پیشگیری از مرگ های خاموش در فصل سرد

یک متخصص طب اورژانس ضمن تشریح علائم و نشانه های مسمومیت با مونواکسید کربن، گفت: طبق آمارها پس از استان تهران، بیشترین میزان مرگ ناشی از این نوع مسمومیت به ترتیب در استان های آذربایجان شرقی، خراسان رضوی، اصفهان و فارس اتفاق افتاده است.

پیشگیری از مرگ های خاموش در فصل سرد

دکتر غلامرضا معصومی در گفت وگو با خبرنگاران، درباره نحوه پیشگیری از مسمومیت با مونواکسیدکربن، گفت: یکی از مواردی که می تواند منجر به مسمومیت تنفسی گردد، گاز مونواکسیدکربن یا co است. باید بدانیم که این گاز بی رنگ و بی بو بوده و در اثر احتراق ناقص مواد سوختی فراوری می گردد.

عضو برد تخصصی سلامت در بلایا وزارت بهداشت، اضافه کرد: این گاز به خصوص در فصل های سرد سال به علت استفاده از بخاری، آب گرمکن، اجاق گازهای غیر استاندارد یا به علت سیستم تهویه نامناسب (دودکش) جان بسیاری از انسان ها را می گیرد. طبق آمارها پس از استان تهران، بیشترین میزان مرگ ناشی از این نوع مسمومیت به ترتیب در استان های آذربایجان شرقی، خراسان رضوی، اصفهان و فارس اتفاق افتاده است.

این متخصص طب اورژانس با بیان اینکه بی اطلاعی و نا آگاهی موجب استفاده ناصحیح از وسایل گرمازا و حرارتی می گردد، ادامه داد: این موضوع می تواند خطرات جدی و حتی مرگ را به دنبال داشته باشد. بنابراین انجام اقدامات پیشگیرانه در این زمینه لازم است.

معصومی با اشاره به برخی اقدامات پیشگیرانه در این زمینه، گفت: از وسایل گرمایشی استاندارد بهره ببرید، از وسایل گازسوز و گرمایشی بدون دودکش استفاده نکنید، قبل از استفاده از وسایل گرمایشی، دودکش را کنترل نموده و از باز بودن مسیر آن اطمینان حاصل کنید و روزنه های آن را با فویل های آلومینیومی یا روش های مناسب دیگر مسدود کنید. باید توجه کرد که ساده ترین راه برای کنترل دودکش، لمس کردن آن در هنگام روشن بودن بخاری است. در صورتی که دودکش سرد باشد، هواکشی و خروج دود انجام نمی گردد.

وی با بیان اینکه باید هر چند وقت یک بار، دودکش ها و وسایل گرمایشی یا پخت وپز را توسط افراد مجرب و آگاه کنترل کنید، اضافه کرد: دودکش بخاری هرچه کوتاه تر و مستقیم باشد، بهتراست. محل اتصالات دودکش نیز باید محکم باشد تا دودکش از جای خود بیرون نیاید. همچنین دودکش های بالای پشت بام باید دارای کلاهک مخصوص بوده و حداقل 75 سانتی متر از سطح پشت بام بالاتر باشند.

شعله وسایل گرمایشی باید آبی باشد

همه روزنه های جریان هوا را نبندید

معصومی با بیان اینکه نباید اتومبیل خود را در پارکینگ درب بسته به مدت طولانی روشن نگه دارید، ادامه داد: رنگ شعله وسایل گرمایشی یا پخت وپز باید آبی باشد، در غیر این صورت نشانه وجود نقص در وسیله، سیستم سوخت رسانی یا کمبود اکسیژن در محیط است. در این گونه مواقع نسبت به تعمیر و سرویس وسیله اقدام کنید. در عین حال در فصل زمستان همه روزنه های جریان هوا را در منزل یا محیط کار مسدود نکنید، به خصوص در اتاق خواب.

این متخصص طب اورژانس همچنین اظهار کرد: در صورت امکان از یک شناساگر گاز منو اکسید کربن در منزل بهره ببرید. این وسیله به محض انتشار گاز منو اکسید کربن در فضای منزل با صدای زنگ شما را آگاه نموده و از خطر نجات می دهد. همچنین از قرار دادن منقل یا شعله باز در زیر کرسی اکیدا اجتناب نموده و از نصب آبگرمکن در حمام نیز خودداری کنید.

معصومی اضافه کرد: از سوزاندن چوب یا ذغال درون خانه، چادر و محیط سربسته خودداری کنید، از قرار دادن لباس و اشیاء در نزدیکی بخاری خودداری کنید، از روش کف و صابون در ناحیه اتصال شلنگ ها از طریق گرمازا جهت اطمینان استفاده نموده و نحوه استفاده از وسایل گرمازا را بر اساس اقتضاء سن فرزندان تان، به آنها بیاموزید.

علائم مسمومیت با مونواکسیدکربن

وی در ادامه صحبت هایش به برخی علائم و نشانه های مسمومیت با منو اکسید کربن اشاره و اظهار کرد: سر درد و ضعف، سرگیجه و بی قراری، تهوع و استفراغ، تنگی نفس، خمیازه کشیدن بیش از حد و کاهش دید، کبودی دست و پا و دور لب ها از علائم مسمومیت با مونواکسید کربن است. باید توجه کرد که علائم مسمومیت با گاز مونواکسید کربن بسیار شبیه آنفلوانزاست و در نهایت منجر به تشنج، بیهوشی و مرگ می گردد.

معصومی با بیان اینکه افراد در صورت مشاهده چنین علائمی می توانند یکسری اقدامات و یاری های اولیه را انجام دهند، گفت: اولا خیلی فوری مصدوم را از منطقه آلوده، وارد هوای آزاد کنید، سپس کمربند و یقه مصدوم را شل نموده و راه هوایی را باز نگه دارید، سریعا با اورژانس 115 و در صورت احتیاج آتش نشانی 125 تماس بگیرید، در صورت توان احیاء قلبی – ریوی را شروع نموده و وسیله گرمازا را خاموش و درب و پنجره ها را باز کنید.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "پیشگیری از مرگ های خاموش در فصل سرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیشگیری از مرگ های خاموش در فصل سرد"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید