امکان بازنشستگی با 20 سال سابقه بدون شرط سنی

به گزارش وبلاگ لاوان، خبرنگاران: طبق لایحه برنامه هفتم توسعه، حداقل سن لازم برای بازنشستگی مشاغل سخت و زیان آور برای زنان 45 و مردان 50 سال بود که این شرط در کمیسیون اجتماعی مجلس حذف شد.

امکان بازنشستگی با 20 سال سابقه بدون شرط سنی

تسنیم نوشت: طبق لایحه برنامه هفتم توسعه، حداقل سن لازم برای بازنشستگی مشاغل سخت و زیان آور برای زنان 45 و مردان 50 سال بود که این شرط در کمیسیون اجتماعی مجلس حذف شد.

پس از انتشار لایحه برنامه هفتم توسعه، حداقل سن لازم برای بازنشستگی مشاغل سخت و زیان آور برای زنان 45 و مردان 50سال تعیین شد و این مسئله موجبات دلخوری بخش زیادی از جامعه کارگری را به همراه داشت.

حسن صادقی، رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری معتقد است در صورت تصویب این لایحه، مفهوم سخت و زیان آوری در عمل از میان می رود.

وی در این باره گفته بود: تغییرات برخی قوانین کار و بازنشستگی، به جای اینکه در قالب قوانین مربوطه صورت بگیرند، در ذیل برنامه هفتم توسعه دیده شده اند. تدوین کنندگان این برنامه نیز برخی مطالب را در حالت کلی بیان نموده اند و وارد جزئیات نشده اند. در نتیجه طبیعی است که انتشار متن برنامه، برخی اقشار ذی نفع را نگران نموده باشد.

رستوران های روباز مشهد

رستوران نزدیک حرم مشهد

فهرست وسایل سفر به مشهد با اتوبوس

به گفته صادقی، برای مثال تعیین نیست که این تغییرات در صورت تصویب از چه زمانی اجرایی می شوند؟ آیا تغییر سن بازنشستگی شامل افراد تازه کار خواهد شد یا عطف به ما سبق هم می گردد؟ به این معنا که آیا فردی با 20 سال سابقه کار هم باید بر اساس قانون تازه بازنشسته گردد؟

این فعال کارگری بیان نموده بود: در این مرحله، به نظر می رسد بیان کلی موضوعات به این معنا باشد که همه افراد مشمول قانون تازه می شوند. البته باید دید در آیین نامه ای که پس از آن به تصویب می رسد هم چه تصمیمی گرفته می گردد.

به گزارش تسنیم، پس از آنالیز متن پیشنهادی لایحه عباس گودرزی, نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی خبر از حذف شرط سنی برای مشاغل سخت و زیان آور در برنامه هفتم توسعه داد.

وی گفت: در جلسه کمیسیون اجتماعی مجلس در مورد مشاغل سخت و زیان آور، محدودیت سقف سنی برای متقاضیان بازنشستگی را از لایحه برنامه هفتم توسعه برداشتیم و با 20سال سابقه امکان بازنشستگی فراهم است.

گودرزی اضافه کرد: کمیسیون اجتماعی مجلس در جریان آنالیز لایحه برنامه هفتم توسعه در مورد تعیین 5سال انتها خدمت به عنوان ملاک حقوق بازنشستگی به جمع بندی نرسید.

وی اضافه کرد: بر این اساس پیشنهاد ما این بود که یا این بند از لایحه برنامه هفتم حذف گردد یا با پیشنهادی که منافع کارگران را تأمین کند، جایگزین کند.

منبع: توریسم آنلاین

به "امکان بازنشستگی با 20 سال سابقه بدون شرط سنی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امکان بازنشستگی با 20 سال سابقه بدون شرط سنی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید