چطور در بدبختی، می توان خوشبخت بود؟

به گزارش وبلاگ لاوان، شاید صدای پدر بزرگ یا مادر بزرگ خود را دائم در فکر خود بشنوید که می گویند در زندگی اول از همه چیز باید از داشته های خود راضی باشید یا در زندگی برای آرامش داشتن باید قانع باشید نه کمال گرا؛ اما امکان دارد با خود بگویید، پس کمال گرایی و پیشرفت چه می گردد؟ اگر هر انسانی به داشته های خود قانع باشد، جهان چگونه خواهد بود؟ آیا با یک مدینه فاضله افراد نسل X رو به رو خواهیم بود؟ اصلا مگر می گردد، انسان باشی ولی به کم قانع باشی؟!

چطور در بدبختی، می توان خوشبخت بود؟

به گزارش وبلاگ لاوان به نقل از سایکولوژی تودی، تفاوت انسان ها و حتی تمدن ها در واقع در همین خواستن بوده. امید و انگیزه ای که بتواند ما را از رخت خواب بیرون آورد، حال با انرژی و شادابی یا با حس ناامیدی و اجبار. یکی از قوی ترین یافته ها در تحقیقات علوم اجتماعی این است که مردم هرگز برای مدت طولانی راضی نمی شوند.

در شرح اینکه چرا وقتی روی تردمیل در حال ورزش هستیم، همواره در پی بیشتر دویدن ایم یا حتی به فکر عمل بعدی خود هستیم، فرضیه های متعددی ارائه شده اند. فرضیه هایی مثل اینکه ما یک نقطه ای معین شده برای خوشبختی داریم، مهم نیست که الان درچه شرایطی هستیم اما همواره به آن باز می گردیم و یا اینکه اساسا انسان ها کمال گرا هستند.

اما تحقیقات تازه چیز دیگری را نشان می دهد. ماسترویانی و لودوین (2022)، در 8 مطالعه مختلف، نشان دادند که وقتی مردم به متفاوت بودن زندگی خود فکر می نمایند، همواره آینده بهتری را تصور می نمایند، من هم به عنوان خبرنگار عقیده دارم که باید برای متفاوت بودن، زندگی متفاوتی داشته باشی حتی مثل همه نخوابی و بیدار نشوی!

بخش بزرگی از مغز ما به پردازش پاداش اختصاص دارد. وقتی چیزی را بهتر تصور می کنیم، پاداش پرچرب تری می خواهیم! اصلا پاداش ها همان چیزی هستند که در زندگی منتظرشان هستیم و برای آن ها زندگی می کنیم؛ مثل یک خانه بزرگ، تعطیلات استثنایی، رابطه عاشقانه مجذوب کننده و... پس ما زنده ایم تا پاداش بگیریم، حتی ادیان نیز به انسان ها نوید پاداش اعمال خود در این جهان را به برترین شکل در جهانی دیگر می دهند.

وقتی به پاداش فکر می کنید، مغز دوپامین را که یک انتقال دهنده عصبی احساس خوب است، پمپاژ می نماید. پیش بینی چیزی که پاداش دهنده است، یکی از برترین راه ها برای تجربه احساسات مثبت است.

احساسات منفی از فکر کردن به آنچه نمی خواهید ناشی می شوند. وقتی به چیزی فکر می کنید که دلتان می خواهد آن را همین الان در کنارتان داشته باشید، اما از نداشتن آن ناراحت می شوید یا معتقدید که به دلایلی هرگز آن را نخواهید داشت، احساساتی مانند غم، ناامیدی، عصبانیت یا افسردگی را احساس می کنید.

پس چگونه با بدبختی و احساسات منفی می توان خوشبخت بود!

1- به جای خواستن بر روی رشد خود تمرکز کنید، شما نباید خیال پردازی کنید، اما برای موفقیت به رویا احتیاج دارید، یادگیری، رشد و بهبود خود چیزی است که از نظر کیفی تجربه شما را از زندگی تغییر می دهد و بهبود می بخشد. رشد خودتان نیز چیزی است که تا حد زیادی تحت کنترل خودتان است. در فعالیت هایی شرکت کنید که شما را به چالش می کشد، به شما یاری می نماید مهارت های تازه را بیاموزید و رشد شخصی را تقویت کنید.

2- در پی معنا و هدف باشید. یافتن معنا و هدف در زندگی ما فراتر از دستیابی به لذت های لحظه ای است. در فعالیت هایی شرکت کنید که با ارزش های شما همسو هستند و احساس رضایت را به همراه دارند.

3- شکرگزاری برای لحظه حال را تمرین کنید. یکی از برترین چیز هایی که باید توجه خود را به آن تغییر دهید، فکر کردن به چیز هایی است که در زندگی خود دارید و احساس می کنید از داشتن آن ها شادمان هستید. هر روز چند مدتی را به تفکر در خصوص آنچه که برای آن سپاسگزار هستید، اختصاص دهید، خواه شبکه از دوستان و خانواده، سلامتی خوب یا زیبایی طبیعت اطراف شما باشد.

4- اگر می خواهید ناراحت باشید خود را با دیگران مقایسه کنید، اساسا مقایسه، سارق شادی است، مردم اغلب خود را با دیگران مقایسه می نمایند، به ویژه در جهانی به هم پیوسته امروزی که رسانه های اجتماعی نکات برجسته زندگی دیگران را به نمایش می گذارند. این مقایسه دائمی اجتماعی می تواند احساس نارضایتی را زمانی ایجاد کند که افراد درک نمایند که دیگران بیشتر دارند یا بهتر عمل می نمایند.

منبع: فرارو

به "چطور در بدبختی، می توان خوشبخت بود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چطور در بدبختی، می توان خوشبخت بود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید