حرکتی به سوی تکامل

به گزارش وبلاگ لاوان، دبیر ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان در یادداشتی حرکت دانش بنیان محققان ایرانی به سمت تکامل را آنالیز کرد.

حرکتی به سوی تکامل

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی وبلاگ لاوان، پرویز کرمی دبیر ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان در یادداشتی حرکت دانش بنیان به سوی تکامل را تشریح کرد.

متن این یادداشت به توضیح ذیل است:

زمین می چرخد، زندگی نیز. در دنیای همیشه در حال تغییر زندگی می کنیم. حرکتی به سوی تکامل. انسان نیز همیشه سودای پیشرفت را در سر می پروراند. او نیز همچون دنیا هستی حرکتی به سوی کمال دارد. زمان ها گذشت. برای دست یافتن به این هدف از خلاقیت و ایده های خود بهره برد. چرخ اختراع شد. تا چرخ های زندگی روان تر بچرخد. لامپ را اختراع کرد تا روشنایی بر تاریکی فائق گردد. تاریکی حاصل از ناآگاهی.

در طول سالیان ایده ها پخته تر شد. حال به نقطه ای رسیده ایم که خلاقیت و نوآوری هر روز برایمان هدیه ای نو رو می نماید. هدیه ای که زاییده رونق زیست بوم نوآوری و کارآفرینی است و این زیست بوم رشد و بالندگی خود را در کشورمان تجربه می نماید.

بازیگران در این زیست بوم به میدان آمدند. دست به دست هم دادند. دستان کمک گری که در کنار هم نهاده شد و ضرب المثل سنگ بزرگ علامت نزدن است را نقض کردند. نشان دادند ایرانی سنگ ها را هر چند بزرگ با همت و غیرت خود جابه جا می نماید. شرکت های دانش بنیان، مراکز دانشگاهی و پژوهشی، استارتاپ ها، مراکز نوآوری، شتابدهنده ها بازیگران این میدان هستند و به تازگی نیز کارخانه های نوآوری به آنها پیوستند تا این حرکت شتاب گیرد.

متروکه های قدیمی، تاریک و تار عنکبوت بسته. این روزها تبدیل به مکانی نو شده اند. مکانی برای اجرای ایده های جدید. فرصت برای ایده پردازی و زایش استارتاپ ها در اینجا فراهم است. بله محفل برای درخشش ایده ها جور است.

استارتاپ ها و کسب و کارهای نو در این مکان گرد هم جمع می شوند. با نوآوری خود ایده ها را پرورش می دهند تا محصول یا خدمتی جدید روانه بازار گردد. اینجا نوآوری ابزار تحقق آرزوها است. مسیری جدید در برطرف نیازها پیش رو قرار گرفته است. مسیری که اشتغالزایی می نماید و نیروی جوان تحصیلکرده در آن به کار می آیند. کارخانه های نوآوری محیطی خلاق، پویا و یکپارچه دارند. محیطی برای رشد و توسعه فعالیت استارتاپ ها.

با این اندیشه، بزرگترین کارخانه نوآوری خاورمیانه ساخته شد. آن هم در ایران. کارخانه نوآوری آزادی. در فضایی به وسعت 18 هزار و 500 متر مربع با 3 هزار و 500 کارآفرین. محلی که 10 شتاب دهنده تخصصی می کوشند تا استارتاپ ها را رشد دهند.

ارائه خدمات تخصصی به استارتاپ ها، هم افزایی و فرهنگسازی برای داشتن مالی بر پایه دانش و فناوری موضوعاتی است که در کارخانه نوآوری دنبال می گردد. در اینجا در فضاهای کار اشتراکی تیم ها نو می بینند و نو می سازنند. استارتاپ ها با دریافت مشاوره های تخصصی وجود منتورها، مربیان، سرمایه گذاران و حامیان خود در این مراکز قوی می شوند. جان می گیرند. تمام نیازهای تیم های نوآور پاسخ داده می گردد تا پس از آن مستقل اندیشه خود را تحقق دهند. اندیشه ای که خلاقیت و نوآوری را به جامعه تزریق می نماید.

پس اینجا را باید سازنده شرکت های دانش بنیان بدانیم. کسب و کارها را رونق می دهد تا جوانان با امید بیشتری به فعالیت های نوآورانه خود ادامه دهند. و اینگونه رویای رنگین نوآوری محقق می گردد. در کارخانه های نوآوری استارتاپ ها پرواز را به خاطر می سپارند و اوج می گیرند. بر فراز قله های نوآوری.

مشهد، فارس، مازندران، گلستان، اردبیل و یزد نیز به زودی صاحب کارخانه نوآوری می شوند تا روح نوآوری در کارخانه های متروکه دمیده گردد و جوانان خلاق راهبری نمایند و راهرو و وابسته نباشیم.

منبع: خبرگزاری فارس

به "حرکتی به سوی تکامل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حرکتی به سوی تکامل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید