توسعه سامانه های نمک زدایی از منابع آب ژرف در دستورکار نهاده شد

به گزارش وبلاگ لاوان به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، با توجه به کاهش ورودی آب به چاه نیمه ها و لزوم تأمین و فراوری آب شرب پایدار در استان سیستان و بلوچستان، لزوم استفاده از دستاوردهای فناورانه شرکت های دانش بنیان ایرانی در مورد اکتشاف آب های ژرف، در راستای برطرف چالش های آب شرب و جهت بهره مندی از ظرفیت این منابع تفاهم نامه ای بین سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری و علی اکبر محرابیان وزیر نیرو منعقد شد.

توسعه سامانه های نمک زدایی از منابع آب ژرف در دستورکار نهاده شد

از اهداف این تفاهم نامه می توان به ارتقای تاب آوری و کاهش وابستگی به منابع آبی برون مرزی تأمین کننده آب استان سیستان و بلوچستان، استفاده بهینه از سرمایه گذاری ها و تجربیات موجود در معاونت علمی و فناوری به منظور کاهش هزینه ها و تسریع در دسترسی به آب آشامیدنی سالم و توسعه فناوری مرتبط با مطالعات اکتشاف، حفاری و استحصال از منابع آب های ژرف اشاره نمود.

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای بهره مندی از توان شرکت های دانش بنیان و سرمایه گذاران داخلی برای مطالعات، اکتشاف، حفاری و استحصال آب شرب در استان سیستان و بلوچستان از منابع آب ژرف اقداماتی را در دستورکار خود قرار داده است و وظیفه انتقال و توزیع آب استحصال شده از چاه های مطالعاتی اکتشافی موجود و طرح های بعدی، طبق این تفاهم نامه بر عهده وزرات نیرو خواهد بود.

تا به امروز 3 چاه ژرف در منطقه سیستان با هدف ارتقای فناوری های اکتشاف و حفاری به مرحله بهره برداری رسیده که امکان تأمین آب شرب مردم این منطقه را تسهیل نموده است. پس از بررسی کیفی آب استحصال شده، فناوری بهینه برای تصفیه هرکدام از این منابع معین و با مشارکت شرکت های دانش بنیان، واحدهای نمک زدایی طراحی و ساخته شد.

از جمله این سیستم ها، دستگاه نمک زدایی به روش الکترودیالیز معکوس در محل چاه شماره 3 سیستان و بعلاوه دستگاه نمک زدایی RO با فیلتر سرامیکی در محل چاه شماره 2 سیستان با حمایت ستاد توسعه فناوری های آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به صورت پایلوت در هفته دولت به بهره برداری رسیده و وارد شبکه آب شرب شد.

این تفاهم نامه با هدف توسعه فناوری های به کار رفته در پایلوت های پیروز اجرایی شده و هم افزایی بیش از پیش میان اکوسیستم فناوری و ساختار اجرایی کشور در حوزه آب به امضا رسیده است گه جریان جدیدی در پاسخگویی عالمانه به مباحث شناخت منابع و تأمین آب کشور فراهم می نماید.

منبع: خبرگزاری مهر

به "توسعه سامانه های نمک زدایی از منابع آب ژرف در دستورکار نهاده شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توسعه سامانه های نمک زدایی از منابع آب ژرف در دستورکار نهاده شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید