12 نکته کاربردی که برای درمان موی وز در خانه باید بدانید

به گزارش وبلاگ لاوان، هدف همه افراد شیک پوش این است که هر روز موهایی عالی و شبیه مدل های مشهور داشته باشند اما ممکن است بسیاری از مسائل مانع از تحقق این هدف شوند. یکی از مواردی که باعث ناراحتی بسیاری از ما می گردد، داشتن موهای خشک و وز است. این شرایط می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. خوشبختانه، با انجام دادن بعضی از کارها می توانید موهای خشک و وز را کنترل کنید. در این مقاله، مؤثرترین راه ها برای درمان موی وز را می خوانید.

12 نکته کاربردی که برای درمان موی وز در خانه باید بدانید

علت وز شدن موها چیست؟

مو در اثر عوامل مختلفی وز می گردد که از میان آن ها 4 علت از همه مهم تر هستند. با درک دلایل وز شدن موها، درمان موی وز و خشک و صاف و سالم نگه داشتن موها ساده تر می گردد.

1. رطوبت

رطوبت یکی از عوامل اصلی وز شدن موها است. هنگامی که هوا مرطوب می گرددد، رطوبت فراوانی به ساقه مو نفوذ می نماید و باعث انبساط آن گردد. این امر منجر به وز شدن مو می گردد. رطوبت بیش از حد موجود در هوا نیز می تواند اثربخشی محصولات حالت دهنده را کاهش دهد و موها را شل و بی حالت نشان دهد. برای مبارزه با موخوره ناشی از رطوبت، استفاده از محصولاتی که به طور خاص برای کنترل موخوره و محافظت از مو در برابر رطوبت طراحی شده اند، اهمیت فراوانی دارد.

2. خشکی و کم آبی موها

موهای خشک و کم آب بیشتر مستعد وز شدن هستند. علت خشکی موها ممکن است ناشی از عوامل مختلفی مانند استفاده از محصولات بهداشتی و آرایشی خشن مو، حالت دادن مکرر مو با حرارت یا قرار گرفتن در معرض عوامل محیطی مانند خورشید و باد باشد.

هنگامی که مو خشک می گردد، کوتیکول یا همان لایه بیرونی مو زبر و برجسته خواهد شد. همین مسئله نیز باعث می گردد که رطوبت به ساقه مو نفوذ کند و باعث انبساط آن گردد. برای برطرف موخوره ناشی از خشکی مو، استفاده از محصولات موی ملایم که حاوی مواد شیمیایی خشن نیستند، اجتناب از حالت دادن بیش از حد مو با یاری گرما و محافظت از موها در برابر عوامل محیطی با کلاه یا روسری اهمیت بسیاری دارد.

3. آسیب تماشا مو

موهای آسیب دیده یا نازک شده بیشتر از سایر موها وز می شوند. علت نازک شدن مو به کار بردن مواد شیمیایی مانند رنگ کردن مو یا استفاده از ابزارهای داغ مانند اتوهای مو است. هنگامی که مو آسیب می بیند، کوتیکول آن خشن و ناهموار می گردد. در نتیجه، رطوبت به ساقه مو نفوذ می نماید و باعث انبساط آن می گردد. برای ترمیم موهای آسیب دیده با دکلره، باید استفاده از روش های شیمیایی و ابزارهای حالت دهنده حرارتی محدود گردد و به جای آن، محصولاتی که مو را تغذیه و محافظت می نمایند، به کار روند.

4. ژنتیک

بعضی افراد به علت ژنتیکی که دارند، بیشتر مستعد وز شدن مو هستند. شکل و بافت مو را ژنتیک معین می نماید. بنابراین، اگر فردی به طور طبیعی موهای مجعد یا موج دار داشته باشد، احتمال وز شدن موهای او بیشتر است. برای تغییر ژنتیک نمی توان کاری کرد. با وجود این، برای کنترل موخوره و قابل کنترل تر کردن موی وز راه هایی دارید. استفاده از محصولات مناسب مو و تکنیک های حالت دهنده می تواند به درمان موخوره بدون توجه به بافت طبیعی مو یاری کند.

درمان موی وز در خانه

ممکن است درمان موی وز شده سخت باشد اما غیرممکن نیست. اگر می خواهید موهایی نرم تر و قابل کنترل تر داشته باشید، می توانید از درمان های خانگی برای بازیابی رطوبت مو و کاهش موخوره بهره ببرید. افزایش رطوبت مو می تواند به بهبود سلامت آن هم یاری کند. مواد طبیعی که در ادامه می خوانید را می توانید به صورت مستقیم روی موها به کار ببرید یا اینکه از محصولات آرایشی و بهداشتی که حاوی این مواد طبیعی هستند، بهره ببرید.

1. سرکه سیب

سطح pH اسیدی موهای سالم بین 4.5 تا 5.5 متغیر است. وقتی تعادل pH مو در این محدوده باشد، کوتیکول ها بسته و صاف باقی می مانند. وقتی موها بیش از این مقدار قلیایی می شوند، کوتیکول های آن باز می شوند و ظاهری وز پیدا می نمایند.

سرکه سیب یک آلفا هیدروکسی اسید است و کمی حالت اسیدی دارد. به همین علت، شواهد نشان می دهند که این ماده در صورت استفاده موضعی برای درمان موی وز مفید خواهد بود.

علاوه براین، سرکه سیب می تواند به از بین بردن به جای مانده محصولات آرایشی و بهداشتی یاری کند و موها را درخشان تر نشان دهد.

برای استفاده از سرکه سیب باید این کارها را مرحله به مرحله انجام بدهید:

 • یک سوم از یک فنجان سرکه سیب ارگانیک را با 1 لیتر آب گرم مخلوط کنید.
 • این ترکیب را به مقدار لازم روی موهایتان بریزید. می توانید به جای مانده آن را برای استفاده های بعدی ذخیره کنید یا از همه آن ها بر اساس ضخامت و طول موهایتان بهره ببرید.
 • بگذارید مخلوط به مدت 1 تا 3 دقیقه روی موهایتان بماند.
 • آن را با آب خنک بشویید.
 • اجازه بدهید که موها در جریان هوای آزاد خشک شوند.
 • یک یا دو بار در هفته از این ترکیب بهره ببرید.

ممکن است سرکه سیب بوی شدیدی داشته باشد اما معمولا این بو با آبکشی از بین می رود.

2. روغن نارگیل

روغن نارگیل سرشار از اسید لوریک است. وقتی این روغن را روی مو می مالید، به راحتی جذب آن می گردد و می تواند رطوبت مو را افزایش دهد و باعث کاهش از دست دادن پروتئین مو گردد.

برای افزایش رطوبت و درمان موهای وزوزی، کمی روغن نارگیل را قبل یا بعد از شست وشوی موها بهره ببرید. برای استفاده از روغن نارگیل باید این مراحل را طی کنید:

 • مقدار اندکی از روغن نارگیل ارگانیک را در کف دست خود قرار دهید. آن را به آرامی روی موها و پوست سر خود ماساژ دهید.
 • اجازه بدهید تا این روغن به مدت 15 دقیقه روی موهایتان بماند.
 • موهای خود را با شامپو بشویید تا روغن نارگیل از روی آن پاک گردد.

علاوه براین، می توانید پس از شست وشوی مو، مقدار اندکی از روغن نارگیل را روی موهایتان بمالید یا اجازه بدهید که این روغن به عنوان ماسک مو در طول شب روی موهایتان بماند. اگر از روغن نارگیل به عنوان ماسک موی شبانه استفاده می کنید، یک روبالشی قدیمی یا حوله نرم زیر سر خود قرار دهید تا از تشکیل لکه های روغن روی بالش جلوگیری گردد.

3. روغن آرگان

روغن آرگان سرشار از مواد مرطوب نماینده مانند اسید اولئیک و اسید لینولئیک است. این روغن طبیعی حاوی آنتی اکسیدان هایی مانند ویتامین ای هم هست. روغن آرگان از مو در برابر گرما محافظت می نماید.

جهت استفاده از روغن آرگان برای درمان موهای خشک و آسیب دیده این کارها را انجام بدهید:

 • چند قطره از این روغن را قبل از حالت دادن به موهای مرطوب بمالید.
 • مطمئن شوید که روغن آرگان به طور یکنواخت در سراسر موهایتان، از پوست سر تا نوک مو، پخش می گردد. می توانید از یک شانه یا برس برای پخش کردن روغن آرگان از ریشه تا نوک مو بهره ببرید یا آن را با انگشتان در موها شانه کنید.

مراقب باشید فقط از مقدار اندکی از روغن آرگان بهره ببرید. در صورت زیاده روی، ممکن است موهایتان چرب به نظر برسند. می توانید از روغن آرگان برای درمان موی وز و در میان مراحل حالت دهی مو بهره ببرید.

4. آووکادو

آووکادو فقط یک میوه خوشمزه نیست. این میوه سرشار از مواد مغذی است که بعضی از آنها مانند ویتامین آ و ای می توانند به تقویت موهای شما یاری نمایند. این میوه رطوبت فراوانی دارد و می تواند به هیدراته کردن موهای شما و برطرف موخوره یاری کند.

برای درست کردن ماسک موی آووکادو در خانه این کارها را انجام بدهید:

 • یک آووکادوی رسیده و میانه را له کنید.
 • آن را با 2 تا 4 قاشق غذاخوری روغن نارگیل مخلوط کنید تا یک ترکیب یکدست و ماسک مانند به دست آورید. این ترکیب نباید آبکی باشد.
 • این ماسک را روی پوست سر و موهای خود بمالید.
 • موهای خود را با کلاه حمام یا حوله پلاستیکی بپوشانید. اجازه بدهید تا ماسک به مدت 20 تا 30 دقیقه روی پوست سر باقی بماند.
 • در نهایت، ماسک را با آب فراوان و شامپو بشویید. از این ماسک مو یک تا دو بار در هفته بهره ببرید.

5. تخم مرغ

تخم مرغ سرشار از چربی های اشباع شده، بیوتین و ویتامین ها است. بعضی از کارشناسان معتقدند که ماسک تخم مرغ می تواند موها را سالم تر، درخشان تر و بدون وز کند. البته، اگر به تخم مرغ حساسیت دارید، بهتر است که از این درمان استفاده نکنید.

جهت تهیه ماسک تخم مرغ برای درمان موی وز باید این مراحل را طی کنید:

 • 2 عدد تخم مرغ را به مقدار با هم زن هم بزنید تا کف کند.
 • تخم مرغ هم زده را روی موها و پوست سر خود بمالید.
 • موهای خود را با کلاه پلاستیکی بپوشانید.
 • اجازه بدهید تا ماسک تخم مرغ به مدت 15 دقیقه روی پوست سر باقی بماند.
 • ماسک را با آب فراوان و شامپوی مناسب بشویید.

می توانید این ماسک درمان موی وز را با روغن نارگیل یا روغن آرگان هم ترکیب کنید. از این ماسک هفته ای یک یا دو بار بهره ببرید.

درمان موی وز و سوخته

محصولات مو که انتخاب می کنید می توانند موخوره، وز شدن یا آسیب دیدگی را در مو ایجاد کنید یا از بین ببرید. همواره در پی محصولات مراقبت از مو باشید که حاوی مواد مفید هستند و از محصولاتی که حاوی الکل یا شوینده های خشن مانند سدیم لوریل سولفات هستند، اجتناب کنید. در ادامه، بعضی از محصولاتی که می توانند به درمان موهای وز و آسیب دیده یاری نمایند را می خوانید.

نرم نماینده موی مناسب

مرطوب کردن راهی تضمین شده برای درمان موهای وز و کنترل موخوره است. خشکی مو به علت کمبود رطوبت آن ایجاد می گردد و وز شدن مو و موخوره نیز اغلب نتیجه خشکی مو است. موهای خشک به علت عدم خاصیت ارتجاعی در تارهای خود دچار نازک شدن و شکستگی بیشتر می شوند. کارشناسان معتقدند که استفاده از یک نرم نماینده عمیق مو به صورت هفتگی یا دو هفته یک بار راهی عالی برای بازگرداندن رطوبت به مو است. بعضی از انواع نرم نماینده مو برای درمان موی وز و آسیب دیده طراحی شده اند.

شامپوی آبرسان

مصرف شامپوی آبرسان مخصوص موهای وز در درمان موهای وز و خشک و حفظ سلامت مو نقشی حیاتی دارد. با توجه به این موضوع، شامپویی را انتخاب کنید که از ترکیبات آبرسانی مانند گلیسیرین درست شده باشد. این ماده رطوبت اضافی هوا را جذب می نماید تا به موهای شما نفوذ نکند.

محصولات مرطوب نماینده مو

کسانی که موهای وز دارند، نمی توانند رطوبت مورد احتیاج موی خود را تأمین نمایند. بسیاری از مرطوب نماینده های طبیعی مانند عسل، آلوئه ورا، گلیسیرین، دانه کتان و کره شیا می توانند این مقدار رطوبت را برای موهای شما تأمین نمایند. برای درمان موی وز از محصولات مرطوب نماینده ای بهره ببرید که حاوی این مواد طبیعی هستند.

سرم مو

سرم مو یکی از محصولاتی است که برای حالت دادن و مراقبت از مو به کار می رود. برای درمان موی وز، از سرم موی حاوی کراتین و روغن های طبیعی بهره ببرید. چنین سرم هایی موها را تسکین می دهند، باز می نمایند، به آن ها درخشندگی می بخشند و آن ها را نرم می نمایند.

ماسک مو

درمان های دوگانه شامپو و نرم نماینده خود را با ماسک مو تکمیل کنید. ماسک مو موهای شما را عمیقا مرطوب می نماید و حتی می تواند به بازگرداندن پروتئین ها و مواد مغذی از دست رفته آن یاری کند. اگر موهایی دارید که رنگ شده اند، مصرف ماسک مو را در روتین مراقبت از موهای خود بگنجانید تا به بهبود آسیب دیدگی موهای شما یاری کند.

محصولات محافظت از حرارت مو

عامل دیگری که باعث وز شدن و آسیب دیدگی مو می گردد، استفاده مکرر از ابزارهای حالت دهنده حرارتی است. احتیاجی نیست که استفاده از این وسایل را متوقف کنید. فقط باید مطمئن شوید که قبل از سشوار کردن موهای خود، آن ها را کمی با حوله یا جریان هوای آزاد خشک کنید. پس از آن، سشوار را در دمای کم یا میانه نگه دارید و آن را با فاصله 15 سانتی متری از موها نگه دارید. به این ترتیب، مقدار آسیب دیدگی موها به حداقل خواهد رسید.

موس مو

اگر موهای فر یا حالت دار طبیعی دارید، همواره یک اسپری موس مو یا فوم حالت دهنده مو در کمدتان آماده داشته باشید. این محصول مراقبتی مو موخوره و وز شدگی مو را بدون سنگین کردن آن درمان می نماید. به این ترتیب، موهای صاف و زیبا خواهید داشت.

کلام آخر

برای درمان موی وز راه های مختلفی دارید. برترین راه این است که از مواد طبیعی مرطوب نماینده مو مانند روغن نارگیل یا روغن آرگان بهره ببرید. مصرف محصولات مراقبتی یا آرایشی و بهداشتی که حاوی این مرطوب نماینده های طبیعی یا مواد مورد احتیاج مو هستند نیز به درمان موی وز و آسیب دیده یاری می نماید. به نظر شما کدام یک از محصولاتی که در این مقاله معرفی کردیم برای درمان موهای وز مناسب تر هستند؟ تجربه خود در زمینه استفاده از این محصولات را با خوانندگان عزیز دیجی مگ به اشتراک بگذارید.

این مطلب فقط جنبه آموزش و اطلاع رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه های این مطلب حتما با یک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه برطرف مسؤولیت وبلاگ لاوان مگ را بخوانید.

منبع: healthline

منبع: دیجیکالا مگ

به "12 نکته کاربردی که برای درمان موی وز در خانه باید بدانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "12 نکته کاربردی که برای درمان موی وز در خانه باید بدانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید