تکنیک های کاربردی فراموش کردن گذشته

به گزارش وبلاگ لاوان، برای فراموش کردن گذشته ابتدا با آن روبرو شده و سپس آن را رها کنید، افکار مثبت را جایگزین افکار منفی کرده و زندگی در زمان حال را بیاموزید.

تکنیک های کاربردی فراموش کردن گذشته

بدون تردید همه ما کم و بیش اتفاقات ناخوشایندی را تجربه کرده ایم. اتفاقاتی که حال به خاطراتی آزار دهنده تبدیل شده اند و ما را رها نمی کنند. در بیشتر مواقع هر چه بیشتر سعی می کنیم تا از این خاطرات بد رها شویم بیشتر در آنها فرو می رویم مگر اینکه جهت درست خود را بیابیم. در این نوشته توصیه ها و تکنیک هایی آمده است تا به شما در این راه کمک کند.

توصیه هایی برای فراموش کردن گذشته

1- دردل کنید با خودتان یا دیگران

قبل از رها شدن از گذشته و افکار مزاحم و ناراحت کننده، باید منشا اصلی آن را بدانید و آن را در ذهن تان تداعی کنید. سرکوب کردن یک خاطره راه مناسبی برای فراموشی آن نیست. درباره آن خاطره تلخ تان با یک نفر صحبت کنید. اگر این کار برایتان خیلی سخت است، یک دفتر خاطرات بردارید و همه را در آن بنویسید. نوشتن بسیار موثر باشد. در حقیقت شما تنها نیاز دارید که این احساسات ناراحت کننده را از درون خود بیرون بریزید.

2- از غصه خوردن خسته شوید

با خودتان صادق باشید و به نتیجه ای روشن برسید که فکر کردن در مورد گذشته در دراز مدت شما را از پا خواهد انداخت. باید از این شرایط خسته شوید، خسته از غصه خوردن و حسرت در مورد گذشته و بعد باید همه توانتان را برای مقابله با این حس یک جا جمع کنید. تنها به این فکر کنید که همین الان درست همین الان دیگر نمی خواهید حسرت گذشته را خورده و از داشتن حس ناراحتی به اندازه کافی خسته شده اید.

3- نگرش خود را تغییر دهید

مهمترین قدم در فراموش کردن گذشته جایگزین کردن افکار مثبت به جای افکار منفی است. به یاد داشته باشید که زندگی شما در جهتی حرکت می کند که افکارتان آن را معین کند. به جای اینکه تمامی تمرکز خود را بر روی افکار منفی قرار دهید که در گذشته رخ داده است، بهتر است موقعیت جدیدی برای خود بسازید. سعی کنید هر روز روزتان را با تکرار جملات مثبتی همچون من توانمند هستم ، گذشته ها گذشته ، آینده ای روشن پیش روخواهم داشت آغاز کنید.

رهایی از افکار مزاحم و افکار منفی

4- ببخشید

کینه ها و افکار منفی راجع به دیگران همچون زباله زندگیمان را کثیف می کند و بخشش، این زباله ها را پاک خواهد کرد. بهترین راه برای فراموش کردن گذشته، بخشیدن کسی است که اشتباه و ظلمی در حق شما انجام داده است. به خاطر خودتان روحیه نفرت را با روحیه دوست داشتن عوض کنید. خواهید دید اولین نفری که از این عشق نفع می برد خود شما هستید.

5- روابط اجتماعیتان را تصحیح کنید

برای فراموش کردن گذشته و رهایی از افکار منفی رابطه با دوستان منفی را قطع کنید. همیشه در زندگی ما افرادی وجود دارند که هیچ نقش مثبتی ایفا نمی کنند و تنها باعث کند شدن جریان زندگیمان می شوند. باید خودتان را از این افراد دور نگه دارید. اگرچه انجام اینکار در ابتدا کمی سخت است اما ارزشش را دارد.

6- برای خودتان هدف معین کنید

تجارب بد در گذشته به معنای رسیدن به آخر خط نیست. شما پتانسیل کافی برای دسترسی به نقاط بزرگ در زندگی را دارید. همیشه به تصورات و رویاهای مثبت خود بها دهید و به فکر رشد و پرورش آن ها باشید. اهداف کوتاه مدت و بلند مدت داشته باشید و برای رسیدن به آن ها از برنامه ریزی های درست و مشورت افراد با تجربه کمک بگیرید.

هدف زندگی من چیست؟ (چگونه هدف زندگی خود را بیابم؟)

7- برای خودتان زندگی کنید

نیاز نیست برای هر تصمیمی که می گیرید از دیگران اجازه بگیرید و نظر آن ها را نیز بدانید. سعی کنید تایید دریافت از دیگران را فراموش کنید و به خودتان حق زندگی کردن بدهید. شما نمی توانید همه مردم روی زمین را راضی نگه دارید این کار غیر ممکن است و نتیجه آن ناامیدی است. اصلا مهم نیست که شما چقدر انسان خوب و دوست داشتنی هستید، همیشه افرادی در اطرافتان خواهند بود که شما را دوست ندارند و کارهایتان را نیز تایید نمی کنند. این نیز بخشی از زندگی است.

8- گذشته معلم شماست

همیشه در هر اتفاقی، درسی نهفته است. وقتی این درس را دریافتید، آن وقت یک جمله حکیمانه در رابطه با آن بسازید و روی کاغذ بنویسید. حال سعی کنید این جمله را به یاد بسپارید. این جمله باید در برگیرنده آن تجربه و درسی که از آن گرفته اید، باشد. مثلاً اگر خاطره شما درباره آزار و اذیت است، بنویسید: با خاطره آن آزار روحی، یاد گرفتم که قوی تر باشم و دیگر به هیچ کس اجازه نخواهم داد که از من سوء استفاده کند. این جمله را بارها با خود تکرار کنید.

تکنیکی عملی برای فراموش کردن گذشته

  1. یک مکان دنج و راحت را انتخاب کرده و آنجا بنشینید. چشم های تان را ببندید و چند نفس عمیق بکشید. به تاریکی پشت پلک تان توجه کنید و سعی کنید فضای تاریک را در مقیاسی بزرگ تر تصور کنید آنقدر که سیاهی همه اطراف شما را احاطه کند. حالا یک تلویزیون را تصور کنید که در مقابلتان قرار گرفته است و حتی الامکان این تلویزیون را قدیمی در نظرتان تجسم کنید چون شما در حال بازسازی اتفاقات گذشته تان هستید. بعد از این کار حادثه ای که باعث دلخوری شما شده است را در صفحه تلویزیون خلق کنید و با دقت به آن نگاه کنید. اتفاقات و شخصیت هایی که هنگام به وجود آمدن آن حادثه تلخ وجود داشته اند را با جزئیات تصویرسازی کنید.
  2. سعی کنید صداها را با پیچ یا دکمه روی کم و زیاد کنید. صداهایی که باعث رنجش تان شده را کم و آن هایی که حس خوبی به شما می دهد را زیاد کنید. می توانید رنگ صورت یا لباس شخصیت هایی که در این فیلم سینمایی خودساخته، باعث آزارتان شده است را کمرنگ تصویرسازی کنید. به تدریج شخصیت ها را حذف کنید و حتی می توانید نوع جملات آن ها را با سلیقه خود تغییر دهید.
  3. بعد از این که تصاویر کمرنگ و کمرنگ تر شد دست تان را روی دکمه خاموش تلویزیون بگذارید و تمام صحنه مربوط به آن تجربه تلخ را برای همیشه محو کنید. انجام این تمرین را اگر برای چند بار انجام دهید، می تواند کمک زیادی به فراموشی اتفاق تلخ گذشته تان کند.
  4. هنگام مرور و تصویرسازی یک حادثه تلخ، اگر خودتان را در صحنه نمی بینید این نشان می دهد که شما هنوز غرق در احساسات باقی مانده از خاطرات گذشته هستید. اما وقتی در تصویرسازی تجربه های تلخ گذشته خود را هم تجسم کنید، این نشانه خوبی است چون شما به عنوان یک تماشاچی به آن اتفاق نگاه می کنید و آن صحنه تلخ را از زمان و مکانی که اکنون هستید می نگرید.
  5. یادتان باشد گذشته تنها یک خاطره است و این ما هستیم که آن ها را زنده می کنیم. در این تصویر سازی و احیای دوباره زمان حال را از دست ندهید. با کمک تکنیک ریلکسیشن با آرامش نفس بکشید. وقتی احساس آسایش کردید به یک جای شاد یا چیزی که خیلی دوست دارید فکر کنید. در آخر برای آرامش بیشتر می توانید به یک موسیقی کلاسیک گوش دهید.

برای فراموش کردن گذشته در زمان حال زندگی کنید

همیشه در زمان حال و بدون ترس از آینده زندگی کنید، خاطرات بد را شناسایی کرده و بدون فرار از آن ها خاطر خود را آرام کنید. تمامی حواس خود را بر روی کارها و وقایع امروز خود قرار دهید و از لحظه ای که در آن هستید لذت ببرید. خود را در میان رودخانه ای و استاده رو به سرچشمه تصور کنید. گذشته آبی است که پشت سر شماست و دارد از شما دور می گردد و هرگز بازنمی گردد. آینده آب های تمیزی است که از سرچشمه به سمت شما جاریست. بگذارید شرمندگی ها، پشیمانی ها، ناخرسندی ها، اشتباهات، شکست ها، کینه ها و هر آنچه آزارتان می دهد با آب رودخانه شسته گردد و نگاهتان را به آب های تمیزی که در پیش رو دارید بیاندازید.

منبع: setare.com

به "تکنیک های کاربردی فراموش کردن گذشته" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تکنیک های کاربردی فراموش کردن گذشته"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید