قدرت ماورائی کوسه ها، شکارچیان دریا نامیرا هستند؟، عکس

به گزارش وبلاگ لاوان، تقریبا یک سال پیش بود که عکاسی باله پشتی آسیب دیده یک کوسه ابریشمی را در آب های آبی به ثبت رساند و حال امروز شاهد آن هستیم که باله پشتی این کوسه تغییرات شگفت انگیزی را تجربه نموده است.

قدرت ماورائی کوسه ها، شکارچیان دریا نامیرا هستند؟، عکس

به گزارش خبرگزاری وبلاگ لاوان ، این کوسه برای اولین بار در جولای 2022 و در آب های سواحل فلوریدا دیده شد؛ در لحظه ای که برای اولین بار دیده شد، گمان می رفت که یک تکه بزرگ از باله پشتی آن گم شده باشد، چراکه آسیب دیدگی برابر با 20 درصد از کل بال پشتی آن بود. این آسیب برای این کوسه مانند برچسبی عمل کرد که دانشمندان و محققان همیشه آن را بشناسند.

  • هواپیمای ناسا در مریخ / پرواز مگی در جو سیاره سرخ

شکل آسیب دیدگی اینگونه به نظر می رسید که شخصی هنگام صید به اشتباه یک کوسه ابریشمی را گیر انداخته باشد و بال پشتی آن با یک جسم تیز بریده باشد؛ تا به امروز اما دلایل این آسیب دیدگی ناشناخته به جای مانده است. باله پشتی این کوسه به قدری آسیب دیده بود که محققان را در مورد ناتوانی آن در شنا و تغذیه نگران نموده بود.

با گذشت 332 روز از زمانی که این کوسه برای اولین بار دیده شد، تغییرات عجیبی برای باله پشتی این کوسه رخ داد. نزدیک به 87 درصد از آسیب دیدگی درمان شده بود و کوسه در حالی که به شکل ظاهری از سلامت کافی برخوردار بود به گشت و گذار دریا ادامه می داد.

محققان چیزی به غیر از تصاویری که از آناتومی باله پشتی آن گرفته شده است، در اختیار ندارند تا بتوانند علت رشد دوباره بافت های باله پشتی این کوسه ابریشمی را تشخیص دهند. اما به طور قطعی می توان گفت در مقایسه با عکس های قبلی این کوسه ابریشمی خاص، باله نوی با رنگ بندی کمی متفاوت دارد.

حدس ها حاکی از آن است که قسمت بالایی باله با قسمت پایین ترکیب شده و بافت نوی در وسط تشکیل داده اند که نازک تر از پوست اطراف به نظر می رسد. معین نیست که آیا این بافت نو مانند بقیه باله غضروفی است یا خیر.

قبل از این مطالعه، تنها یک مورد مستند دیگر از بازسازی باله پشتی وجود داشت که این مطالعه را به دومین نمونه از بازسازی باله پشتی در کوسه ها تبدیل می نماید.

به نظر می رسد که کوسه ها و پرتو ماهی ها توانایی ماوراء الطبیعه ای برای التیام زخم های خود دارند؛ با این حال سبک زندگی آن ها که دور از انسان ها است، مانع از آنالیز دقیق فرایند التیام زخم های آن ها می گردد. در سال 1978، بود که یک مطالعه نشان داد که پوست کوسه های پرستار و پلنگی می تواند تنها پس از سه هفته بازسازی گردد.

در سال 2017، یک کوسه سفید بزرگ با باله پشتی به شدت پاره شده در سواحل ماساچوست در ایالات متحده دیده شد. چند سال بعد، باله کوسه به نظر می رسید که با جراحی دوباره به هم بخیه شده بود.

منبع: sciencealert

  • راز پنهان پشت شکاف های مرموز دیوار بزرگ چین

  • بزرگترین خودروساز دنیا در راه ایران/عکس

  • خودرویی که با قیمت 520 میلیونی خود می توانست جایگزین 207 ایران خودرو گردد! /عکس

227227

منبع: خبرآنلاین

به "قدرت ماورائی کوسه ها، شکارچیان دریا نامیرا هستند؟، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قدرت ماورائی کوسه ها، شکارچیان دریا نامیرا هستند؟، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید