انتشار ابزارهای اقتصادی قرض الحسنه در بازار سرمایه

به گزارش وبلاگ لاوان، خبرگزاری خبرنگاران- مدیرعامل تازه بانک مهر ایران گفت: با یاری بعضی از مشتریان ارزنده خود در حال انتشار ابزارهای اقتصادی قرض الحسنه در بازار سرمایه هستیم که این برنامه ریزی در هیأت مدیره بانک در زمان دکتر اکبری انجام شد.

انتشار ابزارهای اقتصادی قرض الحسنه در بازار سرمایه

به گزارش وبلاگ لاوان، مراسم تقدیر از مرتضی اکبری مدیرعامل سابق بانک قرض الحسنه مهر ایران و معارفه سید سعید شمسی نژاد با حضور با حضور نمایندگان سهامداران، اعضای هیأت مدیره بانک، مدیران استانی و مشتریان ارزنده بانک برگزار گردید و از خدمات 5 ساله اکبری در بانک قرض الحسنه مهر ایران تقدیر ویژه ای به عمل آمد.

در این مراسم نمایندگان سهامداران از جمله ایرج نیک اختر عضو هیأت مدیره بانک صادرات و مصطفی پرتوافکنان عضو هیأت مدیره بانک سپه حضور داشتند. بعلاوه دکتر سیدسعید شمسی نژاد مدیرعامل، محسن پدرام رئیس هیأت مدیره، عیسی امامی نایب رئیس هیأت مدیره و حسن تلیکانی و ناصر سیف اللهی اعضای هیأت مدیره بانک مهر ایران از دیگر حاضرین این جلسه بودند.

در شروع این مراسم محسن پدرام، رئیس هیأت مدیره بانک قرض الحسنه مهر ایران گفت: 5 سال توفیق داشتیم در خدمت دکتر اکبری باشیم. لازم به ذکر است ایشان در حوزه های مختلف زحمات بسیاری کشیدند. اینکه وزیر محترم اقتصاد اعلام می نمایند دو بانک قرض الحسنه به ویژه بانک مهر ایران کار پرداخت تسهیلات سرپرستان خانوار مبتلا به کرونا را انجام می دهند، باعث افتخار است. بانکی که پیش از این کوچک بود، اکنون مورد توجه مسئولان کشور واقع شده است.

رشد فوق العاده منابع

حسن تلیکانی عضو هیأت مدیره بانک قرض الحسنه مهر ایران در این مراسم گفت: منابع بانک در این سال ها از 5000 میلیارد تومان به 73هزار میلیارد تومان رسیده است. بعلاوه افزایش تسهیلات را از 500هزار فقره به دو میلیون و 300هزار فقره در هر سال شاهد بوده ایم. وی گفت: ساختار اقتصادی بانک به صورتی است که از 70هزار میلیارد تومان دارایی، 70 درصد تسهیلاتی است که ریسک آن 0.6 درصد است. چه ساختاری از این بهتر سراغ دارید؟ این حاصل کوشش کارکنان بانک و دکتر اکبری است. ما در اغلب استان ها رتبه نخست را در مقدار سپرده مقرون به صرفه قیمت داریم. تلیکانی با اشاره به سامانه غدیر گفت: امروز می توانیم در هر لحظه ببینیم چقدر تعهد داریم و یک ماه آینده چه مقدار باید جوابگو باشیم. برای داشتن این نرم افزار دکتر اکبری و کارکنان بانک زحمات زیادی کشیدند و نتیجه ای که حاصل شده در سطح بانک های کشور بی نظیر است.

رمز موفقیت مهر ایران

عیسی امامی، نایب رئیس هیأت مدیره بانک قرض الحسنه مهر ایران نیز اظهار کرد: شاید یکی از انتظارات از انقلاب اسلامی، تحقق بانکداری اسلامی بود. مردم از بسیاری خدمات که از شبکه بانکی در طول سال های گذشته دریافت نموده اند راضی نبودند، مگر وام ازدواج. اما بانک مهر ایران این خلأ را در شبکه بانکی پر کرد و اکنون افتخار شبکه بانکی است.

ناصر سیف اللهی دیگر عضو هیأت مدیره بانک نیز سخنان خود را این گونه شروع کرد: در شروع فعالیتم در بانک قرض الحسنه مهر ایران با خود گفتم چطور بانکی که تسهیلات خرد پرداخت می نماید، نسبت مطالبات به مصارفش کمتر از یک درصد است؟ وی اظهار کرد: فرآیندها در بانک بسیار مناسب تعریف شده و کارهای اساسی و بنیادین زیادی اجرا شده است. ترازنامه و صورت های اقتصادی بانک، عملکرد آن را از نظر دستیابی به اهداف نشان می دهد.

بانکی با 11.5 میلیون نفر مشتری

مرتضی اکبری، مدیرعامل سابق بانک قرض الحسنه مهر ایران در این مراسم از ابراز لطف همکاران و دوستان قدردانی کرد و اضافه نمود: هیأت مدیره منسجم، مطلع و با خرد همراه با مجموعه مدیریتی مطلوب و کارکنانی توانمند باعث شد بتوانیم وظیفه ای را که بر عهده داشتیم انجام دهیم.

وی اظهار کرد: خرسندم که مشتریان بانک به بیش از 11.5 میلیون نفر رسیده و بیش از 10.5 میلیون فقره تسهیلات نیز از سوی بانک قرض الحسنه مهر ایران پرداخت شده است. از پرداخت 500هزار فقره تسهیلات در یک سال به 2 میلیون و 300هزار فقره رسیدیم و این نتیجه همراهی سهامداران، هیأت مدیره و کارکنان بانک است.

اکبری درباره مزایای بانک های قرض الحسنه گفت: به طور کلی معوقات نظام بانکی و بهای تمام شده پول در نظام بانکی بالاست و در این میان کارمندان فعال در این حوزه نیز خسته اند و کوشش هایشان دیده نمی گردد. به همین علت موارد مختلف باعث شده بانک ها با چالش هایی روبه رو باشند که خوشبختانه بانک قرض الحسنه مهر ایران از بسیاری از این شاخص ها مبرا بود. نه اینکه بانک های دیگر مقصر باشند، بلکه آن ها خود معلول شرایطند، اما به هر صورت بانک قرض الحسنه کمتر با بعضی از مسائل روبه رو هستند.

وی با بیان اینکه بانک برترین ساختار مالکیتی را دارد، توضیح داد: هیچ بنگاهی را پیدا نمی کنید که 10 بانک سهامدارش باشند. حتی در سطح بین المللی نیز چنین چیزی کمتر پیدا می گردد. این موضوع باعث می گردد بانک بتواند در شرایط سخت به یاری سهامداران خود از مسائلش عبور کند.

نسبت مطالبات به مصارف کمتر از یک درصد

اکبری اضافه نمود: ساختار بانک از نظر مقدار معوقات، کفایت سرمایه، نسبت دارایی ثابت، نداشتن اموال مازاد، سودآوری و... بسیار مطلوب است. نسبت مصارف به منابع حدود 75 درصد و نسبت مطالبات به مصارف 0.6 درصد است و تا خاتمه 8 ماهه امسال نزدیک به 1200 میلیارد تومان سودآوری داشته است.

مدیرعامل سابق بانک قرض الحسنه مهر ایران گفت: نمی شد شعب بانک را تعطیل و از روز نخست همه خدمات را بر بستر فناوری اطلاعات ارائه کرد. در نتیجه بانک را در دو بخش پیش بردیم، از نظر بهینه سازی شعب که فضای بهتری برای مشتریان فراهم گردد و بعلاوه از نظر توسعه ابزارهای بانکداری الکترونیکی. اگر همین روندی که تا کنون پیش آمده ادامه یابد، بانک قرض الحسنه مهر ایران جزو نخستین بانک هایی خواهد بود که می تواند همه خدمات خود را از صفر تا صد بر بستر همراه بانک و اینترنت بانک ارائه کند.

منظره روشن

سید سعید شمسی نژاد، مدیرعامل بانک قرض الحسنه مهر ایران نیز در این مراسم اظهار کرد: هنگامی که قرار شد به این بانک بیایم، شاخص های بانک و عملکرد آن را آنالیز کردم. شخصاً از آقای دکتر اکبری تشکر می کنم؛ انصافاً در بانک قرض الحسنه مهر ایران برنامه ریزی ها و اقدامات مطلوبی اجرا شده است.

وی اظهار کرد: دکتر اکبری تمام زوایای پنهان قرض الحسنه را به خوبی شناخته و کوشش نموده به نقاط مثبتی برساند. جایگاهی که دکتر اکبری با یاری اعضای هیأت مدیره رقم زده اند، باید حفظ گردد. نیروهای بانک قرض الحسنه مهر ایران با دانش، جوان و خوشفکر هستند و افق های روشنی نیز داریم و امیدوارم با ریل گذاری هایی که دکتر اکبری انجام داده، بتوانیم به نقاط خوبی برسیم.

شمسی نژاد گفت: شاید پیش از این بعضی مسئولان بانک های قرض الحسنه را باور نداشتند، اما هنگامی که عملکرد دو بانک قرض الحسنه و مقدار اثرگذاری آن ها را دیده اند، به تدریج این باور در آن ها ایجاد شده و این مسئولیت ما را بیشتر می نماید.

وی اظهار کرد: بانک قرض الحسنه مهر ایران خانه دکتر اکبری است. در موفقیت های آینده ایشان به ما یاری خواهند کرد و از ایده ها و تجارب ارزشمندشان استفاده خواهیم کرد. زیرساخت ها آماده شده و تکامل یافته، با یاری مدیران و کارکنان در رابطه با مواردی که احتیاج به اصلاح و بهبود دارد تا خدمت رسانی ما را بهتر کند، اقدام خواهیم کرد.

مدیرعامل بانک قرض الحسنه مهر ایران اطلاع داد: در همین چند روزه با یاری بعضی از مشتریان ارزنده خود در حال انتشار ابزارهای اقتصادی قرض الحسنه در بازار سرمایه هستیم. این برنامه ریزی در هیأت مدیره بانک صورت گرفته است. البته بستر این کار را دکتر اکبری ایجاد کردند. در رابطه با وام سرپرستان خانوار مبتلا به کرونا نیز، کار را دکتر اکبری تا آخرین لحظه پیش بردند. باید به ایشان به خاطر کارهایی که انجام دادند، تبریک گفت.

در خاتمه با اهدای لوح سپاس و تندیس از خدمات 5 ساله دکتر مرتضی اکبری در بانک مهر ایران تقدیر شد. اکبری که از شهریور 1395 مدیرعامل بانک مهر ایران بود، توانست در دوره مدیریت خود منابع بانک را از 5هزار میلیارد تومان به 73هزار میلیارد تومان افزایش دهد. بعلاوه تسهیلات پرداخت شده در هر سال از سوی بانک مهر ایران از نظر تعدادی افزایش 4.5 برابری و از نظر مبلغی افزایشی 7.5 برابری را تجربه کرد. بعلاوه 60 درصد مشتریان بانک مهر ایران در دوران مدیریت وی جذب بانک شدند.

منبع: خبرگزاری آریا

به "انتشار ابزارهای اقتصادی قرض الحسنه در بازار سرمایه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتشار ابزارهای اقتصادی قرض الحسنه در بازار سرمایه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید