انتخاب مدل پنجره مناسب برای خانه

به گزارش وبلاگ لاوان، مدل پنجره علاوه بر زیبایی بر نور و تهویه هوا بسیار تاثیرگذار است. پنجره ها در انواع مختلفی مثل پیش آمده، منحنی، کشویی و... وجود دارند که هر کدام گویای سبک معماری ساختمان شماست.

انتخاب مدل پنجره مناسب برای خانه

وبلاگ لاوان | سرویس دکوراسیون - انتخاب مدل پنجره مناسب برای خانه، یک فرآیند پیچیده و سخت است که با چیز های زیادی سروکار دارد. مدل پنجره باید سبک معاری خانه شما را منعکس کند، به تهویه خانه یاری کند، محل دریافت نور خورشید باشد یا از ورود آن جلوگیری نموده و در نهایت باید مکمل دکوراسیون داخلی خانه شما باشد. همچنین باید درنظر داشته باشید که پنجره ها یکی از عناصر دکوراسیون داخلی به حساب می آیند. پس در انتخاب مدل آن دقت کنید...

مدل پنجره عمودی کشویی (hung windows)

این مدل پنجره ها سبک رایجی نیستند، اما قطعا ویژگی های منحصر به فرد و قابل توجه زیادی دارند. این مدل به صورت عمودی و کشویی باز و بسته می شوند و برای اتاق هایی که مستقیما به پاسیو، تراس یا پیاده رو ها راه دارند بسیار مناسبند. همچنین گزینه بسیار مناسبی برای فضا های کوچک هستند. این مدل دارای دو نوع یک لنگه و دولنگه است که در مدل یک لنگه، قسمت بالایی ثابت است در حالی که در مدل دولنگه، هم قسمت بالا و هم قسمت پایینی حرکت عمودی دارد.

بیشتر بدانید: طراحی دکوراسیون داخلی خانه های کوچک و نقلی

این پنجره ها معمولا کوچکتر از مدل های دیگر هستند و طراحی آن ها به راحتی قابل تشخیص است. لولای این پنجره ها از بالاست و به سمت بیرون باز می شوند. در این صورت هنگام بارش باران، به راحتی می توانید در پنجره را باز کنید و نگران نشت آب نباشید. همچنین برای استفاده در زیرزمین ها نیز بسیار مناسب هستند.

پنجره های دولنگه (Casement windows)

این مدل پنجره ها، از دوطرف لولا دارند و به سمت بیرون باز می شوند، درست مانند در. بعضی از این مدل ها دارای دستگیره هستند و بعضی به سادگی یک هل دادن باز می شوند. آن ها بسیار پرکاربرد و متنوع هستند.

پنجره های کشویی افقی (Horizontal sliders)

همانطور که از اسمشان پیداست، این مدل پنجره ها به راست و چپ کشیده می شوند و بسیار کاربرد راحتی دارند و فضای کمی را اشغال می نمایند. این مدل بسیار در سبک معماری معاصر محبوب است و مدل دو لنگه آن بسیار برای گردش هوا در خانه مناسب است.

بیشتر بدانید: راهنمای انتخاب پرده پذیرایی برای منزل

مدل پنجره پیش آمده (Bay & Bow)

مدل پنجره های پیش آمده متشکل از سه قاب پنجره در عرض های متفاوت است. چارچوب این پنجره ها، از دیوار خانه فاصله می گیرند و از بیرون به صورت یک برآمدگی دیده می شوند. این مدل پنجره دریافت نور بیشترین نسبت به سایر مدل ها دارد. پنجره های پیش آمده از اتصال دو یا چند لنگه پنجره به یکدیگر تشکیل می شوند و با این کار امکان برآمدگی در نمای ساختمان فراهم می گردد. این سیستم را می توان با انواع مدل های پنجره مثل کشویی یا عمودی ترکیب کرد.

مدل پنجره منحنی (Radius windows)

پنجره های منحنی یا قوسی شکل، از مدل های بسیار منحصر به فرد است. نیمه پایینی این پنجره به شکل مستطیل و نیمه بالایی یک منحنی یا نیم دایره است. این مدل بسته به مکان و عملکرد می تواند ثابت یا متحرک باشند. پنجره های قوسی شکل به دلایل زیبایی شناسی اغلب مشبک هستند و به قطعات کوچک شیشه ای تقسیم می شوند.

پنجره های تصویری (Picture windows)

این پنجره ها بازشو نداشته و ثابت هستند و تنها کاربرد آنها دریافت نور و ایجاد یک منظره بدون مانع است. این مدل پنجره برای شهر ها و مکان هایی که مناظر زیبا و دیدنی دارند و تهویه هوا از راه های دیگری صورت می گیرد بسیار مناسب هستند.

پنچره نورگیر سقف(Skylights)

پنجره نورگیر به روی سقف نصب می شوند و به طور مستقیم نور خورشید را به خانه وارد می نمایند. این نوع برای فضا هایی مثل حمام یا سرویس بهداشتی مناسب است که حریم خصوصی در اولویت قرار گرفته است، و یا روی سقف اتاق خواب، بالای تخت برای لذت بردن از آسمان شب نصب می گردد.

بیشتر بخوانید: مدل پرده کرکره، اینجوری حریم شخصیت رو تعیین کن!

پنجره ای که در خانه یا محل کارتان نصب می کنید کاملا گویای سبک معماری ساختمان شماست از این حیث، بسیار مهم است که در انتخاب آن دقت کافی داشته باشید. نظر شما در این باره چیست؟

منبع: setare.com

به "انتخاب مدل پنجره مناسب برای خانه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتخاب مدل پنجره مناسب برای خانه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید