کشف دو گور رومی متعلق به یک خانواده ثروتمند در بلغارستان

به گزارش وبلاگ لاوان، ایسنا/ براساس آخرین خبر و گزارشهای منتشر شده، کشف دو گور رومی متعلق به یک خانواده ثروتمند در بلغارستان صورت پذیرفت.

کشف دو گور رومی متعلق به یک خانواده ثروتمند در بلغارستان

باستان شناسان اعلام نمودند دو گور بزرگی که در شمال بلغارستان کشف شده است، داستان غم انگیز یک خانواده ثروتمند رومی را که در قرن سوم میلادی شاهد درگذشت فرزندشان بودند، روایت می کند.

لایوساینس نوشت در دسامبر سال 2023، یک کشاورز در حالی که مشغول شخم زدن زمین خود در روستای Nova Varbovka بود، به طور تصادفی این گورها را پیدا کرد. با توجه به اینکه این منطقه در گذشته یک استان رومی به نام موئسیا بود، باستان شناسانی از یک موزه نزدیک محل کشف را کاوش کردند.

هر دو این گورها با استفاده از آجر ساخته شده بودند و دیواره های آن نیز با گچ پوشاند شده و روی گورها نیز یک سنگ آهک بزرگ قرار داده شده بود. سنگ بزرگتر سه متر طول داشت و زیر آن بقایای دو انسان بالغ دفن شده بود. این مرد و زن هر دو در زمان مرگ 45 تا 60 ساله بودند و به همراه جواهرات، سکه، سرامیک و ظروف شیشه ای دفن شده بودند.

در گور کوچکتر که پیش از گور بزرگتر ایجاد شده بود، اسکلت یک کودک 2 تا 3 ساله و یک مدال نادر برنز منقش به تصویر امپراتور کاراکالا (حکومت از 198 تا 217 میلادی) کشف شد. این دو گور در کنار یکدیگر آرامگاه ابدی این خانواده محسوب می شوند.

بخشی از سنگ آهگی که در این گورها به کار رفته است از یک معدن سنگ در نزدیکی نیکوپولیس آد ایستروم، یک شهر رومی و بیزانسی که از طریق امپراتور تراژان در اوایل قرن دوم میلادی پایه ریزی شد، استخراج شده است. کالین چاکروو باستان شناس موزه تاریخ ولیکو ترنوو اعلام نمود: این ویژگی و نشانه های دیگر باعث می شود فکر کنم که متوفی به نوعی با قلمرو نیکوپولیس آد ایستروم مرتبط است.

چارکوو که این گورها را به همراه دو همکار خود بررسی کرده است، گفت: مدال تصویرگر امپراتور کاراکالا می تواند به منشأ آناتولی برای اجساد دفن شده در گور اشاره کند که با این واقعیت که عمدتا از طریق مهاجران آناتولی ساخته شده است مطابقت دارد.

این کاوشگر همچنین گفت: البته، ما در پی فرصتی هستیم تا آزمایش های DNA و سایر تجزیه و تحلیل هایی که موزه ما توانایی انجام آنها را ندارد، درباره اجساد دفن شده در این گورها انجام شود تا درباره درست بودن این فرضیه اطمینان حاصل کنیم.

به گفته ایوان تزاروو مدیر موزه تاریخ ولیکو ترنوو بررسی آثار تاریخی که حین کاوش این گورها کشف شده اند هنوز در آزمایشگاه این موزه ادامه دارد. این آثار تاریخی اشیائی را که در طول زندگی افراد متوفی مورد استفاده قرار می گرفتند و همچنین اشیائی را که آنها را در زندگی پس از مرگ همراهی می کنند شامل می شوند.

علاوه بر جواهرات ساخته شده از مهره های شیشه ای و طلا، شش سکه متعلق به سالهای 200 تا 225 میلادی، یک چراغ، یک کفش چرمی و چندین بطری شیشه ای که سه مورد از آنها برای جمع آوری اشک سوگواران ساخته شده بود نیز کشف شد.

چارکوو توضیح داد: فکر می کنم این یک داستان غم انگیز از خانواده ای در نیمه نخست قرن سوم میلادی است؛ کودک مرده ای که از طریق والدین دفن شد و آرامگاه همان والدین در همان نقطه ای که کودکشان را دفن کردند، قرار گرفت.

منبع: همگردی

به "کشف دو گور رومی متعلق به یک خانواده ثروتمند در بلغارستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف دو گور رومی متعلق به یک خانواده ثروتمند در بلغارستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید