چگونه رژیم غذایی سالم اما ارزان داشته باشیم؟

به گزارش وبلاگ لاوان، چگونه رژیم غذایی سالم اما ارزان داشته باشیم؟ به طور کلی تصور می گردد که یک رژیم غذایی سالم سرشار از سوپرفود ها و مواد مغذی مفید برای بدن و مضر برای حساب بانکیتان است. ولی خوردن غذای سالم نیازی به هزینه زیاد ندارد. داده های منتشر شده از سوی موسسه امور مالی Institute of Economic Affairs یا به اختصار IEA نشان داد است که غذا های سالم کمتر از از همتایان غیرسلامت خود هزینه بر هستند.

چگونه رژیم غذایی سالم اما ارزان داشته باشیم؟

وبلاگ لاوان|در دنیایی که یک بسته کوچک از مواد غذایی چندین هزار قیمت دارد شنیدن واژه ارزان و سلامت همانند دیدن یک دریاچه پر از آب در یک کویر است. اما این موضوع واقعیت دارد و شما می توانید مواد مغذی سالمی را پیدا کنید که ارزان قیمت هستند.

به گزارش وبلاگ لاوان، به طور کلی تصور می گردد که یک رژیم غذایی سالم سرشار از سوپرفود ها و مواد مغذی مفید برای بدن و مضر برای حساب بانکیتان است. ولی خوردن غذای سالم احتیاجی به هزینه زیاد ندارد. داده های منتشر شده از سوی موسسه امور مالی Institute of Economic Affairs یا به اختصار IEA نشان داد است که غذا های سالم کمتر از از همتایان غیرسلامت خود هزینه بر هستند.

بسیاری از افراد دوست دارند رژیم غذایی سالمی داشته باشند، اما در عمل، هزینه های بالای یک رژیم غذایی سالم می تواند مانع آن ها گردد. براساس اعلام شورای بین المللی اطلاعات غذایی IFIC، سی درصد از آمریکایی ها با سطح سلامتی متوسط و ضعیف به خاطر هزینه های بالا، غذا های ارزان تر را انتخاب می نمایند. بااین حال، ناامید نشوید، زیرا راه هایی برای تغذیه سالم، اما ارزان وجود دارد. با ادامه این مطلب همراه شوید تا بدانید چگونه یک رژیم غذایی سالم، اما ارزان داشته باشید.

بدن برای عملکرد مناسب روزانه به مقدار کالری مشخصی احتیاج دارد. این عدد در میان افراد مختلف متفاوت است؛ بنابراین شما باید بدانید که هر روز چه مقدار سوخت وارد بدن تان کنید. برای این کار بعضی ابزار های آنلاین محاسبه وجود دارند که به شما می گویند با توجه به وزن و سایر ویژگی ها هر روز باید چه مقدار کالری مصرف کنید. بااین حال، اگر به شمارش کالری و آنالیز وعده های غذایی تان تمایلی ندارید، بهتر است به صدای بدن تان گوش دهید.

فرض کنید معده تان باک خودرو است. شما نمی توانید بیش از ظرفیت باک در آن بنزین بریزید. اگر فقط وقتی گرسنه هستید (نه در مواقع استرس و بیکاری) غذا بخورید، می توانید از پرخوری و خرج بیش ازحد پول تان جلوگیری کنید.

آیا به طور منظم بخشی از غذا ها را بدون استفاده دور می ریزید؟ با دانستن میزان غذای مورداحتیاج، میزان غذای مصرفی و میزان غذای دورریزتان بهتر می توانید سلامتی تان را ازطریق تغذیه بهبود بدهید.

برای جلوگیری از اسراف مواد غذایی، از خودتان بپرسید چرا مواد غذایی را دور می ریزید. شاید به این دلیل است که در زمان گرسنگی به خرید می روید و سبد خریدتان را با مواد غذایی بیشتر از احتیاجتان پر می کنید؛ شاید هم نداشتن زمان و انگیزه کافی برای آشپزی باعث دورریختن مواد غذایی تان می گردد. آنالیز عادات تان می تواند به شما یاری کند بفهمید چرا پول بیش ازحد صرف خرید غذا می کنید یا چرا غذای اضافی را دور می ریزید. زمانی که ریشه مشکل تان را پیدا کردید، می توانید راه هایی برای حل آن پیدا کنید.

آیا غذا هایی می خرید که به آن ها احتیاج ندارید؟ برای حل این مشکل، از قبل فهرستی تهیه کنید و تنها براساس آن خرید کنید.

آیا زمان کافی برای آشپزی ندارید؟ می توانید برای حل این مشکل بخشی از غذای مورداحتیاجتان را در زمان بیکاری آماده کنید تا بعدا در وقت تان صرفه جویی گردد.

حتی اگر قصد کاهش وزن نداشته باشید، باز هم کاهش میزان غذای خریده شده می تواند به سبک زندگی سالم تر و کمتر پول خرج کردن بینجامد. برای این کار بهتر است ابتدا با حذف غذا های اضافیِ نه چندان سالم مانند دسر ها آغاز کنید.

باوجود اینکه مصرف میان وعده ها می تواند بخشی از سبک زندگی سالم باشد، حتما با هدف مشخص (و نه برای سرگرمی) میان وعده بخورید. برای جلوگیری از پرخوری، به جای خرید سبدی پر از چیپس و هله هوله ها بهتر است از میان وعده های سالم بهره ببرید. وقتی برای خرید به فروشگاه می روید، غذا های سالمی را که در لیست تان مشخص نموده اید، بخرید و از گشتن بی مورد در قفسه غذا های تولید شده و کم ارزش خودداری کنید.

سبزیجاتی مانند هویج و کرفس در کنار مغز ها و میوه ها میان وعده های سالمی هستند. البته بعضی از انواع چیپس های سالم نیز در دسترس هستند، اما معمولا قیمت بالایی دارند. بهتر است به جای آن ها گزینه های سالم تری انتخاب کنید. حتی اگر حوصله داشته باشید، خودتان می توانید در خانه چیپس خانگی درست کنید.

از قبل می توانید برای زمان های گرسنگی تان در روز یک یا دو میان وعده سالم مشخص کنید. با این روش، از وسوسه صرف پول اضافی برای غذا های پرکالری و کم ارزش جلوگیری خواهید کرد.

امروزه باوجود اینترنت، اطلاعات درست و مناسب زیادی درباره تغذیه خوب وجود دارد. اما بسیاری از اوقات، این اطلاعات در میان انبوه اطلاعات غلط غرق می شوند. امروزه اینترنت پر از رژیم های غذایی ای است که تا مدتی رایج می شوند و با ادعا های فریب دهنده و جادویی، فرد را به دنبال کردن شان ترغیب می نمایند؛ بنابراین پیش از تغییر در سبک زندگی تان، مطمئن شوید که این تغییرات برمبنای واقعیت های علمی باشند.

اگر می خواهید یک رژیم غذایی را آغاز کنید، ابتدا به خوبی درباره فواید، خطرات و میزان اثرگذاری آن تحقیق کنید. آغاز رژیم های غذایی رؤیایی با وعده های معجزه آسا می تواند وسوسه نماینده باشد، ولی ممکن است معایب بعضی رژیم ها از فوایدشان بیشتر باشد، به ویژه اگر این رژیم ها سرشار از غذا های گران قیمت، ولی نه چندان مفید باشند.

یک عامل مهم در تغذیه بهتر و صرفه جویی در هزینه ها، انتخاب فروشگاه مناسب است. با انتخاب فروشگاه درست می توانید از مزایای برنامه های تخفیف آنها برخوردار شوید؛ شاید با این کار، بودجه تان بتواند جواب گوی غذاهای سالم تری باشد. با نگه داشتن فاکتورهای خرید قبلی و آنالیز الگوی خریدتان می توانید بفهمید که خرید از چه فروشگاه هایی بیشتر به نفع تان است.

غذا های خانگی معمولا سالم تر و ارزان تر از غذا های منجمد و غذا های بیرون هستند. برای کسانی که آشپزی ننموده اند، شاید زحمات آشپزی و غذا درست کردن بیشتر از مزایای آن به نظر بیاید؛ اما یادگرفتن بعضی مهارت های ابتدایی آشپزی نیز می تواند به شما یاری کند که خودتان در خانه غذا های مفیدی درست کنید. برای آشپزی احتیاج نیست پول زیادی صرف کلاس های پیشرفته آشپزی بکنید؛ می توانید در وب سایت ها جست وجو کنید تا بتوانید به دستورالعمل های ارزان، ولی مفید دست پیدا کنید.

با آموختن مقدمات و اصول ابتدایی آشپزی می توانید با ایجاد تغییراتی غذا های سالم تری درست کنید. مثلا می توانید به جای سرخ کردن غذاها، آن ها را بپزید یا مواد اولیه سالم تری مانند گل کلم را جایگزین مواد ناسالم کنید. با حذف مواد نگهدارنده، مواد مصنوعی و سایر افزودنی های موجود در غذا های تولید شده می توانید در جهت درست گام بردارید.

غذا خوردن در رستوران می تواند باعث وسوسه تان به پرخوری یا خرج کردن پول زیاد گردد؛ بنابراین بهتر است دفعات رستوران رفتن تان را محدود کنید.

بااین حال اگر می خواهید به رستوران بروید، بهتر است از قبل، منوی غذای آنجا را ببینید. امروزه بسیاری از رستوران ها بخشی از منوی غذایی شان را به غذا های سالم اختصاص می دهند. این روز ها می توان به راحتی در هر جایی انواع سالاد سالم پیدا کرد؛ اما بهتر است در منوی رستوران ها به دنبال غذا های مفیدی بگردید که برای تان هیجان انگیزتر باشند.

با برنامه ریزی قبل از رفتن به رستوران می توانید از اتلاف پول تان جلوگیری بکنید؛ زیرا این گونه دقیقا می دانید که قصد سفارش چه چیز هایی را دارید و با بعضی موارد اضافی مانند پیش غذا یا دسر های گران قیمت وسوسه نمی شوید.

همچنین حواس تان به مقدار غذای مصرفی تان باشد؛ زیرا بسیاری از رستوران ها بیش از احتیاج هر وعده فرد، غذا سرو می نمایند. می توانید غذای تان را با دوست تان تقسیم کنید یا بخشی از آن را با خود ببرید و بعدا بخورید.

اگر می خواهید رژیم غذایی سالم تری داشته باشید، مشخص هدف برای تغذیه سالم می تواند به افزایش انگیزه شما یاری بکند. مثلا اگر می خواهید عادت مصرف بیش ازحد چیز های شیرین و پُر از شکر را ترک کنید، باید بدانید در روز چه چیز های شیرینی را مصرف می کنید. سپس باید یک هدف یک هفته ای برای کاهش مصرف شکر ایجاد کنید و رفته رفته مقدار آن را کاهش دهید تا درنهایت، عادت تغذیه ای بهتری در خودتان ایجاد کنید.

فقط واقع بین باشید. اگر هدف سختی را در نظر بگیرید، امکان شکست خوردن تان نیز افزایش می یابد. اولویت های تان را کنترل کنید. اگر می خواهید رژیمی کاملا ارگانیک داشته باشید، باید بدانید که تأثیر دنبال کردن این رژیم بر بودجه تان چگونه است. بااینکه سلامت بدن تان باید در اولویت باشد، ولی این امر نباید شرایط مالی تان را مختل کند. یادتان باشد سبک زندگی سالم برای هر فردی متفاوت است. شما باید سبک زندگی سالمِ مناسب خودتان را پیدا کنید.

منبع: فرادید

به "چگونه رژیم غذایی سالم اما ارزان داشته باشیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه رژیم غذایی سالم اما ارزان داشته باشیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید