موزه پرادو، یکی از پربازدیدترین و ارشمندترین موزه های شهر مادرید

به گزارش وبلاگ لاوان، موزه پرادو یکی از گوهرهای فرهنگی ارزشمند شهر مادرید و یکی از برترین گالری های هنری دنیا به شمار می رود. این موزه در خیابان پسئو دل پرادو (Paseo del Prado) واقع شده و شاهکارهایی از استادان بی بدیل اروپایی مانند ولاسکِز، گویا، رافائل، روبنس و بوش را در ساختمانی قرن هجدهمی به سبک نئو کلاسیک به نمایش می گذارد. این ساختمان از سال 1819 به عنوان موزه استفاده می گردد. در مجموعه حاضر در موزه بیش از 8600 نقاشی و 700 مجسمه وجود دارد. شاید بتوان ادعا کرد که منسجم ترین مجموعه از نقاشی های اسپانیایی در دنیا را می توان در موزه پرادو پیدا کرد. موزه پرادو، مهم ترین موزه ای است که در تور اسپانیا باید از آن بازدید کنید.

موزه پرادو، یکی از پربازدیدترین و ارشمندترین موزه های شهر مادرید

موزه پرادو برای اولین بار در 10 نوامبر سال 1819 افتتاح شد و نامش از محله ای که در آن واقع شده است گرفته شده است. در این منطقه سابقاً باغ هایی وجود داشت که به پرادو یا علفزار معروفیت داشتند. ملکه اسپانیا در آن موقع شیفته موزه لوور پاریس شده و می خواست مجموعه ای بزرگ را در کشور خود به نمایش بگذارد. نتیجه این عمل وی چندین هزار اثر هنری است که امروزه شاهد آن هستیم. البته در عصر حاضر تمهیداتی صورت گرفت تا بتوان گستره وسیع تری از آثار را به نمایش گذاشت. طی جنگ های داخلی اسپانیا تمام آثار ارزشمند موزه از طریق کیسه های شن در زیرزمین ساختمان محافظت می شدند.موزه پرادو مادرید

وسعت مجموعه داخل موزه حیرت انگیز بوده و بسیار مهم است که پیشاپیش بعضی از برجسته ترین آثار را در فکر داشته باشید و طی بازدید بر روی آن ها تمرکز کنید. شاید بتوان معروف ترین تابلوی موجود در موزه را ندیمه ها اثر ولاسکز دانست که شاهزاده مارگاریتا و دو بانوی منتظر به همراه خود هنرمند با قلمویی در دست را به تصویر می کشد. یکی دیگر از نقاشی های معروف این هنرمند شهیر، تابلوی پیروزی باکوس خدای رومی ها است.

هنرمند شاخص دیگر مجموعه، فرانسیسکو گویا خواهد بود که بخش بزرگی از موزه را در بر می گیرد. تندیس وی بیرون ورودی اصلی موزه نصب شده است. تابلوی بسیار معروف باغ خوشی ها اثر بوش، به همراه بسیاری دیگر از آثار ارزشمند او در موزه پرادو به نمایش گذاشته شده اند. وی یکی از هنرمندان محبوب شاه فیلیپ دوم بود. نقاشی هایی از روبنس، یکی دیگر از بزرگان تاریخ نقاشی اروپا نیز در مجموعه به چشم می خورند. استادان دیگری چون رامبراند و دُورِر نیز در بین هنرمندان گران قدر موزه پرادو حضور دارند. عصر طلایی اسپانیا از طریق آثاری ارزنده از ریبِرا، زورباران و موریو به نمایش گذاشته شده است. با توجه به اینکه گذر از هنر قرون وسطی به رنسانس بدون نام بردن از نقاشی ایتالیایی امکان پذیر نیست؛ مجموعه ای از آثار هنرمندانی چون فرا آنجلیکو، بوتیچلی، تینتورتو و تیسین که بعلاوه بر روی هنر باروک اسپانیا نیز تأثیری قوی داشتند را هم می توان مشاهده کرد.

با در نظر داشتن وسعت مجموعه می توان به راحتی ادعا کرد که این موزه ارزش چند بار بازدید را دارد، اما اگر تنها یک بار موقعیت بازدید از آن را داشتید، شاهکارهای برجسته ای وجود دارند که بهتر است از آن ها آغاز کنید. اگر زمان اضافه داشتید شاید بد نباشد به تماشای آثار اسپانیایی قرن 17 هم بپردازید. برای استراحتی کوتاه و غذایی سبک، می توانید به کافه تریای موزه بروید. فروشگاه پرادو نیز یکی دیگر از توقف های ارزشمند شما خواهد بود. اگر قبل از بازدید از موزه کارت گردشگری مادرید را تهیه نموده باشید می توانید به رایگان وارد موزه شده و بدون هیچ صفی در اولویت باشید. البته این کارت امکان ورود رایگان به بیش از 50 موزه شهر را به شما خواهد داد.

برای دسترسی آسان به موزه می توانید از خط مترو بهره ببرید. مجموعه پرادو از دوشنبه تا شنبه ساعت 10 صبح تا 7 عصر پذیرای بازدیدکنندگان است.

اگر تنها یک ساعت برای تماشای موزه پرادو وقت داشتید، به هیچ عنوان آثار زیر را از دست ندهید:

مصلوب کردن مسیح اثر خوان دِ فلاندس در اتاق 57b

نجیب زاده با دست روی شانه اش اثر اِل گرکو در اتاق 10a

ندیمه ها اثر ولاسکز در اتاق 12

رویای یعقوب اثر خوزه دِریبرا در اتاق 16b

سوم ماه می 1808 در مادرید اثر گویا در اتاق 39

عروج اثر فرا آنجلیکو در اتاق 49

کاردینال اثر رافائل در اتاق 49

امپراتور چارلز پنجم روی اسب اثر تیسین در اتاق 11

باغ خوشی ها اثر بوش در اتاق 56

خود نگاره دورر در اتاق 55b

آرتمیس اثر رامبراند در اتاق A

منبع: گردشبان

به "موزه پرادو، یکی از پربازدیدترین و ارشمندترین موزه های شهر مادرید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موزه پرادو، یکی از پربازدیدترین و ارشمندترین موزه های شهر مادرید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید