گرامیداشت سالروز تاسیس چشمه جوشان صنعت فولاد کشور

به گزارش وبلاگ لاوان، خبرگزاری خبرنگاران- مراسم گرامیداشت سالروز تاسیس ذوب آهن اصفهان با حضور جمعی از مسئولین و پیشگامان ذوب آهن اصفهان 23 دی ماه در تالار آهن این شرکت در حال برگزاری است .

گرامیداشت سالروز تاسیس چشمه جوشان صنعت فولاد کشور

به گزارش وبلاگ لاوان، پخش فیلم مروری بر تاریخ تحولات ذوب آهن اصفهان ، پخش موسیقی آتشکاران ، ارائه گزارشی از فعالیت های انجمن پشگامان ذوب آهن اصفهان ، رونمایی از تمبر سالروزتاسیس شرکت ، رونمایی از انتشارات تازه روابط عمومی از جمله جلد چهارم کتاب زبان ذوب و مجموعه کتاب های تاریخ شفاهی و بعلاوه رونمایی از پایگاه اطلاع رسانی ذوب 24 از دیگر برنامه های جانبی این مراسم است .

یکی از آرمان های بزرگ ایرانیان برخورداری از صنعت ذوب آهن بود. به دلیل مشکلاتی که کشورهای خارجی با ایران داشتند حاضر به ارائه این تکنولوژی به کشورمان نبودند اما در نهایت قرارداد احداث ذوب آهن اصفهان در سال 1344 با کشور شوروی سابق منعقد شد و در سال 1346 کلنگ این شرکت بزرگ فراوری فولاد در اصفهان زده شد.

احداث ذوب آهن در آن موقع و تحت شرایط حاکم بر آن دوران، بزرگترین پروژه صنعتی در کشور بود که ظرف مدت چهار سال کلنگ زنی شد و در سال 1350 اولین بهره برداری از کوره بلند شماره یک ذوب آهن انجام گرفت وآرزوی ملی ایرانیان محقق شد. ذوب آهن اصفهان چشم همگان را به صنعت فولاد روشن کرد. این مهم به واقع شاهکار بزرگی برای صنعت کشور به شمار می رود که در اذهان مردم ایران زمین تا همواره جاودانه است.

با احداث ذوب آهن، استان اصفهان محور فراوری فولاد ایران، نهاده شد. گزینش اصفهان به این دلیل بود که این استان در مرکز کشور قرار داشت و با آسیب های مرزی کمتری روبرو بود و بعلاوه قرارگیری آن در کنار معادن که فاصله آن تا معدن یزد 200 تا 300 کیلومتر بود و قرار گیری در جوار رودخانه زاینده رود از سایر مزیت های آن بود. علاوه بر این مزایا، اصفهان شهر صنعتگران ماهر و زبردستی است که در زمینه های مختلف نقش آفرین بودند و تاریخ گواه این موضوع است.

در زمان ساخت ذوب آهن کارشناسان روس هم حضور داشتند اما محور اصلی کار در اختیار صنعتگران، کارگران ماهر و متخصصین و کارشناسان و مهندسین ایرانی بود که با احداث این شرکت خدمات بسیاری را به دیگر صنایع کشور ارائه داد.

در آن موقعیت ذوب آهن اصفهان بود که می توانست به توسعه صنعت فولاد در اقصی نقاط کشور یاری کند زیرا تنها مرکزی بود که با وجود حضور فعال سرمایه های انسانی متخصص، فرایندهای طراحی، ساخت، نصب و بهره برداری را به عنوان شاه کلیدهای توسعه فولاد در درون خود نهادینه ساخته بود. ذوب آهن اصفهان به عنوان شناسنامه فراوری فولاد در کشور با استفاده از سنگ آهنی که از معادن استخراج می شد، پروفیل های ساختمانی اعم از تیرآهن، آرماتور، نبشی، ناودانی و… که محصول نهایی نورد بود،در سبد محصولات خود قرار داد.

اصفهان قبل از ذوب آهن با وجود صنایع کوچک، صنعتی بود اما توسعه صنعتی این شهر به وسیله صنایعی که در کنار واحدهای بزرگ فراوری فولاد خلق شدند شکل گرفت و در واقع از برکت وجود این صنعت مادر، اصفهان چهره نوینی از خود عرضه کرد. این نقش غیرمستقیم ذوب آهن اصفهان در توسعه صنعت فولاد کشور و سایر صنایع، همه را مرهون این شرکت بزرگ نموده و مزیت های بسیاری را در صحنه بزرگ صنعتی کشور ایجاد نموده است و افتخار بزرگی برای کشور جمهوری اسلامی ایران است.

ذوب آهن اصفهان علاوه بر ایفای نقش در فراوری فولاد کشور و همکاری با سایر صنایع؛ در زمینه تربیت نیروی انسانی متخصص نیز نقش بارزی ایفا نموده است. در حال حاضر در هر جای ایران متخصصینی که محور اصلی صنعت کشور هستند به نوعی با ذوب آهن در ارتباط می باشند. آنان دوران کارآموزی، خدمت سربازی، استخدام و… را به نحوی از این کارخانه بزرگ شروع کردند.

لذا یکی از یاری های زیربنایی ذوب آهن، تربیت نیروی انسانی متخصص و تزریق آن به بدنه صنایع مختلف بود. بسیاری از کسانی که محور کارخانه های فراوریی در زمینه های مختلف هستند در صحبت های خودشان عنوان می نمایند که تجربه حضور در ذوب آهن اصفهان، موفقیت آنها را در شغل فعلی رقم زده است. این افراد سفیران این کارخانه مادر صنعتی در جای جای ایران زمین به شمار می فرایند.

منبع: خبرگزاری آریا

به "گرامیداشت سالروز تاسیس چشمه جوشان صنعت فولاد کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گرامیداشت سالروز تاسیس چشمه جوشان صنعت فولاد کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید