیزی تعیین نیست.

فعال محیط زیست خوزستان بیان می نماید: همین کاکایی ها حالت تهاجمی داشته و بعضی از آنها در بین دیگر پرندگان به دزدان دریایی معروف هستند، چون غذای دیگر پرندگان را دزدیده یا جوجه ها و تخم آنها را می کشند؛ حالا اگر این پرنده افزایش پیدا کند، دیگر گونه ها را آزار می دهد.

پرنده نگری باید ترویج داده گردد

حافظی تاکید می نماید: به صورت کلی غذا دادن به این پرندگان توصیه نمی گردد، بعضی ها فکر می نمایند از روی دلسوزی و مهربانی باید این کار را انجام داد ولی راه بهتر این است که از حضور آنها برای پرنده نگری استفاده کرد و با تماشای آنها به وسیله تلسکوپ ها یا دوربین های پرنده نگری لذت برد.

او با تأکید بر اینکه بدون غذادهی به پرندگان باید آنها را مشاهده کرد، میگوید: جمعیت پرنده نگری در کشورهای اروپایی به میزان طرفداران فوتبال است، یعنی حاضر هستند که با سفر به منطقه ها مختلف پرندگان را در محیط طبیعی بدون غذا دادن، ایجاد مزاحمت یا آزار دادن فقط از تماشا و رفتار طبیعی آنها لذت می برند.

منبع: همگردی

به "توسعه صنعت گردشگری با موضوع پرنده نگری یکی از ضروریات در شهر اهواز و استان خوزستان است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توسعه صنعت گردشگری با موضوع پرنده نگری یکی از ضروریات در شهر اهواز و استان خوزستان است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید