15 ترفند طلایی برای ایجاد آرامش در اوج خشم

به گزارش وبلاگ لاوان، خشم افزون بر آسیب رساندن به سلامت روان، سبب ابتلا به بیماری های جسمانی می گردد؛ با یادگیری تکنیک های کنترل خشم سلامت جسم و روان خود را حفظ کنید.

15 ترفند طلایی برای ایجاد آرامش در اوج خشم

به گزارش گروه رسانه های وبلاگ لاوان، خشم و عصبانیت زمانی که با پرخاشگری، طغیان و حتی بروز واکنش های جسمانی همچون برافروختگی، افزایش فشارخون و ضربان قلب روی دهد برای سلامت جسمانی و روانی انسان خطرناک است و می تواند او را در موقعیت های دشواری قرار دهد.

کنترل خشم از جمله توانایی های منحصربه فرد در افراد است که می تواند مانع از انجام کار های ناخواسته و پشیمانی از انجام کار یا بیان کلمه ها بدون تفکر درباره آن ها گردد. کنترل خشم از راه تمرین و با رعایت بعضی تکنیک ها و البته داشتن سعی و اراده به دست می آید و سبب ایجاد آرامش و تفکر منطقی در افراد حتی در زمان خشم ناگهانی و شدید می گردد.

در ادامه بعضی تمرین ها برای کنترل خشم را که از طریق متخصصان علوم روانشناسی پیشنهاد شده است می توانید ملاحظه کنید و در زمان بروز خشم از آنها برای کنترل این طغیان روحی بهره ببرید.

از یک تا 100 بشمارید

زمانی که آغاز به شماردن اعداد می کنید ذهنتان معطوف به این کار می گردد، ضربان قلب شما کاهش می یابد و احتمالاً خشم شما فروکش می نماید.

نفس عمیق بکشید

انجام تکنیک تنفس دیافراگمی بهترین راهکار برای کنترل و مهار خشم است. با نفس کشیدن عمیق میزان بیشتری اکسیژن به مغز می رسد و ذهنتان آرامش بیشتری برای تصمیم گیری های منطقی و مواجهه با مشکل پیدا می نماید.

قدم بزنید

با قدم زدن، دوچرخه سواری کردن، انجام ورزش گلف و به طور کلی هرکاری که سبب بهبود جریان خون و ضربان قلب شما گردد، خشم و عصبانیت در شما فروکش می نماید. ورزش کردن به دلیل ایجاد هورمون آندروفین سبب ایجاد حس شادی و جلوگیری از استرس و خشم در افراد می گردد.

عضله های خود را آرام کنید

با آرام سازی عضله ها و رفع انقباض آنها، بدن از تنش و استرس ناگهانی در اثر خشم آزاد می گردد و به این ترتیب حس خشم در او کنترل می گردد.

با خودتان کلمه های مثبت را تکرار کنید

یک کلمه یا عبارت معمولاً می تواند اثری فوق العاده در کنترل خشم در افراد داشته باشد. کلماتی مانند من آرامش دارم و من بر خشم خود مسلط هستم می تواند به ذهن شما یاری کند تا تصمیم گیری منطقی برای مواجهه با خشم داشته باشد.

تمرین های کششی انجام دهید

انجام تمرین های کششی مانند یوگا می تواند سبب افزایش توان کنترل عضله های بدن و همچنین بهبود خلق خو گردد.

به رویا های شیرین فکر کنید

در زمان خشم، استرس و نگرانی به مناظر طبیعی مانند کناره ساحل دریا، کوه ها، پرواز پرندگان، جنگل های زیبا، آبشار های مرتفع و مواردی از این دست فکر کنید تا ضربان قلب شما عادی و حس خشم در شما کنترل گردد.

موسیقی آرام بخش و مورد علاقه تان را از قلم نیاندازید

گوش دادن به موسیقی آرام بخش و مورد علاقه افراد در زمان خشم می تواند سبب کنترل این مشکل روحی در افراد گردد.

در زمان خشم هیچ گاه بدون تفکر صحبت نکنید

بسیاری از افراد زمانی که به شدت خشمگین می شوند قطاری از کلمات و جمله ها را بدون تفکر بر زبان می آورند که بعد ها به شدت از بیان آن ها ناراحت و پشیمان می شوند. این گفته ها می تواند فرد را درموقعیت هایی پیش بینی نشده قرار دهند و وضعیت او را بدتر از پیش کند.

سکوت در زمان خشم بهترین راهکار برای کنترل خشم و یاری به بهبود وضعیت است. با سکوت شما به ذهن خود اجازه می دهید ذهن مناسب ترین کلمه ها و جمله ها را پیدا کند و به این ترتیب مشکل به آسانی رفع گردد.

به خود استراحت دهید

در زمان خشم حتماً لازم نیست برای مدت زمان طولانی در محلی که سبب این مشکل شده است باقی بمانید. به خودتان استراحت دهید، مقداری آب یا قهوه بنوشید و به استراحت یا حتی یک مسافرت کوتاه بروید تا خشم در شما فروکش کند و آنگاه با یک روحیه عالی و تفکر منطقی به محل کار، تحصیل یا خانواده بازگردید.

علت خشم خود را بنویسید

یکی از راهکار های طلایی برای مهار خشم، نوشتن علت خشم، راهکار های رفع آن، چگونگی برخورد با دیگران و مواردی از این دست است. با نوشتن، خشم شما فروکش می نماید و نکته های طلایی برای بهبود وضعیت و بازگشت به شرایط پیشین به ذهنتان می رسد.

موقعیت خشم را شبیه سازی کنید

اگر ضروری است در یک موقعیت استرس زا به دیگران پاسخ مناسب دهید، آن را پیش از گفتن در موقعیت حقیقی چند بار برای خود شبیه سازی کنید به ویژه اگر عکس العمل اطرافیان خود را می شناسید. برای این کار می توانید از آینه بهره ببرید و نوعی نمایش برای آنالیز وضعیت به وجود آورید. با مشاهده برخورد های خود می توانید راهکار های مناسبی برای رفع خشم پیدا کنید.

موقعیت های ایجاد کننده خشم را کنترل کنید

اگر راستا پرترافیک سبب خشم شما می گردد راستاتان را عوض کنید. اگر دیر رسیدن به محل کار سبب خشم شما می گردد، زودتر از خانه خارج شوید. با این راهکار ها بسیاری از عوامل ایجادکننده خشم رفع می شوند و به آرامش نسبی دست می یابید.

با یک دوست امین درد و دل کنید

در صورتی که نمی توانید خشم خود را کنترل کنید با یک دوست امین و قابل اعتماد درد و دل کنید. شاید راهکار های ارائه شده از سوی دوست شما بتواند به شما برای رفع مشکل یاری کند. در صورت احتیاج می توانید از خدمات مشاوران بهره بگیرید.

با خنده به استقبال خشم بروید

در زمان بروز خشم، خندیدن و تبسم می تواند سبب بهبود وضعیت گردد، همچنین دگرگون کردن وضعیت هم می تواند در کنترل خشم اثرگذار باشد. به طور مثال اگر ایستاده اید بنشینید یا اگر نشسته هستید بایستید تا خشم در شما فروکش کند.

همواره قدردان موقعیت های خوب زندگیتان باشید و نکات مثبت زندگیتان را به خودتان یادآوری کنید. در صورت بروز خشم با دیگران مهربان باشید تا خشم در شما کنترل گردد.

با انجام این راهکار ها می توانید در زمان اوج خشم آرامش داشته باشید و با تفکر و بیان منطقی موقعیت، تنش زا را از بین ببرید.

منبع : باشگاه وبلاگ لاوان

بازگشت به صفحه رسانه ها

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "15 ترفند طلایی برای ایجاد آرامش در اوج خشم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "15 ترفند طلایی برای ایجاد آرامش در اوج خشم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید