تشخیص علائم اولیه سرطان با یک فناوری تصویربرداری جدید

به گزارش وبلاگ لاوان، پژوهشگران دانشگاه ادینبرو اسکاتلند یک فناوری تصویربرداری جدید را برای نشان دادن آنچه که سلولها به عنوان غذا مصرف می نمایند، توسعه داده اند که این فناوری می تواند به تشخیص و درمان بیماری هایی نظیر سرطان یاری کند.

تشخیص علائم اولیه سرطان با یک فناوری تصویربرداری جدید

به گزارش وبلاگ لاوان و به نقل از گیزمگ، پژوهشگران اسکاتلندی اخیراً پیروز به توسعه ابزار ردیابی جدیدی شده اند که از آن می توانند برای مشاهده تغییرات در نحوه مصرف غذای مورد احتیاج سلول ها استفاده نمایند زیرا بعضی تغییرات در عادات غذایی سلول ها می تواند نشانه ای از وجود یک بیماری خطرناک باشد.

این مطالعه به درک ما از نحوه مصرف گلوکز سلول ها و مولکول های دیگر برای حفظ سلامت یاری خواهد نمود. همانطور که سلول ها تکامل یافته و عملنمودهای مختلفی را در بر می گیرند، ممکن است عادت های غذایی جدیدی را برای تأمین فعالیت های جدیدشان در نظر بگیرند. تشخیص زوهنگام این تغییرات می تواند بسیار ارزشمند باشد و به دانشمندان در تشخیص زودهنگام سرطان یاری کند.

دکتر مارک وندرل (Marc Vendrel) نویسنده ارشد این مطالعه از دانشگاه ادینبرو گفت: ما روش های بسیار کمی برای اندازه گیری میزان تغذیه سلول ها برای فراوری انرژی که به عنوان متابولیسم سلول شناخته می گردد، در دست داریم اما این فناوری نوین که توسعه داده ایم ما را قادر می سازد تا به طور همزمان و با استفاده از میکروسکوپ ها، متابولیت های مختلف را در سلول های زنده شناسایی کنیم.

اجزای شرکت نماینده در سوخت و ساز سلولی(متابولیسم یا دگرگشت) را متابولیت(به Metabolite) می نامند. در واقع متابولیت ها ترکیبات واسطه و محصول سوخت و ساز سلول زنده هستند.

وندرل و دیگر پژوهشگران طی این مطالعه مولکول های شیمیایی کوچک را ایجاد نموده اند که هنگام اتصال به مولکول های خاصی که سلول ها می خورند، روشن می شوند. آنها پس از انجام این کار آزمایش هایی را بر روی جنین زنده گورخرماهی و زمانیکه آنها مولکول های گلوکز را مصرف کردند انجام دادند و مشاهده کردند این مولکول ها پس از مصرف گلوکز روشن شده اند.

پس از انجام آزمایشات پژوهشگران اظهار کردند از این فناوری می توان بدون ایجاد هرگونه مسئله ای برای روشن کردن مولکول های مختلف، به طور بالقوه به عنوان چراغ های هشدار دهنده برای انواع بیماری ها، از جمله سرطان استفاده کرد.

وندرل در پایان اضافه کرد: این یک پیشرفت بسیار مهم برای درک متابولیسم سلول های بیمار است و ما امیدواریم که به بهبود درمان یاری کند.

یافته های این مطالعه در مجله Angewandte Chemie منتشر شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "تشخیص علائم اولیه سرطان با یک فناوری تصویربرداری جدید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشخیص علائم اولیه سرطان با یک فناوری تصویربرداری جدید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید