گزارش ، بازگشت روسیه به گروه 7 تا چه اندازه واقع بینانه است؟

به گزارش وبلاگ لاوان، رئیس جمهوری روسیه تمایل زیادی برای بازگشت این کشور به ترکیب گروه 7 نداشته و نقش این باشگاه در تحولات بین المللی را چندان قابل توجه نمی داند و به نظر می رسد که مسکو هیچ پیش شرطی را در این رابطه نخواهد پذیرفت.

گزارش ، بازگشت روسیه به گروه 7 تا چه اندازه واقع بینانه است؟

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ لاوان، دمیتری پسکوف سخنگوی دفتر ریاست جمهوری روسیه در تفسیر نظریه امکان بازگشت روسیه به چارچوب گروه جی-7 یادآور شد که برای بازگشت روسیه به گروه 8، ضروری است تا دیدگاه همه شرکت نمایندگان در گروه 7 معین گردد، در حالی که فعلاً تنها دو نفر از رهبران آن، یعنی دونالد ترامپ و امانوئل ماکرون، روسای جمهوری آمریکا و فرانسه دیدگاه خود در این باره را مطرح نموده اند. پسکوف گفت: گروه 7 دارای اعضای دیگری هم هست. ما فعلاً درباره تمایل دو نفر از آنها اطلاع داریم. ضروری است تا نظرات دیگر اعضای این گروه هم معین گردد.

بر اساس اطلاعات رسانه های غربی، روز گذشته دونالد ترامپ و امانوئل ماکرون در جریان گفت وگوی تلفنی خود اعتراف کردند که مشارکت روسیه در نشست سران گروه 8 در سال 2020 مسئله ای منطقی خواهد بود. ترامپ یادآور شده که مخالفتی با بازگشت روسیه به گروه 7 ندارد و میخواهد این مسئله را در نشست سران گروه هفت در فرانسه که قرار است از 24 الی 26 ماه آگوست (دوم الی چهارم شهریورماه) برگزار گردد با همتایان خود در میان خواهد گذاشت.

ماکرون نیز گفته است که بازگشت روسیه به گروه 8 ، بدون حل و فصل بحران کنونی در اوکراین، اشتباه راهبردی برای گروه 7 خواهد بود.

در همین رابطه آنگلا مرکل صدراعظم آلمان نیز یادآور شده است که پیشرفت در تحقق توافقنامه مینسک برای حل و فصل مناقشه نظامی در شرق اوکراین، می تواند شرایط جدیدی برای بازگشت روسیه به ترکیب گروه هشت فراهم کند.

علاوه بر آمریکا و فرانسه، کشورهای انگلیس، آلمان، ایتالیا، کانادا و ژاپن نیز در گروه 7 عضویت دارند.

آلکسی پوشکوف رئیس کمیته سیاست اطلاعاتی شورای فدراسیون (سنای) روسیه در تفسیر اظهارات رهبران کشورهای غربی درباره امکان بازگشت روسیه به ترکیب گروه هشت، گفت: کوشش بعضی کشورها برای مشروط کردن بازگشت روسیه به ترکیب گروه هشت، غیرقانونی و غیر قابل قبول است.

به گفته این سناتور روس، اگر کشورهای گروه هشت مایل هستند که وضعیت کنونی بدون حضور روسیه ادامه پیدا کند، این انتخاب خود آنهاست.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه نیز شب گذشته در انتها مذاکرات خود با سائولی نینیسته رئیس جمهوری فنلاند در هلسینکی در ایین باره گفت که مسکو هرگونه تماس با کشورهای عضو گروه 7 را مفید ارزیابی نموده و بازگشت روسیه به ترکیب گروه 8 را غیرممکن نمی داند.

ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه نیز اعلام نموده است که موضوع بازگشت این کشور به ترکیب گروه هشت، ضروری است به صورت تخصصی مورد آنالیز قرار بگیرد.

گروه هشت کشور بزرگ صنعتی دنیا از سال 1998 ایجاد شد. در سال 2014 و بعد از الحاق شبه جزیره کریمه به ترکیب فدراسیون روسیه، این گروه به گروه هفت تقلیل یافت و رهبران کشورهای عضو آن شرکت در نشست سران گروه 8 که قرار بود در بندر سوچی در خاک روسیه برگزار گردد را تحریم نموده و به جای آن در بروکسل و بدون حضور روسیه جمع شدند.

روزنامه نیزاویسیمایا گازیتا درباره این مسئله نوشته است: رئیس جمهوری آمریکا با مطرح نمودن مسئله بازگشت روسیه به گروه هشت در واقع چالشی برای رقبای سیاسی خود که از موضوع نفوذ روسیه در امور داخلی آمریکا علیه وی استفاده می نمایند، به وجود آورده است. البته به نظر می رسد که این موضوع صرفاً جنبه تبلیغاتی نداشته باشد و مسئله بازگشت روسیه در نشست سران گروه هفت در فرانسه مورد آنالیز قرار بگیرد.

این مسئله را یک مقام مطلع در محافل دیپلمات فرانسوی در مصاحبه با این روزنامه مورد تایید قرار داده و یادآور شد که مسئله بازگشت روسیه در نشست سران گروه 7 مورد آنالیز قرار خواهد گرفت، البته نباید انتظار معینی از این مسئله داشت.

موضع گیری روسیه در این رابطه بدین شکل است که ترکیب گروه 8 دیگر مدتهاست که منسوخ شده است. این مسئله در دیدار چند روز قبل پوتین و ماکرون در فرانسه نیز مطرح گشت. رئیس جمهوری روسیه در پاسخ به سوال یکی از وبلاگ لاوان در این باره گفت: ما هرگز از چنین مسئله ای خودداری ننموده ایم. زمانی سایر رهبران کشورهای گروه هشت قرار بود در نشست سران گروه 8 در سوچی شرکت نمایند، ولی شرکای ما از آمدن به روسیه خودداری کردند. در هر زمانی ما حاضر هستیم تا شرکای خود در گروه هفت را بپذیریم.

پوتین یادآور شد، البته به طور کلی سازمان های بین المللی مختلفی وجود دارند که به مراتب نقش قابل توجه و چشمگیرتری در روند اوضاع بین المللی می گذارند.

ترامپ می خواهد روسیه را به کشورهای غربی متمایل نموده و از چین دور سازد

در محافل کارشناسی بر این عقیده هستند که اظهارات ترامپ درباره بازگشت روسیه به ترکیب گروه هشت می تواند عواقب معینی در پی نداشته باشد.

آندری سوشنتسوف مدیر باشگاه والدای و مدیر موسسه تحقیقات بین المللی دانشگاه روابط بین الملل روسیه به این روزنامه گفته است: ترامپ این مسئله را برای به چالش کشیدن مخالفان سیاسی خود مطرح نموده است. رئیس جمهوری آمریکا برای نخستین بار در اوایل سال 2017 مسئله بازگشت روسیه به گروه 8 را مطرح نمود که این مسئله یکی از موارد اتهامات وارده به وی از سوی مخالفان وی در حزب دموکرات شده بود. البته وی همچنین تمایل داشت که تحریم ها علیه روسیه لغو شوند. در مجموع می توان گفت که ترامپ چندان هم به گفته های خویش پایبند نمی ماند.

به عقیده این کارشناس، البته این به منزله آن نیست که ترامپ تمایل زیادی برای بازگشت روسیه دارد. ظاهراً وی این عقیده است که گروه هفت یکی از مراکز بزرگ دنیای است که تصمیمات هماهنگی در رابطه با مسائل دنیای گرفته و نقش غرب در روند تحولات بین المللی را تقویت می نماید. تمایل وی برای بازگشت روسیه به این گروه ممکن است برای این باشد که روسیه به بخشی از دنیا غرب باشد و از چین فاصله بگیرد.

وی یادآور شد البته باید پذیرفت که گروه هفت سازمان چندان منحصربه فرد و دارای نقش اساسی در دنیا نیست گروه 20 نیز همین وضعیت را دارد. در حقیقت نقش اصلی در راهنمایی روند تحولات دنیای را شورای امنیت سازمان ملل ایفا می نماید.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "گزارش ، بازگشت روسیه به گروه 7 تا چه اندازه واقع بینانه است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش ، بازگشت روسیه به گروه 7 تا چه اندازه واقع بینانه است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید