فصل جدید روابط پکن با واشنگتن

به گزارش وبلاگ لاوان، خبرنگاران : روابط میان این دو اقتصاد عظیم دنیا در بحبوحه مجموعه ای از مناقشات بر سر تجارت، حقوق بشر و منشأ کووید-19 به شدت خدشه دار شده است.

فصل جدید روابط پکن با واشنگتن

به گزارش وبلاگ لاوان به نقل از دنیای اقتصاد، وزیر امور خارجه چین دیروز شنبه 13 دی ماه گفت، روابط پکن با آمریکا به یک تقاطع جدید رسیده و ممکن است پس از یک دوره دشواری بی سابقه به راستا درست بازگردد. الجزیره و رویترز در گزارشی مشترک در 2 ژانویه 2021 نوشتند، روابط میان این دو اقتصاد عظیم دنیا در بحبوحه مجموعه ای از مناقشات بر سر تجارت، حقوق بشر و منشأ کووید-19 به شدت خدشه دار شده است. آمریکا در تازه ترین اقدام خود چندین کمپانی چینی را که گفته با ارتش ارتباط دارند در لیست سیاه قرار داد. وانگ یی، وزیر امور خارجه چین، در مصاحبه ای مشترک با خبرگزاری شینهوا و دیگر رسانه های دولتی گفت، سیاست های اخیر آمریکا در قبال چین به منافع هر دو کشور لطمه زده و خطرات عظیمی را برای دنیا به وجود آورده است.

وی اضافه کرد؛ اما در حال حاضر فرصتی برای هر دو کشور وجود دارد تا دریچه ای جدید از امید را بگشایند و دوره جدیدی از مذاکرات را شروع نمایند. الجزیره در گزارش خود نوشت، انتظار می رود انتخاب جو بایدن به عنوان رئیس جمهور روابط دو کشور را پس از 4 سال پر تنش در دوره ترامپ بهبود بخشیده و به دوره ای از ثبات برساند. ماه گذشته وانگ گفت که امیدوار است انتخاب جو بایدن اجازه دهد سیاست واشنگتن در قبال چین به عقلانیت بازگردد. با این حال، بایدن در 20 ژانویه وارد کاخ سفید خواهد شد و او هم در ادامه سیاست های ترامپ همچنان منتقد چین است. وانگ یی ضمن آنکه از آمریکا خواست تا به سیستم اجتماعی و راستا توسعه ای انتخاب شده توسط چین احترام بگذارد، گفت: اگر واشنگتن از اتفاقات درس گرفته باشد، درگیری ها میان این دو کشور حل می گردد. وی اضافه کرد: ما می دانیم که بعضی مردم در آمریکا نسبت به رشد و توسعه سریع چین نگران هستند اما پایدارترین رهبری این است که دائما باعث پیشرفت خودتان شوید، نه اینکه مانع پیشرفت دیگر کشورها شوید.

سیاستمداران در آمریکا چین را به سرپوش گذاشتن بر شیوع کووید-19 در مراحل ابتدایی اش، به تاخیر انداختن واکنش به آن و اجازه دادن به شیوع هرچه بیشتر و سریع تر این ویروس متهم نموده اند. اما وانگ یی گفت: چین نهایت کوشش خود را برای مبارزه با شیوع ویروس کرونا انجام داده و به دیگر کشورهای دنیا درباره آن هشدار داده است. وی تاکید نمود: ما با زمان جنگیدیم و اولین کشوری بودیم که این پاندمی را به دنیا گزارش داد. مطالعات نشان می دهد که پاندمی کرونا احتمالا در نقاط بسیاری از دنیا پدید آمده بود. وانگ یی تاکید نمود، چین امیدوار است دولت جدید آمریکا پس از درس دریافت از رویارویی ها با پکن که نه تنها در سطح دوجانبه بلکه در سطح دنیای نیز مضر بود، مذاکرات را از سر بگیرد.

وزیر امور خارجه چین توضیح داد، آنچه رخ داد ثابت می نماید که آمریکا کوشش دارد تا چین را سرکوب و یک جنگ سرد جدید شروع کند؛ جنگی که نه تنها به طور جدی به منافع مردم هر دو کشور لطمه زده بلکه باعث اختلالات جدی و شدید در دنیا شده است. از چنین سیاستی حمایت نخواهد شد و محکوم به شکست است. وانگ یی ضمن توصیف سیاست چین نسبت به آمریکا به عنوان سیاستی با ثبات و پایدار، اظهار کرد: پکن آماده است تا در روابطی که بر مبنای هماهنگی، همکاری و ثبات و همچنین عدم مداخله در امور داخلی و حکومتی یکدیگر است، شرکت کند.گزارش ها حاکی است که روی کار آمدن بایدن ضرورتا موجب دگرگونی های بنیادین در روابط دو کشور نخواهد شد. البته در بعضی حوزه ها شاهد کاهش احتمالی تنش خواهیم بود اما در دولت بایدن، احتمال مطرح شدن پرونده های حقوق بشری در زمینه اقلیت اویغور، تبت و سین کیانگ وجود دارد. بایدن شخصا بیان کرد که بعضی سیاست های تنبیهی ترامپ را ادامه خواهد داد، با این حال به نظر می رسد که چینی ها تخم مرغ های خود را در یک سبد قرار نداده اند.

وانگ یی، وزیر خارجه چین، در بخش دیگری از مصاحبه اش با شینهوا گفت: سال 2021 سال مهمی برای روابط چین و روسیه است و دو کشور به مرحله جدیدی از توسعه و همکاری وارد می شوند. در توسعه روابط بین دو طرف، ما هیچ محدودیت، مانع یا توقفی نداریم که نتوانیم همکاریمان را پیش ببریم. وی اضافه کرد: دو کشور به عنوان حامی استراتژیک، اولویت دیپلماتیک، فرصت توسعه و شریک دنیای، همکاری خود را گسترش می دهند و عمق می بخشند. در سال گذشته میلادی، روابط روسیه و چین در تمامی زمینه ها و با وجود چالش های ناشی از ویروس کرونا در بالاترین حد خود بود.

منبع: اقتصادنیوز

به "فصل جدید روابط پکن با واشنگتن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فصل جدید روابط پکن با واشنگتن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید