ادبیات

تفال به حافظ امروز شنبه 28 آبان ماه 1401

فال گرفتن از آثار ادبی، از باور های کهن این مرز و بوم است. در گذر زمان ساکنان این خاک به ادیبانی که گمان می بردند بهره ای از کلام حق دارند رجوع می شد. با این حال، اما در گذر زمان تنها تفال به حافظ در فرهنگ عامیانه ما به جای مانده است.

28 آبان 1401

تصاویر کمتر دیده شده از خانه فروغ فرخزاد

خانه پدری فروغ فرخزاد، شاعر معاصر ایرانی در لیست آثار ملی به ثبت شده است.

10 شهریور 1401

زودروم: همه چیز درباره سفر به شیراز در تابستان

احتمالا وقتی حرف از سفر به شهرهای ایران و گشت و گذار در این شهرها باشد، یکی از گزینه هایی که همه به فکر شان به سرعت می رسد، شیراز است.

8 اردیبهشت 1401

معرفی هیات داوران نمایشنامه نویسی جشنواره ملی تئاتر کودک و نوجوان دزفول

خبرنگاران/خوزستان علی رضا چرخابی، دبیر چهاردهمین جشنواره ملی تئاتر کودک و نوجوان مهر دزفول، هیات داوران بخش نمایشنامه نویسی این دوره از جشنواره متشکل از شهرام کرمی، وحید لک و سیاوش طیب طاهر را منصوب کرد.

20 فروردین 1401

سفر 3 روزه به فرانکفورت؛ پنجمین شهر بزرگ آلمان

فرانکفورت شهری قدیمی است که بر روی رودخانه ماین قرار گرفته است و به موجب موقعیت مرکزی اش، مهم ترین مرکز تجاری و مالی قاره اروپا به شمار می رود؛ با برنامه سفر 3 روزه به فرانکفورت همراه ما باشید.

17 بهمن 1400

تفال به حافظ 23 آذر 1400؛ بیا کز چشم بیمارت هزاران درد برچینم

فال گرفتن از آثار ادبی، از باور های کهن این مرز و بوم است. در گذر زمان ساکنان این خاک به ادیبانی که گمان می بردند بهره ای از کلام حق دارند رجوع می شد. با این حال، اما در گذر زمان تنها تفال به حافظ در فرهنگ عامیانه ما به جای مانده است.

2 بهمن 1400

پاسداشت یک شاعر در جشنواره فیلم کوتاه سلفی 20

آیین پاسداشت یک عمر شاعرانگی احمدرضا احمدی، در دومین جشنواره فیلم کوتاه سلفی 20 برگزار می گردد.

27 دی 1400

خرید ملک مجاور خانه موزه اخوان با تایید وجود دیوار مشترک ممکن است، تکذیب آسیب دیدگی خانه اخوان

ابراهیم وجدانی، مدیر روابط عمومی منطقه 6 در گفت و گو با خبرنگار خبرنگاران ، درباره انتشار بعضی خبر ها درباره آسیب به خانه موزه اخوان ثالث گفت: منزل مجاور خانه موزه اخوان ثالث ملک شخصی است و مالک آن با پرداخت عوارض، مجوز و پروانه تخریب و نوسازی دریافت نموده...

4 آذر 1400

آنالیز ابعاد تفال به حافظ در گفت وگو با رشید کاکاوند

تهران (پانا) - رشید کاکاوند، شاعر و پژوهشگر ادبیات فارسی معتقد است اگر قرار است عوام برای فال گرفتن به رسوب قهوه مراجعه نمایند چرا به یک کلام شعورمندی چون اشعار حافظ مراجعه ننمایند و تفال نزنند.

11 آبان 1400

چهار اسم برگزیده مهرواره طنز به نوجوانان کانون همدان رسید

مدیرکل کانون پرورش فکری بچه ها و نوجوانان استان همدان گفت: چهار عضو این کانون عناوین برگزیده مهرواره طنز یک وعده لبخندرا کسب کردند.

4 شهریور 1400

امیدوارم در المپیک توکیو در رشته های نو هم مدال بگیریم

به گزارش خبرنگاران، مسعود سلطانی فر در حاشیه مراسم اختتامیه شعر المپیک، گفت: المپیک مهمترین آوردگاه ورزشی دنیا است که زبده ترین ورزشکاران هر 4 سال دور هم جمع می شوند. در خصوص رویدادهایی مانند مسابقات دنیای و آسیایی، جهت ورود ورزشکاران راحت است اما المپیک...

3 مرداد 1400

پیشنهاد کتاب: کلارا و خورشید، نوشته کازوئو ایشی گورو

نسل ما هنوز احساسات قدیم رو توی خودش داره، یه بخشی از وجودمون اون احساسات رو رها نمی کنه. حالا اون بخشی که می خواد احساسات رو نگه داره معتقده که درون هرکدوم از ما یک چیز دست نیافتنی هست، یک چیز منحصر به فرد که قابل انتقال نیست.

28 تیر 1400

25 متن و شعر عاشقانه گل نرگس با بیانی پر احساس و دلنشین

لطافت گل نرگس به حدی است که آن را به عشاق هدیه می دهند، متن و شعر عاشقانه گل نرگس ایده خوبی است اگر به فکر جمله ای زیبا برای محبوبتان هستید یا قصد دارید عشق خود را به امام دوازدهم شیعیان نشان دهید.

20 تیر 1400

نگاهی به اِشکال های گفتاری و نوشتاری امروز

خبرنگاران/قزوین دکتر هادی انصاری، تحصیلکرده دکترای زبان و ادبیات فارسی، در مقاله خود با عنوان درست بنویسیم و درست بخوانیم که آن را در اختیار خبرنگاران قرار داده است، می نویسد: درباره درست خواندن و گفتن و نوشتن، تا به امروز بسیار گفته اند و نوشته اند...

8 تیر 1400

همایش واکاوی کودتای سوم اسفند 1299 برگزار می گردد

به گزارش خبرنگاران در یکصدمین سالگرد کودتای سوم اسفند 1299، به همت پژوهشکده فرهنگ و مطالعات اجتماعی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، همایش نیم روزه پس از یک قرن؛ واکاوی کودتای سوم اسفند 1299 با حضور و سخنرانی اساتید برجسته به صورت مجازی و پخش زنده به وسیله...

21 فروردین 1400

انقلاب اسلامی تفکر دنیا اسلام است

به گزارش خبرنگاران آیین مجازی رونمایی و آنالیز ترجمه کتاب ریشه های انقلاب اسلامی به زبان اسپانیولی از سلسله نشست های بخش بین الملل خانه کتاب و ادبیات ایران در دومین روز نمایشگاه مجازی کتاب تهران عصر امروز با حضور محمدمهدی احمدی، رایزن فرهنگی سفارت...

3 اسفند 1399

زمانی که از دست فرزندمان عصبانی هستیم چه کنیم

زمانی که کودک ما را عصبانی یا اشتباهی می کند، هرگز با جملاتی مثل من دیگه مادرت نیستم یا من دیگه پدرت نیستم بچه را تهدید یا سرزنش نکنید.

22 آذر 1399

متن تولد 25 سالگی ؛ تبریک ربع قرن زندگی، به خودتان و یا دوستان

اگر 25 ساله شده اید و یا در اطرافیانتان فردی وارد 26 سالگی شده، شاید به دنبال متن تولد 25 سالگی برای کپشن یا استوری اینستاگرام باشید. در این مطلب ما زیباترین متن های تبریک تولد بیست و پنج سالگی را آماده کرده ایم؛ با ما همراه باشید.

17 آبان 1399

عالیجناب حسین علیزاده؛ زمانی برای مستی با سه تار

روزنامه ایران - نداسیجانی: پیش از این که موسیقی بخوانم سینما در زندگی من جریان داشت و جزیی از زندگی بود که در درون اندیشه همه ما تزریق می شد. صاحب این سخن حسین علیزاده است، نوازنده و آهنگساز نام آشنا و توانمند موسیقی ایران. کارنامه پربار او در بیش از 50 سال...

10 آبان 1399

متن تبریک روز دانش آموز ؛ گلچین بسیار زیبا و جدید

در کشور ما 13 آبان، روز دانش آموز نام گذاری شده است. دلیل این نام گذاری کشته شدن عده ای از دانش آموزان تهرانی است که ساعت 7 صبح روز 13 آبان به نشانه اعتراض در محدوده دانشگاه تهران تجمع کرده بودند. ماموران ابتدا تلاش کردند آن ها را با گاز اشک آور متفرق کنند،...

1 آبان 1399
تعداد: (34)