طرز تهیه 17 دسر با ماست خوشمزه و مجلسی

به گزارش وبلاگ لاوان، طرز تهیه انواع دسر با ماست در کشورهای مختلف دنیا مرسوم است. در واقع یکی از تهیه با آن است. شما می توانید با استفاده از ماست دسرها و شیرینی های متفاوتی تهیه کنید. اضافه کردن ماست به موجب می شود تا بافت کیک شما نرم و اسفنجی شود. از طرف دیگر شما می توانید با استفاده از ماست بستنی خانگی درست کنید. در این مقاله از سرویس در می توانید با طریقه درست کردن انواع دسر خوشمزه با ماست آشنا شوید. در انتهای مقاله به سوالات متداول در مورد آموزش درست کردن انواع دسر با ماست پاسخ خواهیم داد.

طرز تهیه 17 دسر با ماست خوشمزه و مجلسی

انواع دسر با ماست

آشنایی با طرز تهیه انواع دسر با ماست به شما کمک می کند تا بتوانید در مهمانی ها و دورهمی های خانوادگی لذیذترین و سالم ترین دسرها را آماده کنید. در دستور پخت بسکمک از کیک و شیرینی های حرفه ای از ماست استفاده می گردد.

از طرف دیگر در صورتی که رژیم لاغری یا منع مصرف شیر دارید می توانید با استفاده از ماست دسرهایی خاص و منحصر به فرد تهیه کنید و از برای سلامتی بهره مند شوید. معمولاً برای درست کردن انواع دسر با ماست از استفاده می گردد. در ادامه می توانید با طریقه درست کردن انواع دسر خوشمزه با ماست آشنا شوید.

1- ماست بستنی

یکی از خوشمزه ترین و پرطرفدارترین انواع دسر با ماست دسر ماست بستنی است. طرز تهیه ماست بستنی با بستنی های عادی تا حدودی فرق دارد. ماست بستنی ها هم شبیه بستنی های عادی درست می شوند ولی باید نکات و فوت و فن هایی را در نظر بگیرید که با رعایت آن، کارتان در نهایت خراب نگردد و زحمت تان به باد نرود.

در طرز تهیه ماست بستنی می توانید از انواع ماست های ساده یا ماست یونانی و پروبیوتیک هم استفاده کنید. برای مطالعه طریقه درست کردن ماست بستنی و فوت و فن های طلایی آن می توانید به مقاله مراجعه کنید.

2- کیک ماست اسفنجی

اگر فکر می کنید همه کیک ها را باید با شیر درست کنید، سخت در اشتباهید، زیرا یکی از خوشمزه ترین انواع دسر با ماست، کیک اسفنجی است که در طرز تهیه آن به جای شیر از ماست استفاده شده است.

شما می توانید یک کیک اسفنجی فوق العاده لذیذ را هم در فر و هم ماهیتابه آماده کنید. برای مطالعه طریقه درست کردن کیک ماست اسفنجی بدون شیر با بافتی نرم و پف زیاد می توانید به مقاله مراجعه کنید.

3- کیک یزدی با ماست

کیک یزدی یا کیک فنجانی که در واقع همان کاپ کیک و مافین فرنگی هاست، یکی از لذیذترین انواع دسر با ماست است که در دسته قدیمی ترین قرار گرفته است. اگر فر یا توستر ندارید می توانید از قابلمه برای درست کردن کیک یزدی با ماست استفاده کنید.

برای این کار باید مایه کیک را درون فنجان بریزید و کاپ کیک های خوشمزه تان را آماده کنید. برای مطالعه طریقه درست کردن کیک یزدی به 2 روش بدون ماست و با ماست با بافتی اسفنجی و نرم می توانید به مقاله مراجعه کنید.

4- خورش ماست

خورش ماست یک دسر فوق العاده خوشمزه در لیست انواع دسر با ماست چکیده است که از ترکیب ماست، زعفران، گوشت و شکر تهیه می گردد. خورش ماست بیشتر از اینکه یک دسر باشد یک غذا و پیش غذای مجلسی است که به دلیل وجود شکر و گلاب و زعفران بیشتر به عنوان دسر از آن استفاده می گردد.

در دستور پخت اصلی خورش ماست از گوشت گردن گوسفند استفاده می گردد اما از گوشت مرغ یا بوقلمون برای درست کردن این پیش غذای خوش عطر و خوش طعم هم می توانید استفاده کنید.

هندی ها هم البته یک مدل خورش ماست دارند که به جای این که مثل خورش ماست اصفهانی عطر و طعم گلاب و زعفران داشته باشد بیشتر تند و فلفلی با چاشنی نمک است. برای مطالعه طریقه درست کردن خورش ماست اصیل اصفهانی می توانید به مقاله مراجعه کنید.

5- انواع پنکیک

حتماً با پنکیک و انواع مختلف آن آشنایی دارید و می دانید یک نان خوشمزه و شیرین است که پایه اصلی آن را آرد و تخم مرغ تشکیل می دهد و در بسکمک از مواقع با ماست آماده می گردد. این غذای خوشمزه که در لیست انواع دسر با ماست قرار گرفته است، علاوه بر اینکه برای بچه ها مجذوب کنندهیت خاصی دارد، به عنوان میان وعده هم سرو می گردد.

در اصل این کیک های نازک تابه ای در همه جهان محبوب و مشهورند و معمولاً یک نان آماده به حساب می آیند که هر دو طرف آن ها در روغن سرخ می گردد. برای مطالعه طریقه درست کردن انواع پنکیک با ماست می توانید به مقاله مراجعه کنید.

6- خاگینه قاشقی

خاگینه قاشقی پفی یا پفکی یکی از انواع دسر ساده با ماست است که طرز تهیه آن بسیار راحت است شما می توانید این دسر را در کمتر از نیم ساعت تهیه کنید. معمولاً این دسر در هم سرو می گردد.

طرز تهیه خاگینه قاشقی بسیار ساده است برخی در تهیه خاگینه قاشقی پفی از شیر استفاده می کنند و برخی دیگر ترجیح می دهند به جای شیر در مواد اولیه از ماست استفاده کنند. برای مطالعه طریقه درست کردن خاگینه قاشقی پفی با ماست می توانید به مقاله مراجعه کنید.

7- لگیمات عربی

لُگیمات یا به قول عرب ها لُقیمات و لیگمات یکی از انواع دسر با ماست است که در دسته دسرهای عربی و مخصوص استان های جنوبی ایران مثل بوشهر و هرمزگان قرار گرفته است. این شیرینی ماه رمضانی قدمتی حدود 200 سال دارد و به لقمه قاضی هم مشهور است و بیشتر با چای و قهوه یا بستنی سرو می گردد.

اگر در پی یک دستور تهیه دسر با ماست و نشاسته هستید، بهتر است لگیمات را امتحان کنید. برای مطالعه طریقه درست کردن لگیمات عربی می توانید به مقاله مراجعه کنید.

8- خاگینه تبریزی

خاگینه تبریزی یا به قول خود تبریزی ها قیقاناخ یک دسر خوشمزه با ماست است که در دسته لذیذترین و پرطرفدارترین دسرهای منطقه آذربایجان شرقی به خصوص در مهمانی ها و مجالس رسمی قرار گرفته است. کیک خاگینه تبریزی را معمولاً با چای یا قهوه و به عنوان میان وعده در مهمانی ها یا برای عصرانه و دسر شب یلدا میل می کنند.

برای مغز خاگینه از انواع آجیل می توانید استفاده کنید هر چند خاگینه مجلسی معمولاً با مغز پسته درست می گردد. برای مطالعه طریقه درست کردن خاگینه تبریزی زعفرانی مجلسی و جزییات خوشمزه شدن آن می توانید به مقاله مراجعه کنید.

9- زولبیا

زولبیا از جمله پرفروش ترین و محبوب ترین است. زولبیا را در اصل متعلق به هندوستان می دانند که در زبان هندی و اردو به آن جلبی، در زبان فارسی زولبیا یا زُلِیبی و در زبان عربی به آن زلابیه گفته می گردد. طبق آنچه در روایات آمده این شیرینی خاص و خوشمزه به عنوان هدیه به ناصر الدین شاه داده شده و سپس دستور پخت آن توسعه پیدا کرده است.

زولبیا در حال حاضر در آسیا، شمال آفریقا و خاورمیانه تهیه می گردد و طرفداران بسکمک دارد. مواد اصلی آن را هم ماست، نشاسته و آرد تشکیل می دهد. برای درست کردن این دسر خوشمزه با ماست بهتر است از ماست پرچرب استفاده کنید.

برای مطالعه طریقه درست کردن زولبیا خوشمزه خانگی می توانید به مقاله مراجعه کنید.

10- گوش فیلی

گوش فیلی از شیرینی مخصوص ماه رمضان اصفهانی است که در تمام فصول سال در اصفهان اغلب با دوغ سرو می گردد. واقعیت این است که دستور پخت زولبیا و بامیه و گوش فیل تقریباً یکی و بسیار شبیه یکدیگر است.

ابتدا زرده تخم مرغ را از سفیده با دقت جدا کنید و در یک کاسه بزرگ ترجیحاً استیل با وانیل، شیر و کره نرم شده مخلوط کنید. ترکیب فوق را با همزن دستی آن قدر هم بزنید تا یک حالت کرمی رنگ پیدا کند. سپس ماست را اضافه کنید و باز با همزن دستی هم بزنید. بعد از آن روغن و بیکینگ پودر را اضافه کنید و باز هم با همزن دستی خوب هم بزنید.

برای مطالعه ادامه مراحل درست کردن گوشفیلی خوشمزه خانگی می توانید به مقاله مراجعه کنید.

11- کیک شربتی

کیک شربتی یا همان کیک باقلوا شربتی از آن کیک های سنتی آسان و خوشمزه با بافتی نرم و لذیذ است که کمتر کسی دست رد به سینه آن می زند. علیرغم اینکه طرز تهیه کیک شربتی تقریباً در همه شهرها یکی است اما کیک شربتی مشهور به شیرازی و قزوینی هم داریم که از بقیه معروف تر هستند.

برای مطالعه طریقه درست کردن کیک شربتی یا کیک باقلوای خوشمزه پنبه ای به روش کافی شاپی می توانید به مقاله مراجعه کنید.

12- نان پیشی ترکیه ای

نان پیشی ترکیه ای از آن نان های خوشمزه ای است که هم می توان آن را به عنوان عصرانه و دسر به عنوان نون شیرینی مصرف کرد و هم با غذا سرو می گردد. فقط برای اینکه این نان را با غذا مصرف کنید، باید شکر را از دستور پخت نان پیشی ترکیه ای حذف کنید. در ضمنً این نان احتیاجی به فر هم ندارد و به راحتی می توانید آن را در تابه و مقداری روغن سرخ کنید. خمیر آن هم با مواد در دسترس و راحت درست می گردد.

برای مطالعه طریقه درست کردن نان پیشی ترکیه ای خانگی می توانید به مقاله مراجعه کنید.

13- نان قندی

نان قندی یکی از قدیمی ترین و خوش عطر و طعم ترین انواع شیرینی است که با ماست درست می گردد که معمولاً به عنوان صبحانه یا عصرانه با چای سرو می گردد و اصالتش هم به شهر ساوه و استان قزوین برمی گردد. نان قندی را می توانید هم در تابه و هم در فر درست کنید.

برای درست کردن نان قندی، به همزن و خمیر مایه هم احتیاج ندارید. برای مطالعه طریقه درست کردن نان قندی خانگی می توانید به مقاله مراجعه کنید.

14- کیک شنی

کیک شنی یکی از خوشمزه ترین و پرطرفدارترین انواع کیک است که بافتی شنی و فوق العاده نرم دارد که با هر گازی که از کیک می زنید، بیشتر عاشق طعم و عطرش می شوید. می توانید این کیک را درست کنید و به عنوان یک میان وعده مجذوب کننده به همراه چای در کنار خانواده میل کنید.

طرز تهیه کیک شکلاتی شنی به این صورت است که ابتدا تخم مرغ ها را داخل یک ظرف بریزید و به همراه شکر برای 6 تا 7 دقیقه با همزن به خوبی هم بزنید تا حجم آن ها دو برابر و رنگ آن کرم رنگ گردد. در این فاصله فر را با دمای 180 درجه سانتی گراد روشن کنید تا گرم گردد. سپس ماست را به تخم مرغ ها اضافه کنید و خوب با همزن بزنید.

کیک شنی ساده و شکلاتی را به عنوان کیک تولد هم می توانید سرو کنید. برای مطالعه ادامه مراحل درست کردن کیک شنی به روش کافی شاپی می توانید به مقاله مراجعه کنید.

15- کلوچه کنجدی

کلوچه کنجدی یکی از خوشمزه ترین شیرینی هایی است که بافت فوق العاده نرم و لطیفی دارد و با استفاده از مواد اولیه ساده ای مثل ماست آماده می گردد. برای تهیه این دسر با ماست باید از ماست شیرین استفاده کنید. در صورتی که به فر دسترسی ندارید می توانید این دسر خوشمزه با ماست را در ماهیتابه و بدون فر نیز آماده کنید.

برای درست کردن کلوچه کنجدی باید ابتدا تخم مرغ، عصاره وانیل و پودر شکر الک شده را با هم ترکیب کنید. سپس برای 5 دقیقه مواد را با دور تند همزن ترکیب کنید تا حالت کرم رنگ و پفی شوند.

برای مطالعه ادامه مراحل درست کردن کلوچه کنجدی خانگی می توانید به مقاله مراجعه کنید.

16- چیز کیک کیوی

چیز کیک کیوی یخچالی و بدون فر یکی از خوشمزه ترین انواع دسر با ماست است که شما می توانید آن را به راحتی در منزل آماده کنید. در مجموع برای تهیه انواع مختلفی از چیز کیک می توانید از ماست استفاده کنید. برای درست کردن چیزکیک کیوی یخچالی ابتدا 2 بسته بیسکویت پتی بور یا دایجستیو (ساقه طلایی) را پودر کنید.

برای این کار، بیسکویت ها را در پاکت پلاستیکی زیپ دار بریزید و به خوبی بکوبید. پودر بیسکویت را با کره مخلوط کنید و هم بزنید تا کمی حالت خمیری بگیرد. سپس خمیر را داخل قالب بریزید و مواد روی چیز کیک را آماده کنید. برای مطالعه ادامه مراحل درست کردن چیز کیک کیوی می توانید به مقاله مراجعه کنید.

چیز کیک ژاپنی

چیزکیک ژاپنی یک نوع کیک نرم و پرطرفدار است که بافت بسیار لطیفی دارد و در طرز تهیه آن از ماست استفاده می گردد. چیز کیک ژاپنی را هم در فر و هم در پلوپز می توانید تهیه کنید. برای درست کردن چیز کیک ژاپنی در فر ابتدا باید زرد و سفیده تخم مرغ ها را از هم با دقت جدا کنید.

سپس در یک ظرف پیرکس پنیر، کره و شیر را با هم مخلوط کنید و به روش بن ماری نرم کنید. در طول نرم شدن این مواد به روش بن ماری با یک همزن دستی مواد را با هم مخلوط کنید تا کاملاً یکدست شوند. برای مطالعه ادامه مراحل درست کردن چیز کیک ژاپنی می توانید به مقاله مراجعه کنید.

سوالات متداول

در طرز تهیه انواع دسر با ماست بهتر است از چه نوع ماستی استفاده می گردد؟

به طور کلی در دستور تهیه انواع دسر با ماست معمولاً از ماست شیرین استفاده می گردد.

دسر با ماست و نشاسته چی درست کنم؟

زولبیا و لگیمات از جمله انواع دسر خوشمزه با ماست و نشاسته هستند.

دسر ساده با ماست چی درست کنم؟

گوشفیلی، خاگینه قاشقی، نان قندی، کلوچه کنجدی و … از انواع دسر ساده با ماست هستند.

دسر با ماست چکیده چی درست کنم؟

یکی از انواع دسر با ماست چکیده خورش ماست اصفهانی و چیزکیک ژاپنی است.

منبع: افق کوروش

به "طرز تهیه 17 دسر با ماست خوشمزه و مجلسی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرز تهیه 17 دسر با ماست خوشمزه و مجلسی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید