علائم مسمومیت غذایی ناشی از مصرف مرغ

به گزارش وبلاگ لاوان، باکتری می تواند منجر به آلودگی غذا و در نهایت بروز مسمومیت غذایی در افراد گردد.

علائم مسمومیت غذایی ناشی از مصرف مرغ

در غذایی که خام، نپخته یا خوب ذخیره و نگهداری نشده است، باکتری وجود دارد و همین باکتری منجر به مسمومیت غذایی می گردد. مرغ هم می تواند حاوی تعدادی از باکتری هایی باشد که منجر به بیماری می شوند؛ باکتری هایی نظیر کامپیلوباکتر یا سالمونلا که ماکیان، مخصوصاً آنهایی که به خوبی طبخ نمی شوند، را در معرض خطر قرار می دهد. عوارض جانبی مسمومیت غذایی 4 تا 36 ساعت بعد از خوردن مرغ ظاهر می گردد. با این که عوارض جانبی مسمومیت غذایی مصرف مرغ به نوع باکتری که آن را آلوده نموده است بستگی دارد اما علائم بیشتر آنها شبیه به یکدیگر هستند.

تب

خیلی عجیب نیست افرادی که دچار مسمومیت غذایی می شوند تب نمایند. گاهی اوقات احساس لرز یا حس سرما همراه با بالا رفتن ناگهانی دمای بدن بروز می نماید. آنهایی که بیمار هستند، در صورتی که دمای بدنشان از 38.5 درجه سانتی گراد فراتر رفت، باید به پزشک مراجعه نمایند.

تب یکی از عوارض جانبی شایع در مسمومیت غذایی است.

علائم مربوط به دستگاه گوارش

علائم متنوعی مربوط به سیستم گوارشی هستند که با مسمومیت غذایی ناشی از مصرف مرغ در افراد بروز می نمایند. هر دو باکتری سالونلا و کامپیلوباکتر به وفور در روده پرندگان یافت می گردد و می تواند منجر به اسهال و استفراغ شوند. در واقع، کامپیلوباکتر مسئول بسیاری از موارد بیماری اسهال است. علاوه بر اسهال و استفراغ، عوارضی نظیر دل درد، انقباض و گرفتگی شکم و روده، و حالت تهوع از دیگر علائم رایج مسمومیت غذایی هستند. اگر فردی در مدفوع یا استفراغ خود خون مشاهده کرد، اسهال یا استفراغ شدید بیش از 2 روز داشت یا با علائمی که نشان دهد بدن دچار کم آبی شده است روبرو شد، حتماً باید به پزشک مراجعه کند.

اسهال و استفراغ از علائم رایج مسمومیت غذایی ناشی از مصرف مرغ هستند.

علائم دیگر مسمومیت غذایی

مسمومیت غذایی ناشی از مصرف مرغ اغلب منجر به ایجاد حس خستگی مفرط در افراد می گردد. از دست دادن اشتها نیز شایع است. از آنجا که به سختی می توان هنگام مسمومیت غذایی آب یا غذا خورد یا آنها را فرو داد، باید به دقت حواستان به علائم بی آبی بدن، مانند ضعف، سرگیجه، تشنگی مفرط یا کم شدن ادرار باشد. فردی که بدنش دچار کم آبی شده است، باید حتماً به پزشک مراجعه کند.

منبع: فوت و فن

به "علائم مسمومیت غذایی ناشی از مصرف مرغ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علائم مسمومیت غذایی ناشی از مصرف مرغ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید