خیال باطل کاهش قیمت مسکن

به گزارش وبلاگ لاوان، یک کارشناس بازار مسکن می گوید: شما شرایط قیمت ها را می بینید؛ این طور نیست که بگویید از وقتی قیمت ها اعلام نشده، ثبات قیمتی اتفاق افتاده است. شما کجا ثبات قیمتی را می بینید؟!

خیال باطل کاهش قیمت مسکن

به گزارش خبرآنلاین، در حالی این روز ها وزرای مالی دولت، از کاهش قیمت ها سخن می گویند که گزارش های میدانی و حتی پرس وجو از بنگاه های مشاوران املاک، از تحولات دیگری در حوزه مسکن خبر می دهد. این در شرایطی است که تقریبا 9 ماه است که آمار ها در حوزه مسکن حبس شده و مراکز رسمی آماری، انتشار آمار مسکن را از دی ماه سال گذشته متوقف نموده اند.

در این شرایط، وزیر راه و شهرسازی اخیرا اعلام نموده که در کشور درباره کاهش قیمت آنالیز های میدانی در حال اجرا است. البته وی بعلاوه عنوان نموده که همه شهر ها مشمول کاهش قیمت شده اند؛ اگرچه هنوز کاهش قیمت ها مطلوب نیست و هرچه قیمت ها پایین رود، تاثیرات را در بازار اجاره هم نشان می دهد. بذرپاش در عین حال در اظهارنظری، از سهم 30 درصدی فراوری مسکن در کاهش تورم گفته است.

با این حال، مشاوران املاک تهران می گویند که در تابستان سال جاری قیمت ها کاهشی نبوده است و از رکود سنگین بر بازار می گویند و شمار معاملات اندک.

خیال باطل کاهش قیمت مسکن

در همین رابطه، محمود اولاد، کارشناس بازار مسکن درباره شرایط بازار مسکن می گوید: در حال حاضر آمار های رسمی در حوزه مسکن منتشر نمی گردد، آمار مرکز آمار نیز نشان می دهد که کاهش قیمتی در کار نبوده است، ولی وزیر مسکن می گوید که سهم فراوری مسکن در کاهش تورم 30 درصد بوده است.

وی با اشاره به حبس 9 ماهه آمار مسکن، می افزاید: این اتفاق اثر مثبتی قطعا در بازار نخواهد داشت. این تصور غلطی است که فکر کنیم اگر مردم بفهمند قیمت ها گران می گردد و یا گران شده، بیشتر قیمت ها تغییر می نماید. انتظارات تورمی این گونه نیست که اگر مردم آمار را نبینند، انتظارات شکل نمی گیرد.

این کارشناس بازار مسکن تصریح می نماید: انتظارات تورمی از خیلی مولفه ها تبعیت می نماید؛ نه فقط شنیدن این که قیمت ها چقدر شده است. اصلا انتظارات براساس قیمت های رسمی میانگین شده ایجاد نمی گردد؛ انتظارات تورمی برای مثال، این گونه ایجاد می گردد که از مشاوران املاک بپرسید قیمت ها چند و چگونه شده است. انتظارات قیمت این گونه شکل می گیرد. یا این که افراد که با هم صحبت می نمایند، از شرایط قیمت ها بگویند.

اولاد عنوان می نماید: انتظارات ناشی از اندازه اعتمادی است که مردم به سیاست های دولت و حاکمیت دارند. انتظارات را سیاست های کلان و تحولاتی که در سیاست های کلان رخ می دهد، شکل می دهد؛ نه این که آمار ها حبس گردد.

افراد، اعداد و ارقام را می بینند

این کارشناس بازار مسکن متذکر می گردد: فعالان مالی یا کسانی که در بازار خرید و فروش می نمایند، این گونه نیست که ندانند شرایط چگونه است. افراد کور نیست؛ می توانند آمار را از بنگاه سر کوچه خود بگیرند و ببینند قیمت ها چگونه شده است.

اولاد می گوید: شما شرایط قیمت ها را می بینید؛ این طور نیست که بگویید از وقتی قیمت ها اعلام نشده، ثبات قیمتی اتفاق افتاده است. شما کجا ثبات قیمتی را می بینید؟!

وی با اشاره به شرایط فراوری متذکر می گردد: شرایط فراوری مسکن بهبود پیدا ننموده است. در حوزه نهضت ملی مسکن نیز مسایلی وجود دارد. برای مثال، متقاضیانی که ثبت نام کردند، خیلی ها توان مالی ندارند که حتی آورده اولیه بیاورند.

این کارشناس بازار مسکن عنوان می نماید: یعنی مردم ثبت نام کردند و خانه می خواهند، اما همان آورده اولیه را هم نمی توانند تامین نمایند. در بخش عرضه نیز در حوزه تامین زمین به شدت مشکل داریم.

منبع: فرارو

به "خیال باطل کاهش قیمت مسکن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خیال باطل کاهش قیمت مسکن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید