دلتاکرون علمی نیست ، آخرین قیمت تست کرونا در بخش دولتی و خصوصی

به گزارش وبلاگ لاوان، مدیرکل آزمایشگاه مرجع سلامت وزارت بهداشت با اشاره به تهدید کرونا که به فرصتی برای شبکه آزمایشگاهی کشور تبدیل شد، در عین حال اقدامات اجرا شده در جهت شناسایی این بیماری و بعلاوه هزینه انجام تست های آن را تشریح کرد.

دلتاکرون علمی نیست ، آخرین قیمت تست کرونا در بخش دولتی و خصوصی

به گزارش خبرنگار اجتماعی وبلاگ لاوان، سیامک سمیعی در نشست خبری همزمان با دومین سال شناسایی کرونا در کشور، گفت: کووید19 برای ما فرصتی ایجاد کرد تا ظرفیت کشور را نه فقط در گنجینه نیروی انسانی خود بلکه در بین اساتید هم بشناسیم. تجربیاتی که در این مدت به دست آوردیم تجربیات استثنائی بود که به علت سازماندهی ایجاد شده از ابتدا بود تا به یاری همدیگر کار را پیش ببریم. در این مدت ما خود را با تغییرات ویروس تطبیق دادیم و حتی در آینده هم با وجود گنجینه انسانی و تجهیراتی، امکان تغییر داریم. باید از فراوری نمایندگان و محققین کشور تشکر کنیم که چند ماه بعد از ورود ویروس ما را از واردات کیت بی احتیاج کردند. در این بین مهندسین پزشکی هم تجهیرات ما را در آلوده ترین نقاط آنالیز و تعمیر می کردند.

وی اضافه نمود: در حوزه آزمایشگاه از تمام ظرفیت کشور در شرایطی استفاده کردیم که تحریم های ظالمانه علیه ایران وجود داشت و راه همه احتیاج های ما برای پاسخدهی خوب را بسته بود، اما ما پیروز بودیم. این ظرفیت آزمایشگاهی افزایش یافته سبب شد از کیت های تشخیصی آنتی ژن استفاده کنیم. پاسخی که انستیتو پاستور و آزمایشگاه ها نسبت به واریانت ها دادند موضوع بسیار مهمی است. حدس می زنم در آینده هم با تغییرات ویروس همراه باشیم و مجبور باشیم پاسخ دهیم.

او ادامه داد: ظرفیت بزرگی که ایجاد شده است دیگر فقط مخصوص کووید19 نیست بلکه پاسخ به بسیاری بیماری های دیگر مانند ایدز، هپاتیت ها، سل و... و. است. یکی از اقدامات مهم انستیتو پاستور این بود که حتی در زمان کاهش بار بیماری، مطالعات ارزشمندی طراحی می کرد تا تکلیف تست های منفی مشخص شود تا در تهاجم ویروس دیگری قرار نگیریم و در همزمانی آنفلوآنزا و کووید19 این موضوع یاری نماینده و ارزشمند بود.

سمیعی ادامه داد: در کشور ظرفیت فراوری کیت، چند برابر چیزی که اکنون فراوری می کنیم وجود دارد و کمبود فراوری کیت تشخیص مولکولی و آنتی ژن وجود ندارد. دو نوع کیت فراوری می شود که کیت های آنتی ژن که عملیاتی تر هستند، ولی قدرت تشخیص کمتری نسبت به تشخیص مولکولی دارند. مقادری از کیت ها هم فرمت الایزا دارد. آزمایشگاه ها طبق تصمیم ستاد موظف هستند هر آزمایشی که می گیرند در سامانه ها ثبت نمایند که بعد به سامانه ایران من بپیوندد، اکنون آزمایش آنتی ژن در آزمایشگاه دولتی کمتر از 45 هزار تومان و در بخش خصوصی کمتر از 65 هزارتومان است. با انجام این تست ها ظرفیت ما هم افزایش می یابد، ولی مشروط به ایجاد دسترسی برای آزمایشگاه ها است. تعرفه آزمایش pcr در بخش دولتی کمتر از 250 هزارتومان و در بخش خصوصی کمتر از 350 هزار تومان است. برآورد ما از قیمت کیت در یک آزمایشگاهی که 150 تست pcr در روز انجام می دهد، هزینه حدود 183 تا 200 هزارتومان برای تمام وسایلی است که برای انجام آزمایش احتیاج دارد. اگر بیشتر کیت خریداری کند این هزینه کمتر می شود.

سمیعی ادامه داد: 4 حالت در ارتباط انتقال یک بیماری وجود دارد. اول آنکه بیماری منتقل نمی شود که باید از حدبیشتر ظرفیت آزمایشگاهی استفاده کنیم. در موارد تک گیر توصیه می شود که تعداد تست ها افزایش یابد که زودتر به تشخیص برسیم. در حالتی که انتقال خوشه ای وجود دارد می توانیم بفهمیم وقتی فردی بیمار شده است آلودگی از کجا به او رسیده است و بازهم باید از آزمایش استفاده کنیم. اما در خصوص چهارم که کانون های بزرگ انتقال بیماری داریم که بیماری را به راحتی انتقال می دهند دیگر احتیاج به تست از همه افراد نداریم و در همه پیک ها به این نقطه رسیدیم.

وی در پاسخ به این سوال که چرا در زمان پیک بیماری، تعداد تست گیری افزایش نمی یابد، اضافه نمود: فردی که در این شرلیط بیمار می شود نمیتواند به راحتی متوجه محل انقال بیماری شود و در این شرایط باید به درستی از آزمایش استفاده نموده و هزینه را زیاد نکنیم؛ چون اطلاعات بیشتری به شما نمی دهد و مثلا می گویند آزمایش را برای کسانی نگه دارید که در بیمارستان ها احتیاج به نتیجه آزمایش دارند تا به درستی مدیریت شوند.

او تاکید نمود: کادر سلامت حتما باید صرف نظر از داشتن یا نداشتن آزمایش مورد آنالیز قرار گیرند و حفاظت شوند؛ زیرا در ریسک ابتلا قرار دارند. یکی از دلایل بالا نرفتن تعداد تست ها این است که باید تست را نگه داریم. اگر با محلی مثل کلاس، پادگان و... روبرو شدیم و فردی مبتلا شد، تمام افراد در تماس با او باید به قرنطینه بروند. تست برای اطرافیان این افراد ضروری است. در هفته منتهی به 25 بهمن مشخص شد اگر کسی با علامت تنفسی به مراکز ما مراجعه کند بین 50 تا 65 درصد کرونا دارد و این ها دیگر احتیاج به تست ندارند و فرد باید قرنطینه شود، چون علائم دارد.

در ادامه این نشست دکتر مصطفی صالحی وزیری- رئیس آزمایشگاه مرجع کشوری کرونا در انستیتو پاستور ایران، گفت: یک اتفاق بزرگ در مواجهه با کرونا این بود که در حوزه آزمایشگاه ها تهدید را به فرصت تبدیل کردیم و آن هم راه اندازی شبکه آزمایشگاهی بود. قبل از شیوع کرونا بزرگترین شبکه آزمایشگاهی که می توانست تشخیص مولکولی دهد شبکه تشخیص آنفلوآنزا بود و در برترین شرایط می توانست 20 تا 25 هزارتست در سال انجام دهد. اما بعد از پاندمی کرونا ما اکنون 500 آزمایشگاه در کشور داریم که کار تشخیصی کرونا را انجام می دهند و در روز می توانند تا 150 هزار آزمایش انجام دهند. این ظرفیت قابلیت ارتقا هم دارد و احتمالا کرونا آخرین تهدید بیولوژیک و بیماری ویروسی نوپدید نخواهد بود و در آینده هم چنین تهداداتی ممکن است رخ دهد؛ بنابراین ضروری است این ظرفیت ایجاد شده حفظ شود و ارتقا یابد.

او اظهار کرد: سیستمی که فعلا استقرار یافته است یونیورسال است و می توان برای سایر بیماری ها هم استفاده کرد. به عنوان مثال از فرصت استفاده کردیم و زمان هایی که موارد کووید زیاد نبود اقدام به راه اندازی و توسعه سایر تست ها کردیم، تست تب کنگو را در بعضی آزمایشگاه ها راه اندازی کردیم. برای تب دنگی و... هم برنامه هایی داریم تا در آزمایشگاه ها راه اندازی کنیم. درمورد سایر بیماری های تنفسی هم انستیتو پاستور و هم شرکت های دانش بنیان پیروز به فراوری کیت بومی شدند و بر این اساس با استفاده از کیت ها متوجه شدیم مواردی از بیماری مبتلایان به آنفلوآنزا هستند.

صالحی وزیری، گفت: تایید کیت، ارزیابی کیفیت، توزیع کیت، انجام اولین تست ها و... همه بر عهده انستیتو پاستور بود و مدیریت خوبی صورت گرفت تا از شرایط ترس و هراس خارج شویم. به شکل همزمان آموزش عزیزان و کارکنان را هم دنبال کردیم و شبکه روزبروز توسعه یافت و قدرتمند شد. پس از آن کنترل کیفی آزمایشگاه ها در دستور کار بود و با انجام آزمایش مهارت آزمایی این کار را دنبال کردیم.

وی اضافه نمود: پایش جهش ها نیز در انستیتو پاستور در دستور کار است و اوایل هم تحت مضیقه بودیم و دستگاه احتیاج به حمایت و تعمیر داشت و در حد توان پایش واریانت را انجام دادیم تا دو دستگاه دیگر تهیه کردیم تا واریانت ها شناسایی شود. اولین مورد واریانت آلفا در ایران به وسیله انستیتو پاستور انجام شد و به دی 1399 بازمی شود. این اتفاق در خصوص واریانت بتا و دلتا هم رخ داد. در خصوص امیکرون هم اواخر آذرماه این جهش را با یاری یکی از آزمایشگاه ها شناسایی کردیم. شبکه آزمایشگاهی در تمام وظایف خود به خوبی عمل کرد و سعی کردیم نگاهی به آینده هم داشته باشیم. همکاران محترم آزمایشگاهی خیلی دیده نمی شوند و مصائبشان دیده نمی شود و از آن ها که کنارمان بودند تشکر می کنم.

صالحی وزیری در پاسخ به سوالی درباره احتمال دست ساز بودن ویروس کرونا، گفت: ما در گذشته هم انتقال ویروس از حیات وحش به انسان را داشتیم و مانند سارس و مرس را دیدیم. در توسعه این پاندمی نظراتی هم در خصوص دست ساز بودن ویروس وجود دارد. نمی توان 100 درصد این احتمال را رد کرد، اما زمان همه چیز را مشخص می نماید.

وی درباره احتمال بروز سویه های تازه کرونا، تاکید نمود: امیکرون زیرگروه های مختلفی دارد که اولین زیرگونه منتشر شده BA 1 بود، اما اکنون BA 2 هم با سرعت زیادی در حال توسعه است و تصور می شود سرایت پذیری آن بیشتر از BA 1 باشد، ولی بر اساس اطلاعات موجود احتمال اینکه شدت بیماری زایی آن بیشتر باشد فعلا مطرح نیست و فقط نگران انتشار آن هستیم.

او درباره اندازه انجام تست های کرونا نیز گفت: بر اساس سیاست کلی کشور اندازه تست گیری ها افزایش می یابد، ولی باید زیرساخت های فراوری در نظر گرفته شود؛ آیا ما این ظرفیت را داریم که مثل چین روزی چند میلیون تست انجام دهیم؟ این مستلزم این است که سیاست کلی کشور بر انجام تست های بیشتر باشد. از سوی دیگر پس از انجام تست، سایر اقدامات ما هم اهمیت دارد. ممکن است میلیون ها تست در روز انجام دهیم، آیا این شرایط وجود دارد که همه افراد قرنطینه شوند؟ بیشتر کشور های جهان به این نتیجه رسیدند که باید با کووید19 زندگی نمایند و ما هم باید با این موضوع کنار بیاییم.

وی در پاسخ به سوالی درباره وجود یا عدم وجود سویه دلتاکرون، گفت: این واژه که برای تلفیق این دو سویه گفته می شود خیلی علمی نیست و ما چنین چیزی در ایران ندیدیم؛ البته در سایر نقاط هم که پایش خوبی اجرا شده است چنین چیزی ندیدم. یک مورد مشکوک در ایران گزارش شد که سکانس ژنی آن آنالیز شد و چنین چیزی از نظر جامعه علمی پذیرفته نیست.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "دلتاکرون علمی نیست ، آخرین قیمت تست کرونا در بخش دولتی و خصوصی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلتاکرون علمی نیست ، آخرین قیمت تست کرونا در بخش دولتی و خصوصی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید