رویکردی نوین در مدیریت پسماند با پلتفرمهای دیجیتال

به گزارش وبلاگ لاوان، یکی از معضلات اصلی محیط زیست در عصر حاضر افزایش بی رویه پسماند است. آمار فائو نشان می دهد که در سطح جهانی، یک سوم غذای تولید شده برای تغذیه انسان هدر می رود که بالغ بر 3/1 میلیارد تن در سال است. بعلاوه میانه میزان کربن هدر رفت مواد غذایی در حدود 4/4 گیگاتن دی اکسید کربن در هر سال است که نزدیک به نرخ تولید کل گازهای گلخانه ای است.

رویکردی نوین در مدیریت پسماند با پلتفرمهای دیجیتال

درحالی که تولید پسماند غذایی در تمام مراحل زنجیره تأمین مواد غذایی در کشورهای پیشرفته رخ می دهد، اما مراحل بعدی (به عنوان مثال: مصرف خانوارها) بیش ترین سهم را در تولید پسماند دارند.

به عنوان مثال Marthinsen و همکاران (2012) تخمین زدند که بخش مهمانداری و هتلداری در چهار کشور اسکاندیناوی (دانمارک، فنلاند، نروژ و سوئد) سالانه 680,000 تن پسماند غذایی تولید می کند. داده ها نشان می دهد که کشورهای پیشرفته سرانه بالاتری از کشورهای در حال توسعه در مسائل مربوط به مواد غذایی دارند.

گزارش مطالعه فائو بیان می کند که اندازه غذایی که هدر می رود به اندازه ای است که می تواند به 800 میلیون فقیر در جهان برسد. به عنوان مثال: کشور اندونزی دومین تولیدکننده بزرگ پسماند غذایی در جهان است که سالانه 13 میلیون تن زیاله تولید می کند که با این حجم از هدر رفت غذا می توان به 28 میلیون نفر مواد غذایی رساند.

بر اساس گزارشی که از طریق پژوهشگاه فضای مجازی گردآوری شده است، ایران نیز از جمله کشورهایی است که هرساله درصد بالایی از مواد غذایی تولیدی در آن هدر می رود. طبق برآوردهای فائو هرروز به ازای هر نفر 134 کیلوکالری غذا در ایران به هدر می رود.

گفته می شود 35 درصد محصولات کشاورزی تولیدی در ایران هدر می رود. بر این اساس از 100 میلیون تن محصول کشاورزی تولیدی در کشور 35 میلیون تن در سال دور ریخته می شود. این رقم معادل غذای 15 میلیون نفر است. در این زمینه می توان به 30 درصد ضایعات در نان، 25 تا 30 (و حتی 50) درصد ضایعات در میوه و سبزی ها، 10 درصد ضایعات در برنج، 25 درصد ضایعات در خرما و … اشاره کرد. سهم ایران از کل غذایی که هرسال در جهان به هدر می رود 7/2 درصد اعلام شده است.

ضرر مالی وارده به کشورهای مختلف از طریق هدر رفت غذا چقدر است؟

طبق گزارش فائو میانه هزینه مستقیم هدر رفتن مواد غذایی در هر سال 1 تریلیون دلار در سرتاسر جهان برآورد می شود. به عنوان مثال: اندونزی سالانه حدود 13 میلیون تن پسماند تولید می کند که ضرر مالی وارده به این کشور از این طریق حدود 2 میلیارد دلار برآورد شده است. مطالعات صنعتی نشان می دهد که ضایعات غذایی به وجود آورنده یک فرصت سود 18 میلیارد دلاری برای خرده فروشان مواد غذایی است و خرده فروشان قادر به کسب به طور میانگین 5 دلار در ازای هر 1 دلار سرمایه گذاری در کاهش ضایعات مواد غذایی هستند.

بررسی نمونه های پیروز استفاده از پلتفرم دیجیتال در رابطه با مدیریت پسماند

پیشرفت فناوری امری اجتناب ناپذیر است که بشر همواره به الاجبار یا به اختیار با آن همراه می شود. این سوالات که چشم انداز استفاده از پلتفرم های دیجیتال در مدیریت محیط زیست چگونه است؟ و تقاضای آن در آینده چقدر خواهد بود؟ زمینه فعالیت های آن تا کجا پیش خواهد رفت سؤالاتی است که از طریق مطالعه مقالات و پژوهش های روز و بررسی روند مدیریتی دولت ها تا حدود زیادی قابل حدس است.

در ادامه به بررسی نمونه های از دستاورد و پژوهش کشورهای مختلف در زمینه استفاده از پلتفرم های دیجیتال و اینترنت اشیا در مدیریت پسماند و بازیافت آن خواهیم پرداخت، که به ترتیب شامل موارد زیر است:

1. مدل های کسب وکار مبتنی بر پلتفرم:

در نمونه اول بررسی شده است که چگونه مدل های تجاری مبتنی بر پلتفرم می توانند به پایداری در محیط زیست یاری کنند چرا که پسماند غذایی چالشی برای رشد پایدار در شرکت هایی است که در بخش خدمات غذایی در کشورهای پیشرفته فعالیت می کنند.

یافته ها نشان داده که شبکه ارزشی (کاربر، تولیدکننده و پشتیبانی شبکه) و گزاره ارزش پایدار (ابعاد مالی، محیطی و اجتماعی) به عنوان عناصر کلیدی برای پرداختن به پایداری در پلتفرم های مبتنی بر کسب وکار است.

پلتفرم های دیجیتال (مانند برنامه های کاربردی آنلاین و سیستم های گزارش دهی داخلی) فرصت های زیادی را فراهم می کنند که شامل استفاده کارآمدتر از منابع طبیعی و روش های کاهش هزینه های مرتبط با پسماند هستند. بااین حال، مطالعات تجربی بر روی پلتفرم های دیجیتال کمیاب هستند، زیرا مسئله ای تازه است و دستیابی به داده های مرتبط مشکل است.

در کسب وکار پایدار مبتنی بر پلتفرم، گزاره ارزش با جنبه های مالی، محیطی و اجتماعی پایداری درهم تنیده شده اند. یافته ها نشان داده است که بعد مالی بر کاهش هزینه ها، ایجاد درآمد از پسماند، افزایش دیده شدن برند شرکت ها و رستوران ها و یافتن مشتریان تازه تمرکز دارد.

بعد محیطی شامل توجه به استفاده کارآمدتر از منابع طبیعی و درنتیجه کاهش گازهای مضر برای محیط زیست از پسماند است و بعد اجتماعی حول برابری و عدالت برای گروه های ذی نفع مختلف می چرخد و آگاهی در خصوص مسئله پسماند غذا در جامعه را افزایش می دهد.

2. بازیابی پسماند غذایی

در خصوص نمونه بعدی یک راه حل نوآورانه مبتنی بر پلتفرم است که برای حل مسائل ضایعات غذایی در کشور اندونزی مورد بررسی قرار گرفته است.

نتایج به دست آمده در این پژوهش نشان می دهد که از آنجایکه هنوز افراد زیادی در اندونزی هستند که در خط فقر بسر می برند و نمی توانند روزانه غذای کافی بخورند و از طرفی دیگر اندونزی به دلیل سرانه مصرف مواد غذایی رتبه دوم را دارد. این راه حل نوآورانه مبتنی بر پلتفرم برای یاری به پخش غذا در اندونزی با توزیع بهتر و ایجاد یک دسترسی غذای عادلانه تر به مردم فقیر و تغذیه ضعیف در بچه ها، به وجود آمد.

3. بستر اینترنت اشیا برای تشویق بازیافت در یک شهر هوشمند

در نمونه ای دیگر استفاده از پلتفرم اینترنت اشیا برای تشویق بازیافت در یک شهر هوشمند است. شهرها به منبعی خاتمه ناپذیر از داده های تولیدی تبدیل شده اند که پس از پردازش، به اطلاعات مفیدی برای تصمیم گیری و بهبود فرآیندهای اجرا شده در آن تبدیل می شوند. در این مجموعه از فرآیندها، فرآیندهای بهینه سازی مسیرهای جمع آوری پسماند برجسته شده اند.

این اطلاعات همچنین امکان ایجاد مکانیسم هایی را فراهم می کند تا شهروندان را برای بازیافت پسماند تشویق کنند. بنابراین، در این نوع پلتفرم، یک پلتفرم اینترنت اشیا براساس مدلی از عوامل ارائه شده است که امکان جذب، تحلیل و تصمیم گیری برای تشویق فرآیند بازیافت پسماند در شهر را فراهم می کند و همچنین امکان ایجاد مسیرهای بهینه برای جمع آوری پسماند با توجه به شرایط اشغال کانتینرها را فراهم می کند.

گروه کشاورزی و منابع طبیعی دیجیتال پژوهشگاه فضای مجازی در جمع بندی این گزارش تاکید کرده است: استفاده از پلتفرم های دیجیتال می توانند ما را در رسیدن به مدیریتی سریع و در دسترس برای همگان در رابطه با پسماند به خصوص دورریز مواد غذایی یاری کنند.

در ایران یکی از علل ایجاد مسائل محیط زیستی نبود آگاهی جمعی و استفاده نادرست از خدمات اکوسیستم هاست. ازاین رو با استفاده از پلتفرم های دیجیتال می توان آموزش محیط زیست را در سطوح شهری و روستایی در بین جوامع محلی افزایش داد چرا که دسترسی به اینترنت در بیشتر نقاط ایران فراهم است و استفاده از پلتفرم ها را بسیار راحت تر خواهد کرد و از طریق آن می توان در منطقه ها شهری بر روی آموزش تفکیک پسماند از مبدأ، کاهش تولید پسماند و از طرفی بازیافت و کمپوست پسماندها به مردم آگاهی بخشی کرد.

در جوامع روستایی نیز با حضور افراد توانمند و متخصص برای اطلاع رسانی و آموزش در خصوص کار با پلتفرم ها دیجیتال در راستاهای حفظ و حراست از ارزش های محیط زیستی و منطقه ها چهارگانه تحت حفاظت که اغلب در نزدیکی روستاها قرار گرفته اند می توان از آسیب های وارده به این منطقه ها کاسته و کسب وکارهای پایدار برای روستاییان از این طریق ایجاد کرد.

به عنوان نمونه می توان از طریق پلتفرم های دیجیتال، اکوتوریسم (گردشگری همراه با حفظ محیط زیست) را توسعه داده و باعث کسب درآمد برای جوامع محلی و ذی نفعان و از طرفی برقراری ارتباطی سالم با محیط زیست برای مردم شد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "رویکردی نوین در مدیریت پسماند با پلتفرمهای دیجیتال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رویکردی نوین در مدیریت پسماند با پلتفرمهای دیجیتال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید