بحران غذایی و کرونا

به گزارش وبلاگ لاوان، سه سازمان بین المللی مسئول امور تغذیه، بهداشت و تجارت شامل سازمان غذا و کشاورزی (فائو)، سازمان بهداشت دنیای و سازمان تجارت دنیای با صدور بیانیه ای مشترک درباره خطرهای ناشی از بحران غذایی در دنیا ناشی از تلاطم ها در بازار تولیدات کشاوری و فقدان حمایت کافی از کارکنان این بخش در رویارویی با ویروس کرونا هشدار دادند.

بحران غذایی و کرونا

به گزارش خبرگزاری فرانسه، در این بیانیه مشترک بی سابقه، مدیران این سه سازمان هشدار داده اند که در صورت اقدام بعضی کشورهای صادر نماینده غلات اساسی در احتکار فراوریات خود از ترس کمبود و یا کاهش قیمت ها، کشورهای وارد نماینده مواد غذایی با خطر کمبود جدی رو به رو خواهند شد.

چو دونگ یو مدیر چینی سازمان غذا و کشاورزی سازمان ملل متحد، تدروس آدهانوم مدیر اتیوپیایی سازمان بهداشت دنیای و روبرتو آزودو مدیر سازمان تجارت دنیای تاکید کردند که بستن چشم ها بر دسترس نبودن مواد غذایی، می تواند به موجی از محدود شدن صادرات و در نتیجه کاهش مواد غذایی در بازار دنیای منجر گردد.

در این بیانیه آمده است: مهم است که زمینه مبادلات تجاری با هدف جلوگیری از کمبود مواد غدایی در بازار دنیای به ویژه در کشورهای فقیر فراهم گردد.

بعضی از کارگزاری های واسطه در بازار گندم اروپا گفتند که شاید روسیه بزرگترین صادرنماینده گندم در دنیا، پس از دفاع وزریران کشاورزی و اقتصاد این کشور درپایان هفته از طرح محدود کردن صادرات غلات روسیه به هفت میلیون تن در ماه های آوریل و ژوئن، مخاطب این هشدار باشد.

به گزارش روز چهارشنبه کارگزاری آگریتل، در حالی که در انتظار تصمیم روسیه با این طرح پیشنهادی هستیم، دولت این کشور فروش یک میلیون تن از گندم ذخیره خود را در بازار محلی با هدف جلوگیری از افزایش قیمت در داخل روسیه تصویب کرد.

کارشناسان فائو معتقدند محدود شدن صادرات گاهی اوقات به قحطی در کشورهای واردنماینده دنیا منجر می گردد.

یک اقتصاددان ارشد فائو اعلام کرد، پس از بحران اقتصادی سال 2007، بعضی از کشورهای فراورینماینده برنج مانند هند و ویتنام محدودیت های صادراتی وضع کردند زیرا آنها از افزایش قیمت نگران بودند اما این تصمیم به نوبه خود به افزایش قیمت ها در سطح دنیا منجر شد و به شعله ور شدن آتش شورش های ناشی از گرسنگی در بعضی از کشورهای در حال توسعه یاری کرد.

مدیران سه سازمان بین المللی مسئول امور تغذیه، بهداشت و تجارت همچنین از عوامل دیگری که زنجیره غدایی در دنیا را تهدید می نمایند، ابراز نگرانی نموده اند.

در بیانیه این سازمان تصریح شده است: کند شدن حرکت کارگران در بخش های کشاورزی و مواد غذایی مانع بسیاری از اقدامات فراوری زراعت در غرب می گردد.

با بسته شدن مرزها به دلیل شیوع ویروس کرونا، غرب خود را به نیروی کار خارجی وابسته می داند، مانند کارگران از کشورهای آمریکای لاتین فعال در ایالات متحده، کارگران کشورهای مغرب عربی که برای برداشت محصول در اسپانیا و یا کارگران کشاورزی از اروپای شرقی که در دشت های آلمان فعالیت می نمایند.

از دیگر عوامل نگران نماینده اشاره شده در این بیانیه تاخیر در نقل و انتقال کانتینرهای کالاها در مرزها است که به هدر رفتن فراوریات و فرآورده های قابل خراب شدن و افزایش ضایعات مواد غذایی منجر می گردد.

مدیران این سه سازمان همچنین به ضرورت حمایت از کارکنان بخش های فراوری مواد غذایی، صنایع تبدیلی مواد غذایی و کشاورزی و توزیع با هدف کاهش شیوع ویروس در این بخش ها و حفظ زنجیره های تأمین مواد غذایی تاکید نموده اند.

در بیانیه این سه سازمان آمده است: هنگامی که مساله حمایت از سلامت و رفاه شهروندان است، کشورها باید اطمینان حاصل نمایند همه تدابیر و اقدامات تجاری باعث به ایجاد اختلال و آشفتگی در زنجیره های عرضه مواد غذایی منجر نمی گردد.

در این بیانیه با تاکید به اینکه در چنین دوره هایی از زمان، همکاری های بین المللی لازم است، خاطرنشان شده، باید اطمینان حاصل کنیم اقدامات بازدارنده ما علیه ویروس همه گیر کوید 19 به کاهش غیرقابل توجیه محصولات اساسی و تشدید گرسنگی و سوء تغذیه منجر نمی گردد.

اقتصاددان ارشد فائو با بیان اینکه هنوز در شروع بحران هستیم، گفت: این بحران فقط به فراوری مربوط نمی گردد بلکه به طور خاص حمل و نقل و پشتیبانی از چرخه فراوری و توزیع مواد غذایی را شامل می گردد.

وی همچنین با بیان به اینکه شرایط هند برای شناخت تحولات مرحله بعدی بسیار مهم خواهد بود، اضافه نمود: برداشت محصولات زراعی در چند هفته شروع می شوند و باید از انعطاف پذیری حمل و نقل کالا اطمینان حاصل گردد.،ایسنا

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و دنیا را اینجا بخوانید

منبع: ایران آنلاین

به "بحران غذایی و کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بحران غذایی و کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید