لزوم برخورد با ساخت و سازهای غیرمجاز در بستر حریم رودخانه های کهگیلویه و بویراحمد

خبرنگاران/کهگیلویه و بویراحمد مدیرکل مدیریت بحران استان کهگیلویه و بویراحمد، گفت: شهرداری ها و دهیاری ها نباید مجوزهای ساخت در بستر و حریم رودخانه ها و روان آب ها را بدهند بلکه باید با ساخت سازهای غیرمجاز برخورد کنند.

لزوم برخورد با ساخت و سازهای غیرمجاز در بستر حریم رودخانه های کهگیلویه و بویراحمد

وحید محمدی تبار در دومین جلسه کارگروه سیل، مخاطرات دریایی و امور آب، برق و آب و فاضلاب استان امروز 19 آبان ماه 98 در شرکت آب منطقه ای استان کهگیلویه و بویراحمد، اضافه کرد: مدیریت منابع آب و کنترل بحران سیل به یک برنامه مدون علمی و مشارکت عمومی نیازمند است.

وی اظهار کرد: در دهه اخیر جنگ های دنیای شکل تازه ای به خود گرفته، دنیا و بخصوص خاورمیانه از جنگ نفت به جنگ آب بدل جهت داده خواهد شد.

مدیرکل مدیریت بحران استان کهگیلویه و بویراحمد شرح داد: آب و محیط زیست یک اصل تعیین کننده در عرصه سیاست بین المللی دنیا شده است.

محمدی تبار ادامه داد: در تمامی کشور های توسعه یافته دنیا وقتی یک فرد کاندیدای ریاست جمهوری می شود در برنامه ها و شعار های انتخاباتی خود در کنار امنیت ملی، سیاست داخلی، رشد مالی و ... برنامه های زیست-محیطی فرد کاندیدا اعلام می شود.

وی بیان کرد: محیط زیست و آب یک اصل کلیدی در اتخاذ سیاست های بین المللی است

و این موضوع اهمیت مدیریت منابع آب و کنترل بحران احتمالی سیل را در استان که سرشار از منابع آب و روان آب هاست، نشان خواهد داد.

مدیرکل مدیریت بحران استان گفت: در سیل نوروزی یکی از استان های پیروز بودیم و همه دستگاههای اجرایی، خدمات رسان، نهاد های انقلابی، سپاه و صدا و سیما منسجم و هماهنگ پای کار بودند، تلاش کردند و بی خوابی ها دیدند اما نه تنها به لحاظ اعتبارات و تخصیص آن به استان خوب توجه نشد، بلکه این زحمات هم دیده نشد.

محمدی تبار اضافه کرد: بارش ها در استان کهگیلویه و بویراحمد بیشتر از خوزستان و لرستان بود اما گویا حتما باید اتفاق و خسارات سنگینی رخ می داد تا زحمات و تلاش های استان ما دیده شود.

وی بیان کرد: باید با یک اراده قاطع و با در اختیار داشتن ابزارهای قدرت اجرایی، مالی و قضایی از منابع آب، منابع طبیعی، محیط زیست و حریم رودخانه های استان حفاظت کنیم تا بتوانیم در سال های آینده از خطرات احتمالی سیل و طوفان در امان باشیم.

به گزارش خبرنگاران، مدیرکل مدیریت بحران استان کهگیلویه و بویراحمد، شرح داد: همه ما شعار مخالفت و مبارزه می دهیم ولی در عرصه عمل به دلایل مختلف نتایج مطلوب نمی گیریم.

محمدی تبار با بیان اینکه محدودیت های اختیارات و منابع و تداخل کاری ها زیاد است تاکید کرد: شهرداری ها و دهیاری ها نباید مجوز های ساخت در بستر و حریم رودخانه ها و روان آب ها را بدهند بلکه باید با ساخت ساز های غیرمجاز برخورد کنند.

وی ادامه داد: تغییر کاربری، زمین خواری، جنگل سوزی و برداشت ها در بستر رودخانه ها استقبال از سیل، خسارات و اقدامات اولیه برای ایجاد بحران های جبران ناپذیر را به همراه دارند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "لزوم برخورد با ساخت و سازهای غیرمجاز در بستر حریم رودخانه های کهگیلویه و بویراحمد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لزوم برخورد با ساخت و سازهای غیرمجاز در بستر حریم رودخانه های کهگیلویه و بویراحمد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید