نماینده مجلس: کمبود دارو های حیاتی شرایط بیماران را بغرنج تر نموده، در ماه های آینده مشکل تجهیزات پزشکی هم اضافه می گردد

به گزارش وبلاگ لاوان، مطمئنا با کاهش مسائل مالی، مشکل معیشت مردم و مشکل تامین دارو و تجهیزات پزشکی، مشکل تامین موادغذایی و افزایش قیمت ها حل خواهد شد. اگر این مسئله مالی حل نشود تشکیل جلسات متعدد خیلی اثربخش نخواهد بود.

نماینده مجلس: کمبود دارو های حیاتی شرایط بیماران را بغرنج تر نموده، در ماه های آینده مشکل تجهیزات پزشکی هم اضافه می گردد

عضو کمیسیون بهداشت با هشدار درباره افزایش مسائل در حوزه دارو در ماه های آینده گفت: پیش بینی ما این است که در ماه های آینده نه تنها مشکل دارو بلکه مسائل تجهیزات پزشکی هم به شدت اضافه خواهد شد.

به گزارش ایلنا، همایون سامه یح، عضو کمیسیون بهداشت مجلس درباره شرایط دارو در کشور و عدم تغییر بودجه 69 همت برای دارو و تجهیزات پزشکی گفت: وقتی بودجه در مجلس تصویب شد با توجه به اینکه قانون بودجه می شود، تغییر این قانون به سختی انجام می شود و راحت نیست. در سال های گذشته بودجه ای برای دارو و تجهیزات پزشکی اختصاص پیدا نموده بود و در سه ماهه آخر سال این بودجه تمام و با رایزنی هایی که می شد سازمان برنامه و بودجه به اجبار مبلغی را در نظر می گرفت و مبلغی یا به دلار یا به ریال مجددا تخصیص داده می شد.

وی ادامه داد: اما در حال حاضر تعداد داروهای کمیاب یا نایاب زیاد است و اغلب این داروها، داروهای اساسی هستند و در درمان بیمار بسیار حیاتی و موثر محسوب می شوند و متاسفانه کمیاب شده و مسئله را بغرنج تر نموده است.

این عضو کمیسیون بهداشت با اشاره به تصویب بودجه برای دارو توضیح داد: مجلس 69 همت در این خصوص تصویب نموده است. در زمان تصویب بودجه مسئولان غذا و دارو اعلام نموده بودند که نزدیک به 110 همت باید برای دارو اختصاص داده شود و حدود 40 همت کسری داشتیم اما با توجه به تورمی که وجود دارد و افزایش قیمت های جهانی و افزایش قیمت در ایران پیش بینی می کنیم، آنچه که برای دارو ضروری است 150 همت است و آنچه که برای دارو تخصیص داده شده، نصف آن چیزی است که ضروری است.

سامه یح با بیان اینکه ما با کمبود بودجه متاسفانه با مسائل بیشتری در حوزه دارو روبرو خواهیم شد، گفت: نمی توانیم این مسائل را گردن وزارت بهداشت بیاندازیم. شرایط مالی کشور و تصمیماتی که هیات دولت و سازمان برنامه و بودجه در تدوین برنامه بودجه اخذ نموده اند، همه این موارد باعث بروز چنین مسائلی شده است.

وی ادامه داد: پیش بینی ما این است که در ماه های آینده نه تنها مشکل دارو بلکه مسائل تجهیزات پزشکی هم به شدت اضافه خواهد شد. امیدواریم بخاطر جوی که به علت کمبود بودجه برای دارو ایجاد شده است از همین الان سازمان برنامه و بودجه اقدامی نموده و بودجه دارو را افزایش دهد و این جو روانی را از بین ببرد. وجود این جو روانی باعث افزایش مسائل می شود.

این نماینده مجلس با اشاره به کمیته دارو در کمیسیون بهداشت گفت: تشکیل این کمیته ها و گردهمایی ها و سخنرانی ها همه برمی شود به تامین بودجه که آن هم باید به وسیله سازمان برنامه و بودجه انجام شود.

سامه یح اعلام نمود: البته قطعا هیچ کسی از روی عمد و یا برای ایجاد مشکل این کار را انجام نمی دهد، بلکه هر بخشی دارای مسائل خودش است و به نظرم هیات دولت باید در این خصوص فکری کند تا انشالله مسائل مالی کشور بهبود پیدا کند. مطمئنا با کاهش مسائل مالی، مشکل معیشت مردم و مشکل تامین دارو و تجهیزات پزشکی، مشکل تامین موادغذایی و افزایش قیمت ها حل خواهد شد. اگر این مسئله مالی حل نشود تشکیل جلسات متعدد خیلی اثربخش نخواهد بود.

وی در پاسخ به این سوال که پیش بینی شما برای روزهای آینده با توجه موارد مطرح شده گفت: البته انعطاف دولت در خصوص مسائل سیاست خارجی یک گام بسیار بزرگی است و امیدوارم روش آقای رییس جمهور به همین منوال به جهت جلو پیش برود، هرچقدر روابط ما با کشورهای دیگر بهبود حاصل پیدا کند مطمئنا روابط مالی ما بهتر خواهد شد و این امر در بهبود اوضاع مالی کشور تاثیرگذار خواهد بود.

منبع: عصر ایران

به "نماینده مجلس: کمبود دارو های حیاتی شرایط بیماران را بغرنج تر نموده، در ماه های آینده مشکل تجهیزات پزشکی هم اضافه می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نماینده مجلس: کمبود دارو های حیاتی شرایط بیماران را بغرنج تر نموده، در ماه های آینده مشکل تجهیزات پزشکی هم اضافه می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید