پرکاربردترین تیرآهن های موجود در بازار فولاد کدامند؟

به گزارش وبلاگ لاوان، تیرآهن از جمله محصولات فولادی است که پایه و اساس هر ساخت و سازی می باشد. تیرآهن ها دارای انواع مختلف IPE، هاش و زنبوری است که پرکاربردترین آن IPE می باشد. اما هر کدام از این ها بسته به نوع ، عملکرد و ابعادی که دارند، در قسمت خاصی از سازه نقش ایفا می نمایند و بدون ان ها، کیفیت نهایی سازه را نمی توان تضمین نمود. تیراهن های ذوب آهن، تیرآهن کوثر اهواز، تیرآهن دنیا فولاد غرب و … از پرکاربردترین تیرآهن موجود در بازار هستند.

پرکاربردترین تیرآهن های موجود در بازار فولاد کدامند؟

تیرآهن چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

تیر فولادی یک محصول فولادی سازه ای است که برای تحمل بارهای سنگین در انواع سازه ها ساخته شده است. تیرهای فولادی در مقدار ها و انواع مختلفی وجود دارند، از این رو کاربردهای متفاوتی در ساخت سازه ها و ساختمان ها دارند. معینات یک سازه هندسه، مقدار و شکل تیرها را معین می نماید. تمامی تیراهن ها دارای دو قسمت بال و جان تیراهن است که بسته به شکل و ظاهر و البته زاوه بین این دو، نوع تیرآهن تعریف می شود. سطح مقطع تیرآهن ها می توانند به دو صورت I و H باشد.

یک ویژگی اصلی تیرآهن این است که اجرا و نصب آن بسیار آسان است و علاوه بر آن، می تواند چندین قطعه را به یکدیگر متصل کند.

تیرآهن ها به صورت پیش ساخته در ساختمان ها وجود دارند و پس از خریداری تنها باید در محل مناسب نصب شوند. بعلاوه پس از اتمام ساخت نیز امکان توسعه تیرآهن ها وجود دارد که این ویژگی آن را بسیار کاربردی می نماید.

انواع تیرآهن فراوری شده

یکی از موارد مهم به هنگام خرید تیرآهن، توجه به انواع و مدل های مختلف آن است. در این بخش می خواهیم در خصوص انواع تیرآهن صحبت کنیم تا با مدل های مختلف آن آشنا شوید.

 • تیرآهن IPE که به آن تیرآهن معمولی گفته می شود از لحاظ ظاهری شبیه به شکل I است. این شکل نشان می دهد که بال ها در ابتدا و انتهای تیرآهن به یک مقدار هستند. این مدل یکی از پرکاربردترین تیرآهن ها در ایران است که با استفاده از استانداردهای اروپا ساخته می شود و دارای یک ضخامت ثابت است.

 • تیرآهن INP مدل دیگری است که از استانداردهای 2 کشور روسیه و چین تبعیت می نماید و شکل ظاهری آن مانند تیرآهن معمولی به شکل حرف I است. تفاوت اصلی این مدل با نوع قبلی این است که ضخامت آن ثابت نیست و وقتی بدنه از تیرآهن فاصله می گیرد، ضخامت لبه ها نیز کم می شود.

 • تیرآهن IPB که به آن هاش نیز گفته می شود شبیه حرف لاتین H است. طول بال این مدل از انواع معمولی بیشتر است و به همین دلیل به آن، بال پهن نیز می گویند. این نوع دربرابر نیرو و فشارهای واردشده بسیار مقاوم است و همین مقاومت بالا باعث شده تا در صنایعی مانند اسکله و کشتی سازی به عنوان پرکاربردترین تیرآهن ها شناخته شود. تیرآهن هاش به 2 نوع جزئی تر سبک و سنگین تقسیم می شود. اگر حرف L در کنار تیرآهن بود نشان دهنده سبک بودن آن است اما اگر حرف V را مشاهده کردید بدانید که قطعه مورد نظر از نوع سنگین است.

 • آخرین مدل به تیرآهن لانه زنبوری یا CPE معروف است. اگر از روبه رو به این قطعه نگاه کنیم متوجه می شویم که قسمت اصلی یا جان های این تیرآهن چندضلعی و شبیه کندو زنبور است. همین شکل ظاهری نیز باعث شده را این نام به این مدل تعلق بگیرد.

اصلی ترین کاربردهای تیرآهن

 • همان طور که در ابتدا گفته شد، یکی از اصلی ترین کاربردهای تیرآهن ها در صنعت ساختمان سازی است که باعث بالارفتن مقاومت و استحکام سازه می شوند. بعلاوه این قطعه دربرابر خم شدن یا ترک خوردن بسیار مقاوم است.

 • معمولا هر مدل از تیرآهن ها، برای محل خاصی کاربرد دارند و برحسب همین موضوع ممکن است قیمت تیرآهن متغیر باشد. به عنوان مثال، انواع این قطعات که به شکل مربع هستند و بال های پهنی دارند در صنعت ساخت وساز به صورت عمودی و به عنوان ستون استفاده می شوند.

 • علاوه بر آن، بعضی از پرکاربردترین تیرآهن ها که تحمل فشار بالاتری دارند در اسکلت سازه به کار می روند تا آن را مقاوم تر نمایند.

 • یکی دیگر از موارد استفاده این قطعات در صفحات فولادی و کفی ستونی است زیرا ضخامت های گوناگونی دارند و قابل نصب در این محل ها هستند.

 • گاهی تیرآهن ها به صورت افقی قرار می گیرند به این صورت که 2 تیر عرضی در قسمت سقف قرار گرفته تا بار تیر اصلی به ستون ها منتقل شود. پس این ابزار در انتقال بار نیز کاربرد دارد.

 • گاهی از این قطعات به عنوان تیر اصلی استفاده می شود که به آن شاه تیر نیز می گویند که وظیفه اصلی آنها انتقال بار از تیر فرعی به ستون ها است.

پرکاربردترین انواع تیرآهن در بازار مصرف + کاربرد و کارخانه های فراوری نماینده

کارخانه های فراوری نماینده، انواع تیرآهن را در سایز های 8 الی 100 سانتی متری فراوری می نمایند اما پرکاربردترین تیرآهن ها در سایزهای 14، 16 و 18 هستند که معمولا سایز 18 سانتی متری آن نیز پرفروش تر و پرکاربردتر است.

از لحاظ شکل ظاهری و کاربرد نیز تیرآهن معمولی پراستفاده ترین نوع این قطعه است که برای سازه های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. رایج ترین مدل در ساخت وساز ایران و اروپا همین مدل است که از فولادی قوی ساخته می شود. اما کارخانه هایی که در ایران تیرآهن فراوری می نمایند، عبارتند از:

 1. کارخانه ذوب آهن اصفهان

 2. کارخانه تیرآهن فولاد ناب تبریز

 3. کارخانه تیرآهن اهواز

 4. مجتمع پروفیل صنعت ماهان

 5. مجتمع دنیا فولاد غرب

 6. مجتمع فولاد ظفر بناب

 7. کارخانه فولاد البرز ایرانیان

 8. مجتمع فولاد صنعت بناب

 9. کارخانه تیرآهن فولاد یزد

 10. کارخانه تیرآهن آریان فولاد

هر کدام از این کارخانه ها با توجه به تکنولوژی و دستگاه هایی که دارند، تیرآهن خود را در انواع مختلف فراوری می نمایند. حتی بعضی از آن ها فقط یک نوع تیراهن فراوری می نمایند. تیرآهن کوثر اهواز که فراوریی کارخانه فولاد اهواز است، در نوع تیرآهن IPE می باشد که در حال حاضر فقط در طول استاندارد یعنی12 متری و سایزهای 14، 16 و 18 فراوری می شود. استاندارد فراوری تیرآهن اهواز ،استانداردهای 1791 و DIN1025-5 است. تیرآهن کوثر اهواز به سبب ساختار و کیفیت فراوریی که دارد، دارای استحکام بالا در کنار وزن پایین است. از این رو خرید تیرآهن کوثر اهواز به قیمت کارخانه می تواند برترین گزینه برای خرید تیرآهن برای پروژه های عمرانی باشد چرا که از قیمت مناسب بترین نیز برخوردار است.

جمع بندی

پرکاربرد ترین نوع تیرآهن به نوع مصرف و سازه، بر می شود، اما در کل تیرآهن IPE را می توان پر کاربرد ترین نوع تیرآهن نامید که در سایزهای 12 الی 30 به وسیله کارخانه های متعددی فراوری می شود. سایز، ابعاد، کارایی، ساختار، شکل ظاهری تیرآهن معین نماینده عملکرد و وزن نهایی تیرآهن خواهد بود. از این رو می بایست به تک تک این موارد دقت داشت. کارخانه های مورد اعتماد و معتبر معمولا سابقه و تجربه بالایی در زمینه ساخت این قطعات دارند و بعلاوه از مواد اولیه مرغوب و درجه یک برای فراوری آنها استفاده می نمایند که یکی ازاین تیراهن های فراوریی تیراهن کوثر اهواز است. در زمان خرید حتما توجه داشته باشید که خرید مستقیم از کارخانه به علت بی واسطه بودن، می تواند بسیار به صرفه تر از خرید از بازار باشد اما به سختی امکان پذیر است از این رو خرید از مرجعی معتبر می تواند بسیار سودمند و بدون ضرر باشد. با تماس با کارشناسان فروش (https://ahanmelal.com/contact-us) آهن ملل (مرجع و ارائه دهنده قیمت انواع آهن آلات) و دریافت اطلاعات اولیه محصول بدون ریسک تیراهن مناسب را خریداری کنید.

چقدر می پسندید؟

منبع: اتاق

به "پرکاربردترین تیرآهن های موجود در بازار فولاد کدامند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پرکاربردترین تیرآهن های موجود در بازار فولاد کدامند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید