تأثیر قطعی معدل در کنکور 1402 چقدر است؟

به گزارش وبلاگ لاوان، در حالی که رئیس سازمان سنجش پیش از این گفته بود: اگر تا 15 تیر مصوبه کنکوری ابلاغ نشد، کنکور سال 1402 همچون سال 1401 است، به نظر می رسد با عدم ابلاغ این مصوبه تا به امروز کنکور 1402 بدون تأثیر قطعی معدل برگزار خواهد شد.

تأثیر قطعی معدل در کنکور 1402 چقدر است؟

به گزارش تسنیم، بر اساس مصوبه تازه شورای عالی انقلاب فرهنگی، سهم کنکور از سنجش توان علمی دانش آموزان از 100 درصد به 40 درصد کاهش می یابد؛ بر این اساس 60 درصد سهم سنجش توان علمی دانش آموزان نیز بر اساس سوابق تحصیلی سه سال آخر دبیرستان آنان مشخص می گردد.

سیاست های تازه به تدریج و در مدت 4 سال عملیاتی خواهد شد به این نحو که در سال های 1402 و 1403 فقط نتایج تحصیلی سال دوازدهم دانش آموزان، در سال 1404 نتایج تحصیلی سال های یازدهم و دوازدهم و در سال 1405 نتایج تحصیلی و معدل سال های دهم تا دوازدهم مشخص نماینده سهم 60 درصدی سوابق تحصیلی در سنجش و پذیرش دانش آموزان در دانشگاه خواهد بود.

بر این اساس، کنکور سالی 2 بار و تنها از دروس تخصصی هر رشته برگزار خواهد شد و سهمی 40 درصدی در سنجش توان علمی داوطلبان ورود به دانشگاه دارد.

با این حال این مصوبه هنوز از سوی رئیس جمهور ابلاغ نشده است!

پیش از این عبدالرسول پورعباس؛ رئیس سازمان سنجش درباره تاثیر 40 درصدی و قطعی سوابق تحصیلی در کنکور سال 1402 گفته بود: تا زمان برگزاری کنکور 1401 فرصت وجود دارد و بعد از آن اطلاع رسانی درباره شیوه برگزاری کنکور انجام خواهد شد، اگر تا 15 تیر، مصوبه کنکوری ابلاغ شد آن را اطلاع رسانی خواهیم کرد، اما اگر ابلاغ نشد، کنکور سال 1402 همچون سال 1401 است.

بعلاوه علی خضریان؛ سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس درباره جلسه مشترک اعضای کمسیون متبوعش با رئیس جمهور عنوان نمود: در این جلسه اشکالات مربوط به مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح شد و با عنایت به مصوبه این جلسه، تاثیر سوابق تحصیلی برای کنکور 1402 اعمال نخواهد شد.

با این حال یوسف نوری؛ وزیر آموزش و پرورش روز گذشته درباره شرایط برگزاری کنکور در سال 1402 و انتشار بعضی اخبار مبنی بر عدم اجرای مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: هنوز مصوبه ای را ندیده ام، قبلاً نظرمان را درباره کنکور اعلام نموده ایم، باید به دانشگاه ها اختیار داده گردد که خودشان دانشجو پذیرش نمایند و از تمرکز بر کنکور خارج شویم، این طور باشد برای ما بهتر است و سایه کنکور هم برداشته می گردد. کنکور برای دانش آموزان ما به غول ترسناکی تبدیل شده است و این را به جهت تربیتی نمی پسندیم.

او عنوان نمود: هر اقدامی که در جهت کم کردن اثر کنکور و به این معنی باشد، نظام تعلیم و تربیت موافق آن است؛ نظام تعلیم و تربیت باید ارزشیابی از اندوخته های دانش آموزان را به روش خود انجام دهد چرا که سؤالات کنکور چهار گزینه ای است و عمق یادگیری را در دانش آموزان می کاهد.

اما منصور کبگانیان؛ دبیر ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور نیز در پاسخ به این پرسش که سازمان سنجش آموزش اعلام نموده است، در صورت برگزاری کنکور امسال و عدم ابلاغ مصوبه شورا امکان اجرای آن برای کنکور سال 1402 وجود ندارد، گفت: خیر! این موضوع برای کنکور سال 1401 است ان شاءالله دوستان کنکور خود را می دهند و سازمان سنجش تا 15 تیر اعلام نموده که وقت دارند و تا قبل از آن نیز ما منتظریم مصوبه ابلاغ گردد.

به نظر می رسد با ابلاغ نشدن مصوبه کنکوری شورای عالی انقلاب فرهنگی اجرای آن برای سال 1402 منتفی خواهد بود.

منبع: فرارو

به "تأثیر قطعی معدل در کنکور 1402 چقدر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تأثیر قطعی معدل در کنکور 1402 چقدر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید